Kas ar mani notiek? Kā bērnu iemācīt just pašam sevi un ļauties punu uzsišanai
Foto: Shutterstock

Kāpēc bērniem ir grūti saprast, ko viņi jūt? Kāpēc ir tik svarīgi apgūt ne tikai sadzīviska rakstura prasmes, bet arī sevis izprašanas mākslu?

Par to portālā "Goodhouse" stāsta psiholoģe Polīna Ričalova, skaidrojot ieteicamo vecāku rīcību konkrētās dzīves situācijās. Tāpat atradīsi atbildi uz jautājumu, kāpēc ir svarīgi bērnam ļaut kļūdīties jeb dabūt savus punus pierē.

Tas ir mans ķermenis

Mūsu psihe veidojas, pamatojoties uz sākotnējo fizisko jeb ķermenisko pieredzi, tāpēc var uzskatīt, ka priekšstatus par sevi un pasauli bērns saņem jau kopš dzimšanas brīža. Nosacīti labs starts būs apstākļi, kuros mamma (vai arī tas pieaugušais, kurš viņu aizstāj) ir spējīga būt pietiekami uzmanīga pret bērnu un viņa signāliem, labi atpazīt viņa vajadzības un atbildēt uz tām. Bet tās dzīves pirmajos mēnešos ir salīdzinoši vienkāršas – mazulis ir izsalcis, grib gulēt, grib uz rokām, jūt diskomfortu no netīrām autiņbiksītēm.

Šie ķermeniskie stāvokļi rodas pastāvīgi, un satrauc viņu, bet mamma aptekā, atbild tiem, reaģē. Reaģē tieši uz bērna vajadzībām, bet nevis uz saviem priekšstatiem par to, kā būt "pareizai" mammai, uz savu trauksmi, kaunu vai vainu. Protams, tādi pārdzīvojumi rodas, bet svarīga ir mātes spēja ar tiem tikt galā, psiholoģiski pārstrādāt šīs spēcīgās jūtas.

Kā uzvesties

Neuztraukties, ja kaut kas neizdodas uzreiz, saprast, ka tu uzreiz nespēsi iemācīties saprast bērnu – taču ar to tu bērnam nenodarīsi nekādu traumu. Sistēma "māte-bērns" attīstās procesā, vienā acumirklī kaut ko tādu nevar iemācīties. Pakāpeniski viss izdosies! Un neaizmirsti arī par savām vajadzībām. Kādas ir šīs vajadzības un kādēļ ir tik svarīgi jaunajiem vecākiem tās apmierināt, lasi šajā rakstā, kur par to runā psiholoģe Vita Kalniņa.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!