Mūžīgais jautājums - vai un cik daudz kafijas var dzert grūtniecības laikā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Daudzām sievietēm grūtniecības laikā kafijas smarža un garša uzdzen nelabumu, bet tikpat daudzām kafijas dzeršana sagādā vēl lielāku baudu, nekā pirms grūtniecības. Zināms, ka kafijā ir kofeīns, tādēļ pastāv mūžīgais jautājums - vai un cik daudz kafijas var dzert gaidību laikā, lai šī dzēriena lietošana nekaitētu mazuļa veselībai.

Lielbritānijas Pārtikas Standartu aģentūra (Food Standrts Agency) ir sniegusi paziņojumu par kofeīna patēriņu sievietēm grūtniecības laikā. Atsaucoties uz pētījuma rezultātiem, Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests informē, ka grūtniecēm ir ieteicams samazināt kofeīna devu līdz 200 mg dienā, kas atbilst aptuveni divām kafijas tasēm. Galvenais risks, ko izraisa dzērienu patēriņš ar augstu kofeīna daudzumu, ir pazemināts jaundzimušā svars, kas turpmākajā dzīvē var radīt dažādas veselības problēmas. Tāpat ir arī bijuši gadījumi, kad pārāk augstais kofeīna līmenis izraisījis priekšlaicīgas dzemdības vai spontāno abortu. Kofeīns ir atrodams ne tikai kafijā, bet arī tējā, kakao, šokolādē, dažādos dzērienos un arī atsevišķos medikamentos.

Iepriekš šī pati britu aģentūra kā ieteicamo maksimālo kofeīna dienas devu bija noteikusi 300 mg kafijas dienā. Tomēr Britu Medicīnas žurnālā publicētie jaunie pētījumi atklāj, ka nepārsniedzot 200 mg dienā, iespējams risku samazināt līdz minimumam. Profesors Džanets Kade no Līdsas Universitātes uzsver, ka ikviens vēlas sev vislabāko un veselāko mazuli. Un ikdienas kofeīna uzņemšanas ierobežošana ir viens no veidiem, kā jūs savam mazulim varat nodrošināt vislabāko dzīves sākumu.

Grūtniecēm, kuras ir sekojušas minētajiem norādījumiem, samazinot kofeīna patēriņu līdz 200 mg dienā, nevajadzētu satraukties. Ne tikai iespējamais zemais risks, bet arī pētījumi atklāj, ka vidējais uzņemtais kofeīna daudzums grūtniecības laikā jau ir bijis zem 200 mg dienā, norādot, ka daudzas grūtnieces šie jaunie ieteikumi neietekmēs. Un tām, kuras ikdienā patērē vairāk kofeīna nekā 200 mg dienā, ir ieteicams samazināt tā uzņemšanu zemāku par 200 mg visu atlikušo grūtniecības laiku. Ja vēl joprojām pastāv bažas par sava mazuļa veselību, pēc papildus informācijas un konsultācijām ieteicams vērsties pie sava ārstējošā ārsta vai vecmātes.

Aģentūras pētnieki norāda, ka šie pētījumi neaizliedz grūtniecēm vispār izslēgt kofeīnu saturošos produktus no uztura, vienkārši ir jābūt uzmanīgākām un jābūt drošām, ka tas netiek uzņemts par daudz. Tāpat pētnieks uzsver, ka risks, iespējams, ir niecīgs, un uzskata, ka jaunā informācija, kas balstīta uz jauniem pētījumiem un sadarbību ar vadošajiem zinātniekiem aģentūras Toksikoloģijas komitejā, ir saprātīga un samērīga.

Kofeīna daudzums dažādos pārtikas produktos un dzērienos ir atšķirīgs. Daži piemēri, kas satur 200 mg vai mazāk:

  • Divas tases ātri pagatavojamas kafijas (100 mg katra);
  • Viena tase filtrētas kafijas (140 mg);
  • Divas tases tējas (75 mg katra);
  • Piecas glāzes ar dzērienu "Coca Cola" (katra līdz 40 mg);
  • Divas glāzes enerģijas dzēriena (katra līdz 80 mg);
  • Četras (50 g) tāfelītes dabīgas šokolādes (līdz 50 mg katra), piena šokolāde satur aptuveni uz pusi mazāk kofeīna kā dabīgā šokolāde.

Tāpat arī jāatceras, ka kofeīnu satur dažādi medikamenti, piemēram, pret saaukstēšanos un gripu.

Tags

Grūtnieces uzturs Grūtniecība Kafija Pārtikas un veterinārais dienests Grūtniecība Veselība un sports grūtniecības laikā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form