Grūtniecība ir veselība, nevis slimība! Nav nepieciešami specifiski aizliegumi, un ir jāēd pēc iespējas pilnvērtīgāk. Un nav nepieciešams visām sievietēm lietot multivitamīnu preparātus. Mēs pat brīdinām grūtnieces no nepamatotas uztura bagātinātāju lietošanas, jo šie preparāti nav pārbaudīti un var radīt risku grūtnieces un bērna veselībai," uzsver Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docente un dietoloģe Laila Meija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Starptautiskajā pārtikas dienā, ko atzīmē 16. oktobrī, dietoloģe Meija pievēršas grūtnieču uzturam – jautājumam, kas mūsdienās ļoti bieži ir nenovērtēts vai tiek interpretēts nepareizi.

"Sievietes uzturs pirms grūtniecības un grūtniecības laikā nosaka bērna veselību tālākajā dzīvē – vai šim cilvēkam būs palielināts risks saslimt ar, piemēram, sirds asinsvadu slimībām, cukura diabētu un onkoloģiskajām saslimšanām," uzsver RSU docente un piebilst, ka no tā atkarīga arī bērna kaulu veselība mazotnē un vecumdienās.

Bērna veselība tiek ietekmēta nelabvēlīgi, ja topošās mātes uzturs ir slikts un nepilnvērtīgs. Runa ir par divām situācijām. Pirmā ir tad, kad grūtniecei ir nabadzīgs uzturs – sievietei ir samazināts svars, par maz kaloriju un olbaltumvielu. Otra situācija mūsdienās ir sastopama biežāk – kad grūtniece lieto pārāk daudz uztura, turklāt arī tukšas kalorijas – tie ir cukuri, tauki, bet nav pietiekamā daudzumā vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu un olbaltumvielu.

Ģimenes ārsti, ginekologi un citi speciālisti grūtniecēm bieži vien stāsta par to, ko viņas nedrīkstētu ēst. Cik pamatoti ir šādi ieteikumi? "Grūtniecība ir veselība, nevis slimība! Nav nepieciešami specifiski aizliegumi, un ir jāēd pēc iespējas pilnvērtīgāk. Tas nozīmē, ka uzturā jālieto visas produktu grupas – tie ir gan dārzeņi un augļi, kam uzturā jābūt pietiekamā daudzumā visu gadu, tie ir salikto ogļhidrātu produkti – nevis rafinēto miltu, bet pilngraudu miltu produkti. Un olbaltumvielas – liesa gaļa, olas un pākšaugi. Noteikti jālieto arī piena produkti!

Ja sieviete ir apzinīga un ēd visus šos produktus, tad papildus ir jāuzņem tikai daži preparāti. Nav nepieciešams visām sievietēm lietot multivitamīnu preparātus. Latvijas sievietēm papildus ir nepieciešama folskābe, jods un D vitamīns rudens un ziemas periodā," uzsver RSU docente Meija.

Tags

Grūtnieces uzturs Rīgas Stradiņa universitāte D vitamīns Grūtniecība Veselība un sports grūtniecības laikā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form