Kāpēc un cik bieži mazulis jāved pastaigās
Foto: Shutterstock

Nereti vecāki samulst, domājot, cik bieži mazulis jāved svaigā gaisā. Un vai iet ārā arī tad, kad pūš spēcīgs vējš un līst lietus vai puteņo? Varbūt svaiga gaisa būs pietiekami, ja mazuli izliks ratos gulēt uz balkona?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Uz septiņiem izplatītiem vecāku jautājumiem par mazuļu vešanu pastaigās portālā "Detimail" atbild pediatre Jekaterina Poterjaeva.

Cik bieži ieteicams pastaigāties ar bērnu?


Pastaigas svaigā gaisā ir vēlamas katru dienu. Pastaiga ir ne tikai svaigs gaiss, bet arī fiziskā aktivitāte bērnam. ASV Slimību kontroles un profilakses centrs norāda, ka pirmsskolas vecuma bērniem enerģiski ir jākustas ne mazāk kā 60 minūtes katru dienu. Skolas vecuma bērniem tiek rekomendēta fiziskā aktivitāte vairāk nekā 60 minūtes dienā. Mājās šādu kustēšos nodrošināt var būt sarežģīti. Tāpēc pastaiga ir lielisks profilaktisks līdzeklis arī cīņā pret aptaukošanos, kas mūsdienās ir visai izplatīta bērnu vidū.

Kas attiecas uz maksimālo laika periodu, cik būtu ieteicams pavadīt svaigā gaisā, tādu normu nepastāv. Galvenais, lai bērnam un vecākiem būtu komfortabli.

Kāpēc pastaigas ir tik ļoti ieteicamas?


Kustēšanās ir ļoti svarīga bērna organismam. Bērniem, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids, pastāv lielāks glikozes vielmaiņas traucējumu attīstības risks. Kā norāda pediatre, pētījumā, kurā piedalījās 222 bērni ar lieko svaru vai aptaukošanos un kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids, parādīja, ka pat 40 minūšu ilga fiziska aktivitāte samazināja viņu ķermeņa svaru un uzlaboja vielmaiņu.

Ieguvumu fiziskai kustībai, protams, ir gana vairāk, plašāk par to lasi:

Kādos laikapstākļos nevajadzētu doties pastaigā ar bērnu?


Uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt viennozīmīgi, jo vecākiem vajadzētu ieklausīties saprāta balsī. Gan pārāk karsts, gan pārāk auksts laiks var radīt negatīvas sekas.

Bērnu organisms nav spējīgs ātri regulēt ķermeņa temperatūru, piemēram, svīstot karstā laikā un tādēļ ātri var pārkarst. Tieši tāpēc karstās vasaras dienās ar bērnu ieteicams pastaigāties no rītiem vai vakaros, kad gaisa temperatūra ārā nav tik augsta.

Turklāt karstā dienā ir iespējami saules apdegumi, kas paaugstina ādas vēža risku. Pat, ja bērnam izmanto saules aizsargkrēmu, ir jāsaprot, ka tas nepasargā no saules dūriena iespējamības.

Savukārt pārāk auksts laiks paaugstina risku gūt apsaldējumus un ķermeņa atdzišanu. Vispār jau apsaldējumu atklātās ķermeņa daļās var gūt pie jebkuras gaisa temperatūras, kas zemāka par nulle grādiem pēc Celsija. Nelielie ūdens pilieni uz ādas aukstumā sasalst un veido ledus kristālus, kuri savukārt var traumēt maigo mazuļa ādu.

Nevar skaidri pateikt, pie kādas gaisa temperatūras paaugstinās iespējamība gūt apsaldējumu. Tas ir atkarīgs ne tikai no gaisa temperatūras, bet arī vēja stipruma. Pat pie mīnus 25 grādiem pēc Celsija un vēja neesamības var nedaudz pastaigāties. Bet, ja ārā ir stiprs vējš un gaisa temperatūra mīnus 10 pēc Celsija, itin viegli var apsaldēt bērna plāno ādiņu.

Papildus apsaldējumiem aukstā gaisa iedarbības rezultātā uz ādas var rasties arī tāds kā sabiezējums un apsārtums.

