Kāpēc pusaugu meitenes ir fiziski un emocionāli vājākas, dakteres skaidrojums
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja tavā ģimenē aug meita, kurai tuvojas 11. dzimšanas diena, iespējams, ir vērts iepazīties ar speciālistu skaidrojumu, kāpēc tieši šajā vecumā meitenes ir fiziski un emocionāli vājākas un ievainojamākas. Turklāt pubertātes raisītās pārmaiņas daudz izteiktāk attiecas tieši uz meitenēm, bet mazāk uz zēniem. Par to, kas notiek ar meitenēm šajā vecumā un to, cik svarīga ir dzimumaudzināšana ģimenē, konsultē ginekoloģes Aida Čaligava un Inese Potapenkova.

Nesenā bērnu ģībšana Dziesmu un deju svētku laikā, kas, iespējams saistās ar slodzi un padsmitnieču pārmaiņām organismā, kā arī meiteņu nobriešana un pirmo nopietno partnerattiecību uzsākšana, ir svarīgi dzīves momenti, kas laicīgi ir jārunā ģimenē, uzskata poliklīnikas "Pulss 5" ginekoloģe Aida Čaligava, atzīstot, ka "nav brīnums, ka ģībēju pulkā bija meitenes, vecākas par 11 gadiem, jo tas ir laiks, kad sākas pirmās mēnešreizes, kas nozīmē asins zudumu, - līdz ar to lielāku vājumu, kā arī lielāku emocionalitāti, nekā to varētu gaidīt no puišiem".

Pubertātes raisītās pārmaiņas pēc 11 gadu vecuma izteiktāk un ātrāk skar meitenes. Pirmās mēnešreizes, kas parādās 11 - 12, bet dažām vēlāk 13 - 14 gados, ir dabisks process, kuram bērns ir jāsagatavo. Tas nav apstāklis, lai dotos pie ārsta, bet tieši otrādi, savs darbs ir jāpadara vecākiem, lai ne vien izskaidrotu pārmaiņas, bet arī tām sagatavotu. 

Čaligava arī norāda, ka padsmitniecēm ir zemāks asinsspiediens, negaidītas mēnešreizes, kas viņu vecumā var būt neregulāras, līdz ar to vēl nav izprasta ķermeņa reakcija uz šo apstākli. "Meitenes šajā vecumā ir vājākas un ievainojamākas gan fiziski, gan emocionāli. Mēnešreižu laikā meitenēm ir asins zudums, atstājot iespaidu uz kopējo labsajūtu. Menstruācijas var būt arī sāpīgas, bet tā nav pataloģija. Nevaram aizmirst apstākli, ka meitenes parasti grib būt slaidas un reizēm kārtīgi nepaēd, neapzinoties šo visu seku kopējo iespaidu," norāda ārste, iesakot mammām pirmos pāris gadus, kad meitenēm sākušās mēnešreizes, gan radināt viņas pašas veidot "īpašo dienu kalendāru", gan pašām pasekot, kāda ir to norise un regularitāte. Ja mēnešreizes nav sākušās 16 gados, tad noteikti ir jādodas pie ginekologa.

Otrs būtisks posms, kad pusaudzēm noderēs mammas skaidrojošais darbs un ginekoloģes konsultācija, ir, uzsākot pastāvīgas attiecības un dzimumdzīvi. Tas ir laiks, kad noteikti ir jādodas pie ginekologa, lai runātu par piemērotāko izsargāšanos, uzskata poliklīnikas "Pļavnieki" sieviešu aprūpes nodaļas vadītāja ginekoloģe Inese Potapenkova. Vai tas būs prezervatīvs vai hormonālās tabletes - lēmums tiks pieņemts kopā ar ārstu, izvērtējot katra individuālo situāciju. Daktere skaidro un kliedē mītus par svara pieaugumu, kas it kā rodas, sākot lietot hormonālās tabletes, norādot, ka šādas izpausmes ir sastopamas tikai 15 - 20% hormonālo tablešu lietotājām.

"Pareizo hormonālo tablešu izvēle ir panākama, sadarbojoties ārstam un pacientei. Nav tādas analīzes, kas noteiktu, tieši kurš preparāts ir visatbilstošākais. Ir iespējams veikt analīzes, lai noteiktu hormonu līmeni, taču arī tas nav garants pareizai izvēlei," atzīts daktere. Ja, lietojot kādas no pretapaugļošanas tabletēm, mēneša laikā jūtams svara pieaugums 1,5 - 2 kg apmērā, kur pie vainas nav bulciņas un trekni ēdieni, nevajag gaidīt, kad svars pieaugs vēl, bet ir jādodas pie ārsta. Laikus meklējot problēmas risinājumu, šos liekos kilogramus, kas sākumā ir aizturēts šķidrums, var veiksmīgi izvadīt bez jebkādām paliekošām sekām. Ir gadījumi, kad, lietojot hormonālo kontracepciju, ir regulāras galvassāpes, libido samazinājums un asinsspiediena pieaugums. Arī šādos gadījumos noteikti jādodas pie ārsta. Taču paralēli hormonālās kontracepcijas potenciālajiem mīnusiem ir jāņem vērā virkne plusu, ko var novērtēt, tās ilglaicīgi lietojot, - cikla stabilitāte un prognozēšanas iespējas, pretiekaisuma iedarbība un prevencija dzemdes piedēkļu iekaisumiem un sāpīgai ovulācijai, kā arī cistu veidošanās gadījumiem.

Source

Cālis.lv

Tags

Hormonālā kontracepcija Pusaudzis Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form