Foto: PantherMedia/Scanpix
Kā uzlabot savu un bērnu veselību laikā, kad sākas drēgnais rudens periods, un kāpēc, sākoties mācību gadam, skolēni slimo biežāk, stāsta aptiekas vadītāja, farmaceite, biznesa augstskolas "Turība" absolvente Lana Hodasēviča.

Gadu no gada, sākoties rudenim, aptiekās pieaug klientu pieplūdums, novērojusi Hodasēviča. Prakse liecina, ka cilvēki savai veselībai tomēr velta pārāk maz laika un uzmanības, īpaši tad, kad ar veselību viss ir kārtībā. Uz aptieku pārsvarā nāk tikai tad, kad jau saslimst.

Rudenī laikapstākļi ir ļoti viltīgi – aukstas un vējainas dienas strauji mijas ar siltām dienām, tāpēc cilvēkiem grūti piemeklēt atbilstošu apģērbu. Nepiemērota apģērba izvēlei visbiežāk seko saaukstēšanās, protams, rudens ir arī aktīvais vīrusu periods.

Arī mācību gada sākums skolās nozīmē paaugstinātu risku saslimt, jo gan bērniem, gan pieaugušajiem mācību sākums nozīmē lielāku slodzi. Lielākas slodzes dēļ cieš imunitāte, tādēļ kļūstam daudz uzņēmīgāki pret dažādām slimībām. Ideālā gadījumā jau vasarā jāsāk domāt par imunitāti stiprinošiem pasākumiem, lai rudenī nejustu nekādas sekas, norāda Hodasēviča.

Vissmagāk slimošana skar bērnus, jo bieži vien slodze, kas rudenī tiek uzlikta bērnam, netiek samērota ar viņa spējām.

Ar pulciņiem – piesardzīgi

Sākoties skolai, bērni sāk vairāk slimot – to veicina stress, ko rada mācību sākums pēc ilgāka atpūtas perioda. Turklāt tas attiecas ne tikai uz pirmklasniekiem vai bērniem, kuri pirmo reizi sāk bērnudārza gaitas, bet arī uz vecākiem bērniem.

Nereti slodze ir pārāk liela, īpaši, ja bērnam pēc skolas jādodas uz vairākiem pulciņiem, sporta nodarbībām u.tml. Nenoliedzami, dažādas aktivitātes bērniem ir tikai apsveicamas, taču visā jābūt balansam, proti, vecākiem rūpīgi jāizvērtē, kāda ir slodze skolā, cik daudz stundas bērns pavada mācības, cik daudz mājasdarbu tiek uzdoti utt.

Farmaceites ieteikums skolēnu vecākiem – pagaidīt ar pulciņu apmeklēšanu līdz oktobrim, lai neradītu bērnam papildu stresu. Ir vajadzīgs laiks, lai bērns pierod pie skolas režīma, pie mācību slodzes. Kad viņš jau ir iegājis ritmā, var doties arī uz pulciņiem un citām papildu nodarbībām. Noteikti nedrīkst aizmirst arī par pilnvērtīgu uzturu un miegu.

Pašlaik situācija ar ēdināšanu skolās ir ļoti laba, bērniem tiek piedāvāts pilnvērtīgs uzturs, turklāt, bērni skolās vairs nevar iegādāties čipsus, gāzētos dzērienus, bulciņas un tamlīdzīgas lietas, kas viņiem nav nepieciešamas, saka Hodasēviča.

Ārstnieciskās tējas imunitātei

Ja vasarā nav uzņemts pietiekami daudz vitamīnu un imunitātes stiprināšana palikusi novārtā, to var pagūt izdarīt arī rudenī un pilnvērtīgi sākt skolas gaitas. Farmaceite aicina atcerēties par klasiskajiem imunitātes stiprinātājiem – ehinācijas tēju, citroniem, kumelītēm, malvu un plūškoku. Šos ārstniecības augus droši var kombinēt un dzert tējas, tādējādi sagatavojoties ziemai un vīrusu sezonai. Ja kādam ļoti nepatīk tējas, šie augi pieejami arī sīrupos un tabletēs.

Stresa mazināšanai Hodasēviča bērniem neiesaka dot nekādus medikamentus, bet gan pilnvērtīgu atslodzi – interesants vaļasprieks, kopīga laika pavadīšana ar ģimeni un izbraukumi, lai bērns var atslēgties no stresa un slodzes, būs tieši tas, kas vajadzīgs. Vislabākais līdzeklis pret stresu un nogurumu ikvienam bērnam ir laiks, kas pavadīts ģimenes lokā. Bērniem nevajadzētu pastiprināti dot nomierinošās tējas, tā vietā būtu jāmeklē stresa un uztraukuma iemesls, piekodina farmaceite.

Vitamīnus tikai saprātīgās devās

Bieži farmaceitei tiek jautāts par dažādiem vitamīniem, kurus katru dienu reklamē. Vieni domāti imunitātei, citi – enerģijai, bet vai tos ieteicams lietot ikvienam? Hodasēviča uzsver, ka nekādi vitamīni neaizstāj pilnvērtīgu uzturu. Pilnvērtīgs uzturs ir vienīgais veids, kā varam piesātināt savu organismu ar visiem nepieciešamajiem vitamīniem. Protams, nepieciešamas arī mērenas fiziskas aktivitātes, farmaceite īpaši uzsver – mērenas! Taču labas kvalitātes vitamīni, lietoti pareizās devās, vajadzības gadījumā nenoliedzami palīdzēs stiprināt imunitāti, kaulus, uzlabot ādas stāvokli vai kā citādi nāks par labu, viņa norāda.

Kā zināt, kurus vitamīnus izvēlēties? Pirmkārt, jānošķir vitamīni bērniem un pieaugušajiem – bērniem noteikti nevajag dot pieaugušo vitamīnus, piekodina farmaceite. Pirms iegādāties vitamīnus, rūpīgi jāpārdomā, kuri būs visatbilstošākie, ņemot vērā vecumu un citus aspektus. Arī pieaugušajiem nevajadzētu aizrauties ar pārlieku bieži vitamīnu dzeršanu, un rūpīgi jāievēro ieteiktais daudzums.

Nevajadzētu domāt, ka dārgākie vitamīni ir arī tie labākie. Mūsdienās tas vairs nav noteicošākais kritērijs. Kvalitatīvākie katram būs tie vitamīni, kas viņam visvairāk piemēroti, tāpēc pirms to lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!