Kas par sava mazuļa actiņām jāzina ikvienai mammai: optometristes ieteikumi
Foto: Shutterstock

Ir tikai neliela daļa vecāku, kuri aizdomājas, ka arī zīdaiņa vecumā bērniem var būt redzes problēmas. Lai to noskaidrotu, ir svarīgi veikt redzes pārbaudes. Svarīgi atzīmēt, ka pašu pirmo redzes pārbaudi mazulim veic uzreiz pēc viņa nākšanas pasaulē. To veic dzemdību speciālisti un pediatri. Tālākā redzes veselības "uzpasēšana" ir ģimenes ārsta un/vai pediatra uzdevums. Mainot ārstus vai neapmeklējot tos regulāri, daļa atbildības par mazuļu redzes veselību gulstas uz pašu vecāku pleciem.

Kā atzīst Kristīne Detkova, "OptiO" galvenā optometriste, ikdienā saskaroties ar cilvēkiem, kam ir redzes problēmas dažādos vecuma posmos, tiek rekomendēts pirmo "nopietno" redzes pārbaudi veikt pie speciālista – oftamaloga, sasniedzot viena gada vecumu.

"Jāpiebilst, ka valstī apstiprinātais veselības aprūpes standarts nosaka, ka pirmā šāda veida pārbaude jāveic, sasniedzot trīs gadu vecumu. Tomēr uzskatu, ka redzes veselībai uzmanība būtu jāpievērš jau viena un divu gadu vecumā. Iespējami agrākā vecumā uzstādītā diagnoze var nodrošināt, ka vieglāk un ātrāk var tikt galā ar redzes defektiem un problēmām, ja to uzrāda pārbaude. Turklāt arī vecākiem būs mierīgāk ap sirdi, noskaidrojot precīzu, speciālista slēdzienu par viņa bērna redzes veselības stāvokli," norāda speciāliste.

Ja arī speciālista uzstādītā diagnoze nosaka, ka mazulim nepieciešamas brilles, Detkova aicina iegādāties tieši tādas, kādas nozīmējis ārsts. Neskaidrību gadījumos var vērsties arī pie optikas konsultanta, kam ir pieredze un zināšanas šajos jautājumos. Daudzos optiku tīklos strādājošie darbinieki iziet īpašu apmācību ciklu, kur viņiem iemāca to, kā izvēlēties klientam atbilstošāko briļļu ietvaru un lēcu materiālu. Ir virkne elementu, ko ņemt vērā, izvēloties brilles, tostarp – vecums, sejas forma un uzstādītā diagnoze.

  • Šajā rakstā atradīsi virkni mītu un patiesību par redzes bojāšanos bērniem.

"Vēlos gan ieteikt pāris lietas, ko mammām likt aiz auss, iegādājoties savam mazulim brilles. To ietvariem jāizvēlas mīksts, silikonveida materiāls, savukārt briļļu lēcām jābūt plānām, lai gadījumā, ja tās izkrīt, mazulis nesavainojas ar lēcu malām.

Brillēm, jo īpaši pirmajām, jābūt kvalitatīvām. Jebkādi defekti un optiski kropļojumi nespēs nodrošināt mazulim skaidru skatu. Būtiski nepieļaut plaši izplatītu kļūdu – pagaidīt līdz bērns paaugas un viņa redze nostabilizējas, un tad iegādāties brilles, kas varēs kalpot pēc iespējas ilgāku laiku. Ir svarīgi sākt nēsāt brilles, tiklīdz ārsts tās nozīmējis. Tas ir veids, kā nodrošināt, lai redzes defekti un kopējais veselības stāvoklis neattīstītos tālāk. Jāsaka gan, ka tas attiecas ne tikai uz mazuļiem, bet arī uz mazuļu vecākiem," saka speciāliste.

Zemāk atradīsi "Cālis" arhīva rakstu izlasi par bērnu acu veselību, gan par šķielēšanu, gan par to, kas ir slinkās acs sindroms un kādos gadījumos valsts apmaksā brilles bērnam.

Source

Cālis.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form