Laimīgs pusaudzis: Marta Kukarane dalās pieredzē, kā to panākt
Foto: Shutterstock

Patiesībā veiksmīgam bērna un vecāku dialogam pamati jācenšas likt no mazotnes, jo tieši ģimene ir tā vieta, kurā bērnam veidosies sava laimes sajūta un pozitīvs skatījums uz pasauli. Piedāvājam piecus padomus, kā izaudzināt laimīgu pusaudzi.

"Vecāku lielākā vēlēšanās ir nodrošināt saviem bērniem laimīgu bērnību un pusaudža gadus. Taču šis uzdevums nemaz nav tik vienkāršs, ņemot vērā, ka tieši tīņu vecums mēdz būt vissarežģītākais attiecībās ar vecākiem. Tāpēc vecākiem ir svarīgi izveidot veselīgas un uzticības pilnas attiecības ar savu pusaudzi," pieredzē dalās Marta Kukarane, dzīvesstila blogere un mamma pusaudzim.

Pagājušā gada nogalē veiktais pētījums "Amigo laimes indekss" atklāja, ka ģimene ir laimes avots 76 procentiem Latvijas cilvēku, turklāt 91 procents bērnu savās ģimenēs jūtas "diezgan laimīgi" vai "ļoti laimīgi". Tomēr, bērnam pieaugot, laimes koeficientam ir tendence samazināties.

"Nereti tieši vecāku kategoriskā attieksme pret pusaudža vēlmēm rada draudīgu plaisu abu pušu komunikācijā. Pēc manas ģimenes pieredzes, ievērojot dažus vērtīgus padomus, var veicināt pusaudža uzticēšanos un saglabāt labas attiecības arī šajā "grūtajā vecumā"," atklāj Marta.

Uzklausīšana. Nav svarīgi, cik vērtīga tev šķiet informācija, ar kuru bērns nolēmis dalīties, –uzklausi un izrādi interesi. Bērnam ir būtiski apzināties, ka tieši vecāki ir tie cilvēki, ar kuriem izrunāt sev būtisko. Dienas noslēgumā velti savam bērnam kaut vai 10 minūtes nedalītas uzmanības.

Pārdomāta reakcija. Ja situācija vai sarunas temats tevi nepatīkami pārsteidz, reaģē mierīgi un nosvērti, centies izskaidrot lietas, atbalstot bērnu un piedāvājot risinājumus. Galvenais – neaizbiedē! Piemēram, bērns paziņo, ka ciemos pagaršojis alkoholu vai klasesbiedrs aicinājis ievilkt pirmo dūmu. Mēģini risināt situāciju bez histērijas!

Mūsdienīgs skats uz dzīvi. Tici – replika "kad mēs augām" īsti nepalīdz. Laiks rit un pasaule un tehnoloģijas attīstās. Tu tikai iegūsi, ja mēģināsi iedziļināties tajā, kas ir svarīgs tavam bērnam šodien un tagad. Neapstrīdi bērna izvēles un nešausminies par tām!

Gudra uzraudzība. Ļauj pusaudzim izmantot viņa iemīļotās mūzikas vai filmu vietnes, piemēram "Netflix" vai "Spotify", lietojot kopīgus pieejas datus. Iespējams izveidot un pārraudzīt arī pusaudža bankas karti. Pusaudzim tiks dota sava rīcības brīvība, tomēr viņš apzināsies, ka ir atkarīgs no vecākiem.

Pienākumi. Visatļautība nav labākais variants, kā "draudzīgi sadzīvot" ar pusaudzi. Ir labi, ja liec justies viņam vajadzīgam mājas dzīvē. Vienojies par konkrētiem pienākumiem, kas gultos tieši uz viņa pleciem – kaut vai veļas izžaušana, kaķa vai suņa pabarošana, iepirkumu izkrāmēšana u.t.t.

Pacietība, izpratne un spēja ieklausīties – tie ir burvju vārdi ceļā uz labām attiecībām ar pusaudzi, uzskata Marta.

Source

Cālis.lv

Tags

Pusaudzis Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form