Lai bērns nekļūst par apmāna upuri – kā atpazīt viltus profilu 'Facebook' un 'Instagram'
Foto: Shutterstock

Nav noslēpums, ka sociālajos tīklos var atrast daudz viltus kontu. Gan "Facebook", gan "Instagram" mūsdienās salīdzinoši viegli ir uzdoties par kādu, kas patiesībā neesi, lai nozagtu cita identitāti savtīgiem vai ļaunprātīgiem mērķiem. "Drossinternets.lv" atklāj, kā atpazīt viltus kontus tādos iecienītos sociālajos portālos kā "Facebook" un "Instagram".

Sociālajos tīklos ik pa laikam var nākties saskarties ar viltus profiliem, kas izveidoti dažādu iemeslu dēļ. Piemēram, lai kādu pazemotu, lai gūtu materiālu labumu, iegūtu pieeju cita lietotāja kontiem un citām ļaujprātīgām un nelegālām darbībām.

Lai nekļūtu par apmāna upuri, ir jāprot atpazīt pazīmes, kas liecina – šis ir viltus konts. Lūk, kam jāpievērš uzmanība pirms uzsākt sarunu vai apstiprināt draudzību ar nepazīstamu personu vai organizāciju portālā "Facebook".

Konta/ profila nosaukums

Pirmais, kam jāpievērš vērība, izpētot kontu, ir tajā minētais vārds un uzvārds. "Drossinternets.lv" skaidro, ka nosaukumi, kas raksturīgi viltotiem kontiem parasti ir:

  • pasaulē vai Latvijā populāru un atpazīstamu cilvēku vārdu un uzvārdu kombinācijas;
  • Āzijas valstu, sevišķi, vjetnamiešu vārdi un uzvārdi (Nguyen, Thoa, Thanh, Pho un citi);
  • pseidonīmi, iesaukas un saīsināti vārdu veidi.

Profila bilde

Ar vārdu un uzvārdu vien nepietiek, lai pateiktu, ka profils nav īsts, uzmanība jāpievērš arī konta profila bildei.

Visbiežāk viltus profilu izveidotāji izvēlas bildes, kurās ir redzami vīrieši vai sievietes modeļi, kas, iespējams, atrasti "Google" vai citā meklēšanas vietnē. Tāpat tie var būt foto, kuros redzami cilvēki, kas tērpušies ļoti greznos tērpos. Šādi attēli var tikt izmantoti, lai radītu par sevi turīga cilvēku tēlu, kaut patiesībā mērķis ir izspiest naudu.

"Drossinternets.lv" uzsver, ka nereti viltus konti par profila bildēm izvēlas arī attēlus, kuros redzami cilvēki militāros formastērpos. Arī šis cilvēks, visticamāk, vēlas izkrāpt naudu, taču par mērķa grupu izvirzījis sievietes.

Ieraksti, ko pats rakstījis un ar kuriem dalījies

Mēs esam sociālajos tīklos, jo vēlamies dalīties ar savām bildēm, pārdomām, priekiem un bēdām. Taču cilvēks, kurš izveidojis profilu ļaunprātīgu vai pretlikumīgu mērķu vadīts, to nevēlas. Kas nozīmē, ka viņš savā izveidotajā kontā nebūs publicējis gandrīz nevienu ierakstu vai dalījies ar kādu informāciju. Citiem vārdiem sakot, viņa "siena" būs tukša.

Nozīmīgs ir arī profila izveides datums. "Drossinternets.lv" atgādina, ka viltus konti parasti nepastāv ilgu laiku un ir izveidoti salīdzinoši nesen (ilgākais vienu vai divus gadus).

Tags

Drošība internetā Drošs internets Facebook Instagram Sociālie tīkli
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form