Kas ir kolikas un kā palīdzēt zīdainim: stāsta pediatrs
Foto: Shutterstock

Laikam jau maz būs tādu jauno vecāku, kuri nebūs dzirdējuši mistisko vārdu "kolikas". Izrādās, ka no tām vieglākā vai smagākā formā cieš 10-30 procentu zīdaiņu visās pasaules valstīs.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pārmērīga raudulība un uzbudināmība, kas nav saistīta ar patoloģiju, saslimstību, lūk, šī ir koliku definīcija, ar kuru topošos un jaunos vecākus portāla "Cālis" un veselības centra "Vivendi" veidotās "Vecākus skolas" pirmajā lekcijā iepazīstināja pediatrs Egils Zālītis, kurš daudzus gadus strādājis ASV, bet nu konsultē tepat Latvijā.

Ārsts uzsvēra, ka īsti nav zināms, kāpēc zīdainim rodas koliku pazīmes. Pastāv doma, ka zīdainis ir pārmērīgi jutīgs pret stimulāciju – trokšņiem, spilgtām gaismām un nespēj nomierināt pats sevi un savu vēl nenobriedušo nervu sistēmu.

Kādas ir koliku klīniskās izpausmes:

  • Nemiers un raudāšana, kas visbiežāk rodas vakaros laika posmā starp pulksten 18 un pusnakti, kad vecāki ir jau noguruši un gaida naktsmieru.
  • Raudāšana ilgst vairāk nekā trīs stundas. Tas notiek vismaz 3-5 reizes nedēļā. Visizteiktāk šie simptomi sasniedz kulmināciju vecumā no četrām līdz sešām nedēļām. Simptomi pamazām samazinās, piemēram, kad koliku izraisītais diskomforts mazuli rada nemierīgu ne vairs vairākas stundas no vietas, bet jau mazāk – no stundas līdz divām, un kļūstot vecākam, pazūd. Tas parasti notiek ap trešo vai ceturto dzīves mēnesi. Šis laiks "sakrīt" ar nervu sistēmas briedumu, taču retākos gadījumos kolikas bērnu var mocīt līdz pat pusgada vecumam.

Citas pazīmes, simptomi: raudulība ar izstieptām vai savilktām kājām, gāzītes.

Ko vecāki var darīt, ja ir aizdomas par kolikām?

Ja zīdainis ar šādiem simptomiem nomierinās pēc 2-3 stundām un pārējo dienas laiku ir pārsvarā mierīgs, tad nav ko uztraukties. Tomēr ieteiktu konsultēties ar pediatru vai ģimenes ārstu, lai pārliecinātos, ka bērniņam nav kāda apslēpta patoloģija.

Ja zīdainim nemiers turpinās pārmērīgi ilgi, zīdainis kļūst apātisks, rodas vemšana vai fēcēs parādās asinis, ja mazulis kļūst apātisks vai rodas izteikti elpošanas traucējumi, kā, piemēram, sēkšana, apgrūtināta elpošana, tad cēlonis tādām pazīmēm nav kolikas un nekavējoties ir jāzvana ģimenes ārstam vai, izsaucot ātro palīdzību, jādodas ar zīdaini uz bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļu.

Kas ir kolikas un kā palīdzēt zīdainim: stāsta pediatrs
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja mazulis tiek barots ar krūti, būtu jāizvairās no kofeīnu saturošiem dzērieniem, sīpoliem un kāpostu lietošanas, kas var pasliktināt koliku simptomus. Ja mazulis tiek barots ar piena maisījumiem, būtu vērts ar ārstu pārrunāt par iespēju mazuli barot ar olbaltuma hidrolizātu maisījumiem, kurus zīdainim ir vieglāk sagremot. Nedrīkst mazuli pārbarot - jāievēro vismaz 2 līdz 2,5 stundu pārtraukums starp barošanas reizēm. Arī rakstā šeit vari iepazīties ar pārbaudītiem paņēmieniem, kā palīdzēt bērnam tad, kad to moka kolikas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Paņēmieni, kuri var mazināt koliku simptomus

  • Var ielikt mazuli zīdaiņu ratiņos un viņu pavizināt. Ratiņu šūpošanās un ritmiskais troksnis var līdzēt.
  • Var apsēsties, nolikt mazuli guļas pozīcijā, pāri tavām kājām un mierīgi pamasēt mazuļa muguru.
  • Pašūpot mazuli, blakus telpā ieslēgt putekļu sūcēju vai šūpulim blakus nolikt uzvelkamo pulksteni, kas mierīgi, nepārtraukti tikšķ.
  • Radīt citas skaņas, kuras mēdz mazuli nomierināt un pat iemidzināt, piemēram, ieslēgta veļas mašīna vai veļas žāvētājs, ieslēgts matu fēns.
  • Izmantot "Balto troksni" - dabas skaņas, kā piemēram, ūdenskritumu trokšņi, viļņu skalošanās, putnu dziesmas, lietus skaņas vai ugunskura sprakšķi. Plašāk par baltā trokšņa un citiem trokšņošanas paņēmieniem, kas palīdz nomierināt mazuli, lasi šeit.
Nākamā lekcija "Vecāku skolas" projekta īstenošanas gaitā notiks 15. martā. Tajā gan pediatrs Zālītis, gan klīniskā bērnu un ģimenes psiholoģe Kristīne Dūdiņa stāstīs par to, kā attīstīt bērna intelektu un nepārdozēt modernās tehnoloģijas. Savukārt šeit vari iepazīties vēl ar pārējo lekciju tematiem, bet te redzēsi, kā noritēja pirmā lekcija.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form