Kāpēc bērns uzvedas labi ar visiem citiem, izņemot mammu
Foto: Shutterstock

Vecāki mazam bērnam ir ne tikai tuvākie ģimenes locekļi, bet arī visa pasaule. Tomēr daudzas ģimenes saskaras ar šādu problēmu: mazulis ir kaprīzs un sarīko histērijas mammas klātbūtnē, lai gan ar pārējiem pieaugušajiem uzvedas labi – ir mierīgs un paklausīgs. Tas pieaugušos apbēdina, īpaši, ja ģimenē tiek audzināts pirmdzimtais. Vai tiešām pie bērna sliktās uzvedības ir vainojama mamma? Tikt skaidrībā par šo jautājumu "Woman-rules" palīdz bērnu psiholoģe Jekaterina Burmistrova.

"Viens no visbiežāk vecāku uzdotajiem jautājumiem konsultāciju laikā skan šādi: "Kāpēc mans bērns vissliktāk uzvedas tieši ar mani? Viņš lieliski uzvedas dārziņā. Par viņu pedagogiem nodarbībās nav nekādu jautājumu. Aukle saka: "Mums nav nekādu problēmu". Un tikai ar mammu – galvenokārt tieši pret mammu – bērns uzvedas vienkārši briesmīgi. Bieži vecāki, jo īpaši, ja tas ir pirmdzimtais, nesaprot, kas par lietu," atzīst psiholoģe.

Pirmais iemesls. Uzticēšanās vecākiem

Vecāki ir pieraduši meklēt bērna sarežģītās uzvedības iemeslu paši sevī. Ja kaut kas notiek ne tā, mamma sāk analizēt savu rīcību, uzskatot, ka tieši viņa nepareizi audzina mazuli. Patiesībā bērni histērijas sarīko arī tad, ja viņus audzina stingri, un arī tad, ja viņus lutina.

Paradokss bērnu un vecāku attiecībās ir tāds, ka ikviens bērns vissliktāk uzvedas tieši ar tiem cilvēkiem, kurus viņš visvairāk mīl. Precīzāk, ar tiem, kuriem viņš pastāvīgi uzticas. Tādēļ histērijas mammas klātbūtnē ir absolūti normāla parādība. Ja bērns nebaidās izrādīt savas jūtas un emocijas vecāku klātbūtnē, tātad, viņu attiecības var uzskatīt par veselīgām. Pieaugušajiem ir izdevies izveidot uzticēšanās bāzes līmeni, kurā bērns jūtas komfortabli.

Bērns uzvedas labi tikai ar mammu – norma vai satraucošs signāls?

Gadās, ka bērns ar mammu uzvedas kā paraugbērns, bet visas negatīvās emocijas tiek auklei, vecmāmiņai vai bērnudārza audzinātājai. Par laimi, šāda uzvedība gadās visai reti un vēsta par to, ka bērns baidās vai vienkārši slikti pazīst pašu tuvāko cilvēku. Parasti tas notiek tādēļ, ka mamma daudz strādā un praktiski nav mājās, un visai reti redz savu bērnu.

Psihologi stāsta, ka šāds uzvedības tips nav retums tieši Eiropā, kur daudzi vecāki pilnībā visus pienākumus attiecībā par bērnu audzināšanu nodod auklei. Bet Latvijā, kur nav tik izteikts, ka bērnus pārsvarā audzinātu aukles, biežāk novēro to gadījumu, kad mazulis vissliktāk uzvedas tieši ar mammu, jo viņa tieši pretēji – visu savu laiku velta mazajam.

Kad bērns uzticas saviem vecākiem, viņš tiem blakus jūtas absolūti drošs. Tādā situācijā mazulim nav jēgas kontrolēt savu uzvedību un emocijas, lai gan tieši tā viņš rīkojas citu cilvēku klātbūtnē.

Tags

Attiecības ģimenē Bērna audzināšana Sarakstu karuselis Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis

Comment Form