Lai bērnam droši! 10 padomi atbildīgai mājokļa iekārtošanai
Foto: Shutterstock

Mazu bērnu bez uzraudzības nevar atstāt ne mirkli, pat šķietami tik drošā vietā, kā paša mājoklī. Bīstamas ir ne tikai asas stūra malas, kontaktligzdas un mazuļa rokas tvērienam atstāta karsta tējas krūze, bet arī nepiestiprinātas mēbeles un pienācīgi nenoslēgti medikamentu un sadzīves ķīmijas skapīši. Kampaņas "Bērnam droši?" ietvaros Slimību profilakses un kontroles centrs (SKPC) apkopojis desmit padomus, kā savu mājokli iekārtot droši.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pienācīgi nesagatavots mājoklis zīdaiņiem līdz viena gada vecumam var būt īpaši nedrošs. Bīstami ir asie mēbeļu stūri, sīkie priekšmeti, kas novietoti zinātkārā bērna acu līmenī, vecāku nepieskatītā karsta dzēriena krūze un daudz kas cits. Tas viss var radīt veselībai bīstamas sekas – applaucējumus, apdegumus, saindēšanos, nosmakšanu un smagus sasitumus. Lūk, SKPC apkopotie padomi, kas noteikti jāņem vērā, lai mājoklis būtu vismazākajiem bērniem drošs!

Neatstāj bērnu vienu uz pārtinamās virsmas

Arī gadījumos, kad bērns atrodas šķietami drošā vietā – uz pārtinamā galda, gultā, dīvānā, ēdināšanas krēslā vai staigulī, viņu nedrīkst atstāt bez uzraudzības. Vienmēr jāatceras, ka visdrošākā vieta bērnam ir uz grīdas, vecāku uzraudzībā.

Karsts ēdiens, dzēriens un citi karsti priekšmeti – noliec tos nesasniedzamā vietā

Ja mājās ir bērns, galdu nepārklāj ar galdautu – bērns to var uzraut sev virsū kopā ar karstajiem dzērieniem un ēdieniem. Turklāt pannu un katlu rokturi jāpagriež pret sienu, bet paši trauki jānovieto tuvāk sienai un tālāk no plīts malas. Turot bērnu klēpī, izvairies ēst un dzert karstu. Pievērs uzmanību arī tam, lai elektriskās ierīces (tējkanna, gludeklis, matu veidotājs), kas arī pēc lietošanas ir karstas, bērnam nebūtu pieejamas, to elektriskos vadus pacel uz augšu, lai bērns neparauj sev virsū.

Kontaktligzdas – aizsedz!

Ir svarīgi uzstādīt drošības pārsegus kontaktligzdām vai arī aizsegt tos ar mēbelēm vai citiem šķēršļiem. Kā kontaktligzdas pārsegus var izmantot izolācijas lenti, plāksteri, skoču vai veikalā nopērkamos kontaktligzdu spraudņus. Ja mājās izmanto pagarinātājus, arī tos pārklāj ar izolācijas lenti.

Lai bērnam droši! 10 padomi atbildīgai mājokļa iekārtošanai
Foto: Shutterstock

Mēbeles, televizors un citi smagi priekšmeti – nostiprini!

Bērnam kādā brīdī var sākt šķist interesanti rāpties uz mēbelēm, kāpt uz plauktiem un stiepties pēc citām smagām iekārtām. Tāpēc ir ļoti svarīgi visus skapjus, televizoru, kumodes, plauktus un citas mēbeles, kas var apgāzties, piestiprināt pie sienas.

Asi mēbeļu stūri un malas – nosedz!

Asi galdu un plauktu (īpaši, ja izgatavoti no stikla, metāla un citiem materiāliem), kā arī kamīnu stūri un malas ir jānosedz ar speciāli paredzētiem aizsargiem vai kādu citu mīkstu materiālu, piemēram, segu. Salīdzinoši lēti risinājumi ir atrodami būvniecības preču veikalos, kur konsultants palīdzēs, ja izstāstīsiet, kādu virsmu, stūri vai malu vēlaties nosegt.

Atvilktnes, skapji, durvis un logi – nobloķē!

Bērni var gūt traumas, nejauši ieverot durvīs, logos vai atvilktnēs pirkstus. No tā pasargās durvju spraugu aizsegi, atvilktņu, logu un durvju fiksatori vai bloķētāji. Tos var meklēt, piemēram, būvniecības preču veikalos, vai tikpat labi izmantot stingru gumiju vai plastmasas savilcējus.

Potenciāli bīstami priekšmeti – neatstāj pieejamus

Pārliecinies, ka bērna rotaļu zonā un aizsniedzamā attālumā ir tikai viņa vecumam un spējām atbilstošas, drošas spēles un priekšmeti, bez sīkām detaļām, asumiem un auklām. Īpašu uzmanību pievērs, lai bērnam nav pieejams tālruņa lādētājs, magnētiņi, šūšanas piederumi, atstāta rokassomiņa ar kosmētiku, baterijas, vai saspraudes. Noslēp visus mazos priekšmetus mazulim nepieejamās vietās.

Sadzīves ķīmija, medikamenti un citas vielas – glabā nepieejamā vietā

Tualetes tīrīšanas līdzekļus, balinātājus un citas veselībai bīstams vielas, tajā skaitā, medikamentus, alkoholu, etiķi, noliec bērnam nepieejamā vietā. Piemēram, drošības kastē, kuru spēj atvērt vien pieaugušais, skapī ar slēdzeni, bērnam nepieejamā plauktā. Istabas augus novieto augstākajos plauktos.

Norobežo bīstamās zonas

Novērs mazuļa piekļuvi potenciāli bīstamai zonai, piemēram, kāpnēm, balkonam, terasei, krāsnij, kamīnam. Lai to izdarītu, šajās vietās ierīko drošības vārtiņus, kurus var izmantot arī durvīs, lai neļautu bērnam izkļūt no telpas nepieskatītam. Atceries, ka kāpnes jānorobežo no abām pusēm. Tāpat pārliecinies, lai zem palodzēm nav mēbeļu, uz kurām bērns var uzkāpt.

Bērna guļvieta – iekārto droši

Ir svarīgi, lai gultas režģi būtu droši nostiprināti, matracis nedrīkst būt pārāk mīksts, gultiņa jāiekārto bez spilvena, segai jābūt siltai un vieglai, neapklāj gultiņu ar aizkariem, jo tas traucē gaisa plūsmai. Nedrīkst bērna gultiņā turēt mīkstās rotaļlietas, dvieļus un citus priekšmetus, ko mazulis sev var uzvilkt virsū. Vērts iegaumēt – guļot vienā gultā ar zīdaini, pastāv paaugstināts nosmakšanas un nospiešanas risks.

Slimību profilakses un kontroles centra un Veselības ministrijas informēšanas kampaņas "Bērnam droši?" materiāliem ir iespējams iepazīties SPKC mājaslapā šeit.

Tags

Mājas drošība Slimību profilakses un kontroles centrs Veselības ministrija
43475461
Mazuļa aprūpe
43475167
Zīdaiņa aprūpe
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form