Mazulis raud: kā nomierināt. Noslēpumos dalās Diāna Zande
Foto: Shutterstock

Tiklīdz mazulis raud, tā mūsos iebūvētais bioloģiskais mehānisms rada milzīgu trauksmi, mēs gribam mazuli nomierināt. Un bieži vien līdz ar satrauktu mazuli blakus stāv divi satraukti vecāki, kuri nesaprot, ko iesākt ar raudošo bērniņu. Svarīgi ir zināt to, ka raud visi bērniņi, jo raudāšana ir vienīgais veids, kā paziņot, ka bērnam kaut kas ir noticis, tā uzsver Diāna Zande, psiholoģijas zinātņu doktore, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite un piecu bērnu mamma.

Zande patlaban piedalās vecāku programmā "Augošai Latvijai vecāku skola", bez maksas lasot lekcijas visā Latvijā. Piedāvājam vienu no Zandes lekciju tēmām – par to, kāpēc bērns raud un kā viņu nomierināt. Citas tēmas un mazus speciālistes sagatavotus video vari atrast šeit.

Kāpēc mazulītis raud? Vai pasaules gals pienācis?

Ļausim runāt Zandei: "Iztēlojies, kas notika mammas vēderā, viņš nepazina "nē", viņš nezināja – pagaidi, to, ka mamma ir virtuvē un tūlīt nāks. Tikko viņš kaut ko gribēja, tā hops, pa nabas saites viņš saņēma uzturu. Ja viņam bija neērti, viņš iedunkāja mammai pa vēderu, un viņa iekārtojās ērtākā pozīcijā, un bērniņam viss bija labi.

Labā ziņa ir tā, ka mazuļi neraud visu laiku, un pat tad, ja tev šķiet, ka viņš tā dara, tad atceries – viņš raud tikai šovakar, tikai šo stundu un tā paies. Diāna Zande

Bet tad, kad mazulis ir piedzimis un viņam pēkšņi kaut ko vajag, piemēram, ēst, viņš sauc, bet hops – nabas saite ir pārgriezta un ēdiena nav. Šajā brīdī mazulis jūt milzīgu, visaptverošu trauksmi, kas var tikt pielīdzināta pasaules galam. Un ko dara bērniņš? Viņš kliedz: "Palīgā, palīgā. Glābiet!" Tajā brīdī, kad mamma atnāk un nomierina viņu, mazulis jūt milzīgu atvieglojumu: "Fū, brīnumainā kārtā izglābos". Bet pēc pusstundas vai stundas mazulim ir nākamā vajadzība, atkal nākamais pasaules gals. Un vecāki ir tie, kuri var palīdzēt izdzīvot šos trakos brīžus ar pasaules galiem. Tāpēc vajadzētu atcerēties, ka bērniņš nekad neraud, lai sadusmotu savus vecākus, lai izjauktu vakaru, nodarītu pāri vai tāpēc, ka viņš ir izlutināts. Bērns raud tāpēc, ka viņam kaut ko vajag. Un vecāki ir tie, kuri var palīdzēt mazulim nomierināties.

Source

Cālis.lv

Tags

Diāna Zande Sarakstu karuselis Jaundzimušais (0-1 mēnesis) Zīdaiņa aprūpe Zīdaiņa veselība un barošana Zīdainis Zīdainis (1-3 mēneši) Zīdainis (4-8 mēneši) Zīdainis (9-12 mēneši)
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!
Sludinājumi

Comment Form