Kam svarīgāk būt ātrākajam, stiprākajam un gudrākajam – bērniem vai viņu vecākiem?
Foto: Shutterstock

Daudziem bērniem dienas režīma ir "aizsists" līdz pēdējai minūtei: skola, mājasdarbu gatavošana, pulciņi, privātskolotājs, sacensības, olimpiādes... Mūsdienās brīvais laiks ir gluži neiespējamā misija.

Portāls "Goodhouse", uzklausot speciālistu viedokļus, piedāvā aplūkot visai interesantu tematu – kuram patiesībā ir svarīgi būt izcilniekam itin visās jomās – bērnam, kuram vispār nav brīvā laika, vai viņa vecākiem, kuri arī noskrējušies līdz pārgurumam, cenšoties nodrošināt visas iespējas.

Viss labākais – bērniem

Vēl pirms dažām desmitgadēm mēs bijām tie bērni, kuri atgriezās no skolas, nometa stūrī skolas somu, apēda kotletīti un skrēja pagalmā spēlēties. Par mūsu attīstību "atbildēja" draugi, spēles, grāmatas un televizors ar visai ierobežotu kanālu skaitu. Daži pāris reizes nedēļā apmeklēja kādu pulciņu – lūk, arī viss! Mūsdienās pieejamo pulciņu un attīstošo nodarbību skaits aug proporcionāli vecāku nemieram: "Vai es savam bērnam sniedzu visas pieejamās iespējas? Lūk, Ieva no paralēlās klases trīs reizes nedēļā iet uz vingrošanu, divas – uz peldēšanu un četras uz angļu valodu, bet brīvdienās viņa nodarbojas ar jāšanas sportu un teātri!"

Kamēr bērna talanti, spējas un vēlmes nav īsti saskatāmas, vecāki cenšas bērnus iedrošināt sevi izpaust jebkurā veidā. Bet, ja nu pēkšņi viņš būs veiksmīgs šahā, zīmēšanā vai sportā? Pamēģināsim visu un uzreiz, nezaudēsim laiku!

Kas vecākus piespiež tā tiekties pēc pilnības

Viņi vēlas kompensēt savas personīgās – garām palaistās – iespējas: varbūt, ka vecāki bērnībā ir sapņojuši par nepieejamām baleta studijām, tātad, lai vismaz meita ar to nodarbojas. Citi cenšas bērnus padarīt par nepārspējamiem konkurences cīņā un maksimāli sagatavot viņus pieaugušo dzīvei. Trešie domās cīnās ar citiem vecākiem par "labākās mātes" nosaukumu.

Norit vērtību maiņa – kvalitāte piekāpjas daudzumam, un jautājums par izglītību pārvēršas rallija cīņā. Patiesībā, protams, tas nekādā mērā nav atkarīgs, cik labs tu esi kā vecāks, no tā, cik pulciņos iet tavs bērns, un arīdzan no tā, cik veiksmīgs viņš spēs kļūt, kad izaugs.

Toties pārslogots līdz pēdējam, agri vai vēlu bērns sāk signalizēt par šo pārmērīgo slodzi, un ir svarīgi nepalaist garām šos signālus.

  • Šajā rakstā atradīsi sešas pazīmes, kas liecina, ka bērnam skolā radusies pārslodze.

Turklāt uz šiem pārslodzes signāliem jāreaģē vēl līdz tam, kā tie kļūst hroniski, un savlaicīgi iespējams samazināt apgriezienus: pārskatīt grafiku, pievērst uzmanību miega kvalitātei un tam, cik ilgi bērns pavada miegā, veikt korekcijas ēdienkartē un vairāk laika veltīt pastaigām svaigā gaisā un atpūtai kopumā.

Sagatavo nodarbību sarakstu, vadoties pēc objektīviem faktoriem: bērna temperamenta ( ne visiem der pastāvīga atrašanās kolektīvā), viņa reālajām interesēm (matemātikas olimpiāde – tā ir svarīga tev vai viņam?) un pat veselības iespējām – ne visiem bērniem ir pa spēkam liela fiziska slodze.

Source

Cālis.lv

Tags

Bērna audzināšana Bērna veselība Ģimene Miegs Skola Spēles Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieka attīstība Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Sākumskola Skolēna aktivitātes brīvajā laikā Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns Stress
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form