'Mammu, es pats!': 10 veidi, kā bērnam ierādīt pašapkalpošanās prasmes
Foto: Shutterstock

Par sevi pārliecināts, patstāvīgs un priecē ar labu uzvedību... Vienkārši ideāls bērns! Panākt to nemaz nav tik grūti. Galvenais – laikus sākt viņu mācīt apgūt pamatprasmes: rīkoties ar galda piederumiem, patstāvīgi apģērbties, sakārtot savas rotaļlietas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Portāls "Parents" uzklausījis speciālistu ieteikumus un piedāvā uzzināt, ar kādām metodēm vislabāk iemācīt mazulim pašapkalpošanās prasmes, kas atvieglos dzīvi arī pašiem vecākiem.

Netīrās lietas – grozā!


Pat divus gadus vecs mazulis ir spējīgs savākt savas netīrās lietas.

Iedod bērnam atsevišķu grozu veļai. Izvēlies ne īpaši augstu, lai bērns bez grūtībām varētu aizsniegt tā vāku. Ievieto to bērnistabā, lai tas kalpotu kā atgādinājums, kad bērns pārģērbjas.

Rotaļājieties! Māci ar rotaļām. "Mēs metam netīrās lietas grozā, it kā tās būtu bumbiņas". Protams, sākumā mazulis nebūs tik precīzs. Bet ar laiku viss izdosies, jo viņam taču vienmēr palīdz mamma.

Dziediet dziesmiņu. Tas izkrāsos ikdienas rūpes. Atkārto vienkāršu dziesmiņu, ar kuru netīrais apģērbs itin kā lūdzas, lai iemet to veļas grozā, lai pēc tam dotos uz veļasmašīnu un atkal priecētu ar savu tīrību.

Noderīgs padoms. Labāk lai istabā ir pieejami divi grozi netīrajai veļai – baltajai un krāsainajai. Pirmkārt, pirms mazgāšanas tā vairs nebūs jāšķiro, bet, otrkārt, bērns vienlaikus iemācīsies atšķirt krāsas.

Savu gultu katrs uzklāj pats!


Negaidi labus rezultātus pārāk ātri! Mazulis vēl nav spējīgs izpildīt šo darbiņu nevainojami, katrā ziņā vismaz ne tā apguves sākuma etapā.

Katru rītu! Pasaki bērnam, ka tagad tas ir viņa ikrīta pienākums mājās. Palūdz apklāt gultu ar segu, lai tai nebūtu tik vientuļi. Un lai neaizmirst arī segu pārsegt pāri spilvenam, jo arī tas taču vēlas "draudzēties" ar segu.

Paraugam. Māci mazuli, kā šo darbiņu paveikt pareizā tehnikā – parādi, kā vislabāk izlīdzināt segu, lai panāktu gludu virspusi: tāpat parādi, kā uzbužināt spilvenu.

"Mīkstie draudziņi". Bet tagad palūdz mazulim, lai viņš kādā gultas stūrīti saliek savas mīļākās mīkstās mantiņas.

Noderīgs padoms. Gultas pārklāju gan uzklāj un novāc pats, jo tas var būt smagāks. Bet mazulim iedod kādu vieglāku sedziņu, kuru viņš bez grūtībām pats var uzklāt.

'Mammu, es pats!': 10 veidi, kā bērnam ierādīt pašapkalpošanās prasmes
Foto: Shutterstock

Kārtojam rotaļlietas!

Mazulis mājas darbiņos var iesaistīties un sniegt savu artavu, sākot no pusotra gada vecuma, bet esi gatavs tam, ka tev nāksies visai bieži viņam par to atgādināt.

Pieejamā krātuvīte. Nodrošini, lai rotaļlietām būtu pieejami zemi plauktiņi, grozs, kastes, kuras vajadzības gadījumā var paslēpt zem gultas.

Neļauj nozust. Droši vien, ka viņš vēlas, lai šo darbiņu paveic viņa vietā. Tāpēc neļauj bērnam, pirms viņš nav sakārtojis rotaļlietas, doties darīt kaut ko daudz patīkamāku.

Lai būtu jautrāk. Sakārtojot savas rotaļlietas, var nodziedāt kādu dziesmiņu. Bet vēl pamēģini dot uzdevumu, lai kārtošana noritētu ar azartu: "Sākumā sakārto visas sarkanās krāsas rotaļlietas, bet pēc tam savāc visas zaļās krāsas mantas."

Noderīgs padoms. Lai atbrīvotos no pārpildītiem groziem un kastēm ar apnikušām mantām, maini tās, periodiski novācot daļu rotaļlietu, paslēpjot tās kādā sev zināmā vietā, bet apmaiņā kastēs atkal ieliec sen neredzētu mantu partiju.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam