Ja tava ģimene akceptē itāļu ārstes un pedagoģes Marijas Montesori metodes, bet tev nav iespēja bērnu vest uz speciāliem centriem, kur tās realizē, tu vari arī mājās darboties pēc šīs sistēmas. Lūk, te būs nodarbju apkopojums, kas palīdzēs bērnam iemācīties savākt sevi un savas lietas. Bērni, nodarbojoties ar pārliešanu, šķirošanu, klasificēšanu, ēdiena gatavošanu, rūpēm par dzīvniekiem un veicot dažādus vienkāršus darbiņus, iemācīsies tik daudz lietas, ko nevar apgūt tik ātri, skaidrojot ar vārdiem, tā sola Montesori pedagoģija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1. Vingrinājumi ar krēslu

Mēģini bērnu iemācīt uzmanīgi pārnēsāt krēslu, klusītēm to nolikt uz grīdas, mierīgi apsēsties un piecelties.

2. Paklājs

Parādi bērnam, kā var saritināt un atritināt paklāju.

3. Pārberam zirņus

Bērnam jāpārber zirņi, griķi vai rīsi no viena trauka otrā, izmantojot tējkarotīti vai piltuvi.

4. "Dzīvošanās" pa bļodiņu

Paņem dziļu bļodiņu, pieber to ar miltiem. Tad bļodā ieber akmentiņus, pogas, nelielus priekšmetus un figūras. Bērnam jārokas pa miltiem, lai atrastu visas paslēptās lietiņas.

5. No spaiņa spainī

Bērnam no viena spaiņa jāpārlej ūdens citā spainī, izmantojot mazus trauciņus – tasītes, pudelītes, kādu kausiņu u.t.t.

Marijas Montesori ieteiktas nodarbes, ko ar bērniem paveikt mājas apstākļos
Foto: Travis Swan / cc

6. No bļodiņas citā bļodiņā

Bērnam ar karotīti, mazu tasīti, pipeti, šprici (bez adatas, protams), gumijas pūslīti, porolona švammīti jāpārlej ūdens no vienas bļodiņas citā (piemēram, švammīti saslapina ūdenī, bet izsusina otrā bļodiņā).

7. Ūdens pārliešana

Sagatavo trīs krīzītes – vienā no tām ir ūdens. Pa rokai jābūt arī sūklim jeb lupatiņai. Iemāci bērnam, kā pacelt krūzīti ar ūdeni, to nolikt un kā pārliet ūdeni no vienas citā. Ja ūdens nolejas – bērns pats no ar sūklīti saslauka.

8. Ūdens pārliešana caur piltuvi

Lai pārlietu ūdeni, var izmantot piltuvi. Bet šoreiz tad būs jāatrod kādas pudelītes vai citi trauki ar šauru kakliņu.

9. Bumbu zvejošana

Bļodiņā ielej ūdeni un ieliec tur tenisa galda tenisa bumbiņas. Lai bērns ar sietiņu mēģina bumbiņas izzvejot un ielikt citā, tukšā bļodiņā.

10. Putas

Bērns no pipetes pilina šķidrās ziepes ūdens bļodiņā. Pēc tam ar salmiņu sajauc putās.

11. Ūdens forma

Tev būs nepieciešami dažādas lietas: gaisa balons, glāze, pudelīte, formiņa un citas lietiņas. No trauka ar ūdeni bērns uzmanīgi to lej gaisa balonā, vērojot, kā ūdens ieņem balona formu. Pēc tam ūdeni izlej atpakaļ un lej to citā traukā, atkal vērojot, kā tas plūst.

Marijas Montesori ieteiktas nodarbes, ko ar bērniem paveikt mājas apstākļos
Foto: Cindy Funk / cc

12. Kur lielie ūdeņi

Jāņem divas vai trīs glāzes un trauks ar ūdeni. Bērns saņem uzdevumu – izliet ūdeni visās glāzēs vienādā daudzumā vai arī tā, lai vienā glāzē būtu vairāk, bet citās – mazāk.

13. Rāmīši no mežģīnēm, podziņām, bantītēm

Pagatavo kvadrāta formas rāmīti no divām auduma pusēm, piestiprinot to ar drošības adatām vai saspraudēm. Parādi bērnam, kā aizpogāt, aizsiet, sasiet lietas, ko pati esi bērnam sagatavojusi.

14. Tīram zābaciņus

Bērns uzvelk priekšautu, uzrota apģērba piedurknes, uz grīdas tiek paklāta avīzes vai cits materiāls, ko nav žēl noķēpāt, uz tā uzliek bērna zābaciņus, kurpju tīrāmo suku un apavu krēmu, lupatiņu apavu uzspodrināšanai – visu, kas nepieciešams, lai notīrītu apavus. Sākumā pieaugušais parāda, kā tas jādara, pēc tam bērns darbiņu dara patstāvīgi.

15. Sviestmaizes

Bērns uzvelk priekšautu, nomazgā rokas. Uz galda tiek nolikti divi dēlīši – viens maizei, - otrs gaļiņai. Piepalīdzot, tiek sagriezta maize, tad gaļa, un bērns pats veido sviestmaizes, ko skaisti kārto uz šķīvja.

16. Trauku mazgāšana

Bērnam iedod sūkli un trauku mazgājamo līdzekli, pamāca, kas darāms un divos atsevišķos traukos var sākties trauku mazgāšana. Sākumā bērns mazgā, tad skalo, tad ar dvielīti noslauka nomazgātos traukus, bet noslēgumā – uzkopj darba vietu.

Marijas Montesori ieteiktas nodarbes, ko ar bērniem paveikt mājas apstākļos
Foto: James Emery / cc

17. Grīdas slaucīšana

Bērnam iedod birsti un parāda, kā jāslauka grīda. Kad gruži vai putekļi saslaucīti vienā kaudzītē, bērns pats ņem mazo lāpstiņu un saslaucīto uzslauka uz tās, pēc tam pats visu izber atkritumu maisā.

18. Zīmuļu asināšana

Bērnam jāļauj pašam uzasināt zīmuļus, kas no krāsošanas un zīmēšanas nolūzuši. Pēc tam pašam arī jāļauj atkritumu maisā izbērt zīmuļa asināmās tvertnes saturu.

Tags

Montesori Montessori Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieka attīstība Bērndārznieks Mazuļa attīstības posmi Mazuļa audzināšana Mazulis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form