Mioma bija kavēklis grūtniecībai: Alīnas veiksmes stāsts
Foto: Shutterstock

"Zināju, ka man ir dzemdes mioma, taču tā netraucēja līdz brīdim, kad ar vīru sākām plānot grūtniecību. Bērniņš nepieteicās," tā sākas 36 gadus vecas sievietes stāsts, kuru sauksim par Alīnu. Pateicoties ginekoloģes progresīvajām zināšanām un Latvijā pieejamajam jaunās paaudzes medikamentam, viņa tagad ir mamma diviem bērniem.

Lai gan precīzu datu nav par to, vai dzemdes mioma tiek pārmantota no paaudzes uz paaudzi, pēc Alīnas domām, viņas gadījumā gēniem bijusi liela loma. Savulaik dzemdes mioma izoperēta gan viņas mammai, gan vecmammai, bet viņai pašai bija trīs miomas mezgli. Alīna regulāri apmeklēja ārstu, lai veiktu pārbaudi un pārliecinātos, kā šie veidojumi uzvedas.

"Man nebija nekādu sūdzību miomu dēļ – veidojumi neasiņoja, turklāt ārsts teica, ka tie netraucēs ieņemt bērniņu. Parasti, ja sieviete plāno grūtniecību, operācija tāpat netiek nozīmēta, ja vien nerodas neatliekama vajadzība to veikt," stāsta Alīna. Tomēr bērniņš nepieteicās ilgāku laiku. Veicot kārtējās pārbaudes, atklājās, ka viens no miomas mezgliem tomēr sācis augt un jau sasniedz piecus centimetrus.

"Man bija arī viena maza cista, un daktere pieņēma lēmumu, ka tā jāoperē ar laparoskopu. Savukārt miomas mezglu samazināšanai vienojāmies, ka lietošu jauno medikamentu," atminas sieviete un piebilst: "Esmu priecīga, ka mana daktere ir progresīva un seko līdzi jaunumiem ārstēšanas jomā. Biju viena no pirmajām miomas pacientēm, kura sāka lietot šīs zāles. Tas bija 2012. gads."

Bērniņš ir pieteicies

Septembrī Alīna uzsāka trīs mēnešu ilgu terapijas kursu, un jau pirmā pēc tam veiktā pārbaude apliecināja – lielākais miomas mezgla sarucis līdz diviem centimetriem. "Tas bija neticami, jo tik labu rezultātu tiešām negaidījām. Miomas mezgls bija samazinājies vairāk nekā uz pusi, un tikai viena kursa laikā. Janvārī uzsāku vienkāršāko folikulu augšanas stimulācijas kursu un jau martā uzzināju, ka bērniņš ir pieteicies. Mūsu dēls piedzima Ziemassvētkos 2013. gadā 25. decembrī," priecājas Alīna.

Kad tika nosvinēta puisēna gada jubileja, dažus mēnešus vēlāk ģimenē pieteicās arī māsiņa. "Tas apliecina, ka mana hormonālā un reproduktīvā sistēma bija noregulēta kopumā. Pēc abām dzemdībām apskatēs miomas mezgli vairs tikpat kā nav manāmi. Daktere sacīja, ka tā mēdz būt. Vēl, pateicoties jaunajam medikamentam, kas samazināja miomas mezglus pirms grūtniecības, bērniņu es varēju dzemdēt pati. Parasti, lai novērstu asiņošanas risku, miomas pacientēm veic plānveida ķeizargriezienu, taču par mani dakterei nebija šaubu, ka drīkstu dzemdēt pati. Miomas mezgli tiešām bija ļoti, ļoti sarukuši," stāsta Alīna.

Pārdomas par miomas ārstēšanu

Viņa atklāj, ka visus trīs mēnešus, kamēr lietotas zāles, menstruācijas nav, taču sieviete jutusies ļoti labi, arī šādos gadījumos raksturīgie karstuma viļņi un citi nelabumi viņu nav mocījuši. "Man nebija absolūti nekādu blakņu, un pēc medikamenta lietošanas mēnešreizes uzreiz atjaunojās," saka Alīna: "Ceru, ka šis medikaments būs iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā, īpaši sievietēm, kurām no tā ir atkarīgs, vai būs bērniņš vai ne, jo tas ir patiešām efektīvs un ļauj izvairīties no operācijas. Zāles maksā gana daudz, ne katra sieviete var atļauties tās nopirkt, turklāt citām nepieciešami vairāki kursi, līdz sasniegts rezultāts."

Sarunas beigās Alīna piemin savu draudzeni – sievieti ap 50, kurai dzemdes miomas dēļ nav bērnu: "Savā laikā viņai izoperēja palielu miomas mezglu, taču pēc operācijas sākās stipra asiņošana un vajadzēja izņemt arī dzemdi. Ja viņai būtu pieejamas šīs zāles, pirms operācijas miomas mezglu varēja samazināt un operācija būtu vieglāka..."

Šobrīd pieejamās dzemdes miomas ārstēšanas iespējas

Ārstēšanas mērķis, samazinot miomas mezglu apjomu, ir atvieglot slimības simptomus. Ārstēšanas metodes izvēle atkarīga no sievietes vecuma un tā, vai viņa vēlas saglabāt fertilitāti un vai arī viņa grib izvairīties no tādas ķirurģiskās iejaukšanās kā, piemēram, histerektomija.

Dzemdes miomas galvenā ārstēšanas metode ir tādas ķirurģiskas operācijas kā:

  • Dzemdes artēriju embolizācija: Dzemdes asinsvados tiek ievadītas nelielas daļiņas, bloķējot asins plūsmu un izraisot miomas mezgla samazināšanos. Lai arī šī metode tiek atzīta par efektīvu simptomu izskaušanā, miomas mezgli var atjaunoties.
  • Miomektomija: Šajā gadījumā tiek izņemti tikai dzemdes miomas mezgli, saglabājot dzemdi. Lai arī tiek saglabāta fertilitāte, miomas mezgli tomēr vēlāk var atjaunoties.
  • Magnētiskās rezonanses – ultrasonogrāfijas kontrolēta manipulācija: ar fokusētu ultraskaņas staru miomas mezglu uzkarsē līdz 60-80°C un termiski apstrādā. Procedūru kontrolē ar magnētiskās rezonanses attēla palīdzību.

Preoperatīvā medikamentozā ārstēšana.

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule norāda, ka mioma ir sastopama katrai trešajai sievietei pēc 35 gadu vecuma. Ļoti daudzām sievietēm miomas mezgli ir nelieli, nedod nekādus simptomus un palielinās ļoti lēni, tā kā nekāda ārstēšana nav nepieciešama. Tomēr ir sievietes, kurām mioma ir veselību un dzīves kvalitāti traucējoša, bet līdz šim mums nebija pieejama specifiska ārstēšana simptomātiskām dzemdes miomām.

Comment Form