Kāpēc vecāki soda bērnus un kā to pareizi darīt
Foto: Shutterstock

Sodīšana ir visai delikāta lieta. No tā, kā veidosies bērna un vecāku attiecības, ir atkarīgs ļoti daudz kas: mazuļa personības veidošanās, viņa attiecības ar apkārtējiem, psiholoģiskā veselība. Tādēļ, ja reiz ir gadījies, ka bērns ir jāsoda, tas jādara ar prātu, lai viņam nerastos neirozes, fobijas nākotnē, problēmas attiecībās ar citiem cilvēkiem.

Kāpēc pieaugušie soda bērnus un kā to pareizi darīt, "Parents" psihologu piedāvātajā materiālā.

Kas liek vecākiem pieņemt mērus

Kādēļ vecākiem nereti rodas šāda vēlme – sodīt bērnu, pastāv trīs galvenie iemesli:

Vecāki nepareizi interpretē bērna uzvedību. Viņi domā, ka mazulis speciāli ir kaut kur ielīdis, kaut ko ķer, noķēpā apģērbu utt., taču jāņem vērā, ka bērns pastāvīgi atrodas pasaules iepazīšanas procesā: viņš sasit, met, izjauc, kaut ko atrauj, un nevis tāpēc, lai kaitētu un saniknotu vecākus, bet, lai iepazītu priekšmetu uzbūvi un iemācītos pareizi ar tiem apieties. Proti, tieši tādā veidā bērns mācās, apgūst jaunas prasmes. Bērns nomet krūzīti un, vērojot, kā tā sašķīst lauskās, pakāpeniski sāk saprast, ka tā ir trausla, ka ar šādiem priekšmetiem jāapietas uzmanīgi. Bērns ķer kaķi aiz astes ne tāpēc, ka grib to aizvainot vai izsmiet. Mazulis vienkārši mēģina kaķi dabūt sev tuvāk, lai iepazītu. Ja bērnam ir uzkritis saldējums uz biksēm, tas nenozīmē, ka viņš jau iepriekš bija to izplānojis. Vienkārši bērns nedaudz novērsās – paskatījās uz vārnu vai garāmgājējiem, un saldējums nopilēja tieši uz jaunajām biksēm.

Teju katram pieaugušajam jau ir izveidojusies sava sistēma ar konkrētiem noteikumiem, likumiem, scenārijiem, skatpunktiem. Kad bērna uzvedība neatbilst šiem scenārijiem, vecāki sadusmojas. Piemēram, pastāv noteikums: "netīras bikses – tas ir slikti". Pirmatnēji, iespējams, tas skanēja šādi: "Nabadzība, maz naudas, apģērbs ir jāsaudzē" Bet vēlākā paaudze par nabadzību jau bija piemirsusi, tādēļ palika vien beigas: "Apģērbs ir jāsaudzē, jo tā darīja mūsu senči, un tā ir labas audzināšanas iezīme". Un no tā izriet secinājums – ir slikti, ja apģērbs ir netīrs. Un vecāki ar šādu attieksmi rada tikai negatīvu nostāju, sodot bērnu, akli sekojot senču radītajiem noteikumiem. Nu nav taču nekā briesmīga, ja bikses ir netīras, un šī iemesla dēļ nav nepieciešams kliegt uz bērnu. Turklāt pastāv uzskats, ka sodot bērnu, pieaugušais kompensē savu neapmierinātību ar dzīvi.

Kad rodas impulsīva vēlme sakliegt uz bērnu, padomā, kādēļ tu vēlies tā rīkoties un kādi ir bērna sliktās uzvedības motīvi. Atrodi iemeslu, kādēļ bērns ir kaprīzs. Mēdz būt, ka bērns, raugoties no pieaugušo skatpunkta, dara kaut ko nepareizi tikai tādēļ, lai pievērstu sev uzmanību. "Labāk lai mamma sadusmojas un mani norāj, nekā uzvedas tā, it kā manis vispār nebūtu," dažreiz šādi var nodomāt bērns.

Tags

Bērna audzināšana Sarakstu karuselis Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis

Comment Form