Kāpēc tētis stāv kājās, kad čurā? Kad ar bērnu sākt runāt par intīmām lietām
Foto: Shutterstock

Kā es rados? Un kāpēc tētis stāv kājās, kad čurā? Šāda veida jautājumu no bērna mutes var izskanēt jau pietiekami agrīnā vecumā – ap trīs gadiem. Nelikties ne zinis? Attraukt kādu muļķību? Nē, ar bērnu ir jārunā par intīmām lietām, un tas jādara tad, kad bērnam parādās pirmā interese, neraugoties uz viņa mazo vecumu.

Vecāka loma ir būt gatavam runāt ar savu bērnu tad, kad ir pienācis laiks to darīt, iedrošinot diskusiju, ne tikai vienvirziena sarunu, uzsver biedrības "Papardes zieds" speciālisti.

Kā sākt par to runāt? Kā padarīt šīs sarunas vieglākas

Sāc to darīt agri – jau agrā bērnībā lielākā daļa bērnu apjauš atšķirības starp zēniem un meitenēm, jo viņiem piemīt dabīgā ziņkārība. Kad bērns ir mentāli un emocionāli gatavs informācijai, ir laiks sākt ar viņu runāt. Ja tas tiek darīts jau agrā vecumā, vēlāk būs daudz vieglāk sniegt detalizētāku informāciju.

Izmanto ikdienas situācijas! Iedomājies, kāda izskatās pasaule bērna acīm. Kas ir svarīgākās lietas tieši viņam? Parasti bērna pasaule ir vērsta uz viņu pašu, tāpēc pietiks ar vienkāršu atbildi uz viņa jautājumiem. Vēlāk var sākt skaidrot detalizētāk.

Nav tāda "labākā" cilvēka, kam vajadzētu klausīties un runāt. Valda uzskats, ka tētim būtu jārunā ar dēliem un mātei ar meitām. Taču dzīve nav tik vienkārša. Ne katrā ģimenē ir abi vecāki. Turklāt apkārt ir arī citi cilvēki, kuriem rūp tavs bērns – vecvecāki u.c.

Tas ir divvirzienu ceļš. Noteikti iedrošini diskusiju. Labs sākums ir: "Ko tu jau zini?" Tas tev parādīs, ko bērns jau zina un ko vajadzētu paskaidrot.

Parūpējies par to, lai sarunas brīdī tev būtu pieejami informatīvi materiāli vai citi palīglīdzekļi. Tos kopā ar bērnu varēsiet izpētīt pieejamo informāciju un to izrunāt.

Kāpēc tētis stāv kājās, kad čurā? Kad ar bērnu sākt runāt par intīmām lietām
Foto: PantherMedia/Scanpix

Esi uzticams un atklāts. Lietu izdomāšana tikai radīs apjukumu bērnā, tāpēc izvairies runāt par stārķiem un kāpostiem. Skaidro visu ar faktiem. Ja gadījumā nezini atbildi, tad tā arī pasaki, vēlāk to noskaidro un pastāsti savam bērnam.

Klausies un novērtē to, ko saka bērns. Bieži vien pārsteigumu var radīt tas, ar cik nobriedušu attieksmi bērns runā par attiecībām. Pajautā viņam viņa viedokli – tas viņu iedrošinās.

Turpini teikt savam bērna, ka tu viņu mīli. Mīlestības un pieķeršanās izrādīšana kalpos par piemēru tam, ko bērni paši varētu vēlēties savās attiecībās nākotnē.

Turpini runāt. Ir viegli padoties jau pie pirmā grūtā jautājuma. Taču bērnam ir vajadzīgs tavs atbalsts, pat ja tā nešķiet, tāpēc jāturpina runāt.

Ja nesokas ar runāšanu, lūdz palīdzību savam ārstam vai sava bērna audzinātājai.

Attiecības, reproduktīvā un seksuālā veselība – kad skart šos tematus

Saruna par attiecībām un seksu pilnīgi noteikti nav vienas reizes izrunāšanās. Tas ir pakāpenisks process, kurā komunikācija sākas, kad bērns vēl ir pavisam mazs un turpinās līdz pat viņa kļūšanai pieaugušam.

Pubertāte meitenēm var sākties pat astoņu gadu vecumā, arī puišiem slapjie sapņi var būt arī ļoti agrā vecumā, tāpēc ir svarīgi, lai bērns ir sagatavots un nav nobijies.

Nevajag gaidīt, līdz bērns sāk jautāt. Dažkārt tieši vecākiem ir jābūt tiem, kas uzsāk sarunu. Svarīgi ir virzīt sarunu atbilstoši bērna vecumam.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!