Noteikti atsevišķi jārunā par pavisam maziem bērniņiem – zīdaiņiem. Pediatre Liene Smane portālam "Cālis" iepriekš akcentēja, – "skaidrs ir viens – svaigs gaiss ir vajadzīgs jebkuram: gan mazulim, gan vecākiem. Arī ziemas laikā ir jādodas ārā, bet jāievēro daži pamatnosacījumi." Parasti mazuļiem, kas dzimuši ziemas periodā, pirmās trīs nedēļas jāpavada mājās. Kad šis laiks pagājis, drīkst doties pirmajā pastaigā. Taču tas ieteicams tikai tad, ja temperatūra aiz loga nav zemāka par mīnus pieciem grādiem. "Ja gaisa temperatūra ir ap mīnus 10 grādiem, tad līdz mēneša vecumam nevajadzētu tik mazu bērnu vispār vest ārā," piebilst pediatre.

Jaundzimušā pirmajai pastaigai vajadzētu būt vien piecas minūtes īsai, nākamajām – ne garākām par 10 minūtēm. Zīdaiņiem, kas vecāki par vienu mēnesi, pastaigas var būt garākas. Smane atklāj, ka īsās pastaigās var doties arī vairākas reizes dienā. Tas ir daudz drošāk un mazulim nekaitīgāk, nekā doties ārā tikai vienu reizi uz divām trim stundām aukstā laikā. Par tik garām pastaigām ziemā ar zīdaini vajadzētu aizmirst.

Un kas var notikt, ja katru dienu bērnu neizved pastaigā?


Nekā traka, protams. Laikapstākļi konkrētos gadalaikos var būt specifiski, lai izvēlētos bērnu labāk ārā nevest kādu dienu. Ārā ieteicams pastaigāties tad, kad bērnam svaigā gaisā ir komfortabli, bet pārējā laikā censties nodrošināt fiziskas aktivitātes mājās.

Ko darīt, ja bērns nevēlas doties pastaigā?


Pats galvenais – neaizstāt pastaigu ar televīzijas skatīšanos vai videospēlēm. Var atrast arī aktīvas nodarbes mājās. Vari izmēģināt būt vēl viltīgāks – piedāvāt pietiekami garlaicīgu nodarbi, lai bērnam tomēr gribētos doties ārā – kaut vai tikai tāpēc, lai būtu jautrāk un interesantāk.

Vai pastaigu drīkst aizstāt ar pabūšanu uz balkona?


Jā, noteikti. Mazulim, kurš vienalga ratos guļ, nav vajadzīga fiziska aktivitāte uz ielas. Vienīgais, ar ko jābūt ļoti piesardzīgam, – ziemas laikā, kad bērns tiek nolikts gulēt ratos, ir visai viegli palaist garām mirkli, kad viņam jau ļoti salst.

Pastaigas ar maziem bērniem ir ļoti nepieciešamas. Viens ir svaigs gaiss un izkustēšanās tiem, kuri jau iemācījušies staigāt, bet vēlāk tās būs arī komunicēšanās ar vienaudžiem, kas palīdz iepazīt pasauli. Laika ziņā pastaiga var ilgt kaut vai tikai 10 minūtes vai arī turpināties pat divas un trīs stundas. Atkarībā no vecuma, mazulis pastaigas laikā var būt nomodā vai arī miegā. Galvenais, lai viņš gulētu ne tikai svaigā gaisā.

Pediatre uzsver, ka nereti mazuļiem veidojas miega traucējumi tādēļ, ka gulēšanas viņam saistās tikai ar kādu ārēju iedarbību (šūpošanu, ratiņu vizināšanu, krūts zīšanu, braukšanu automašīnā). Bet pēcāk bērns bez tā visa vairs nevar iemigt, piemēram, savā gultiņā mājās.

  • Šeit lasi miega speciālistes ieteikumus par to, vai bērnam jāguļ ratos.

Vai ikdienas pastaigu var aizstāt ar gulēšanu pie atvērta loga mājās?


Nē. Pastaigas visupirms ir kustība un svaiga gaisa slodze. To nodrošināt mājās ir galēji sarežģīti. Tāpēc centies biežāk ar bērniem doties pastaigās svaigā gaisā.

Citus "Cālis" arhīva rakstus par to, kā bērns jāģērbj ziemā un kādi laikapstākļi var nodarīt kaitējumu mazuļu veselībai, lasi zemāk!

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Sludinājumi