No dokumentiem līdz izklaidei – seši padomi ceļošanai kopā ar bērniem
Foto: Shutterstock

Lidojumu aizkavēšanās, atcelšana un cita veida aviosatiksmes apgrūtinājumi pēdējā laikā kļuvuši par izplatītu parādību. "Eurocontrol" statistikas dati liecina, ka 2017. gadā 44 procenti lidojumu Eiropā kavējās. Lidojuma aizkavēšanās laikā, esot vienatnē vai divatā aizpildīt laiku ir vienkārši, taču, ceļojot kopā ar bērniem, var kļūt par nopietnu izaicinājumu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lidojumu kompensāciju pieprasījumu uzņēmuma "Skycop" eksperti apkopojuši piecus ieteikumus, ceļojot ar ģimeni.

Bērnam ir jābūt pasei vai ID kartei

Ceļojot Eiropas Savienības valstīs kopā ar bērniem, par oficiālu personu apliecinošu dokumentu netiks uzskatīta bērna dzimšanas apliecība. Bērna dzimšanas apliecība nepieciešama, tikai dodoties ceļojumā ārpus Šengenas zonas vai gadījumā, ja bērna uzvārds nesakrīt ar abu vecāku uzvārdu. Tāpat kā pieaugušajam, arī bērnam ir nepieciešama pase vai derīga ID karte.

Bērna nodarbināšana lidojuma laikā

Vecākiem vislielāko izaicinājumu sagādā bērnu nodarbināšana lidojuma laikā, tāpēc par to ir jāpadomā jau laicīgi. Eksperti iesaka saldumus un bērna rotaļlietas paņemt līdzi no mājām – iecienītākie gardumi, mīļākās rotaļlietas, krāsojamās grāmatas un rakstāmpiederumi, kā arī kāda spēle telefonā vai planšetdatorā noteikti noderēs, lai lidojums noritētu mierīgi. Tādas rotaļlietas kā plastmasas pistoles vai plastmasas zobenus un citus līdzīgus priekšmetus gan labāk atstāt mājās, lai nerastos nesaskaņas ar lidostas darbiniekiem.

Lidmašīnā ir ierobežojumi arī pārvadājamajai pārtikai – šķidrumus lidmašīnā drīkst transportēt tikai atsevišķos trauciņos, kuru ietilpība nepārsniedz 100 mililitrus. Savukārt zīdaiņa barošanai paredzēto pienu rokas bagāžā var pārvadāt bez ierobežojumiem. Gadījumā, ja vecākiem nepieciešams ņemt līdzi arī bērnu ratiņus, vairumā gadījumu lidsabiedrības nodrošina to novietošanu lidmašīnas salonā.

Ceļojuma biļešu iegāde

Katra lidsabiedrība piedāvā atšķirīgus piedāvājumus attiecībā uz lidojumu biļešu iegādi ģimenei – tiek kontrolēta gan biļešu cena, gan dažādi vecuma ierobežojumi, kā arī bērniem atļautās bagāžas apjoms. Ir arī tādas aviokompānijas, kurās zīdaiņiem vecumā no astoņām dienām līdz 24 mēnešiem iespējams lidot bez maksas, ja bērns, sēžot klēpī pieaugušajam, neaizņem atsevišķu sēdvietu. Bērnam ir iespējams iegādāties arī atsevišķu sēdvietu, taču tad mazulim jāatrodas bērnu sēdeklītī vai arī speciāli lidmašīnām piemērotā, bērnu pārvadāšanai paredzētā krēslā. Savukārt citās lidsabiedrībās, kurās zīdaiņiem nepiedāvā bezmaksas lidojumus, tā vietā iespējams iegādāties biļetes ar īpašām atlaidēm.

No dokumentiem līdz izklaidei – seši padomi ceļošanai kopā ar bērniem
Foto: Shutterstock

Zini savas tiesības

"Eurocontrol" statistikas dati liecina, ka 2017. gadā lielāko Eiropas Savienības aviokompāniju lidojumi 87 procentos gadījumu kavējās jau pirms pacelšanās. Ja lidojums aizkavējas vairāk nekā 2 stundas, lidsabiedrībai visiem pasažieriem jānodrošina pārtika, ūdens un piekļuve internetam.

Pacelšanās un nolaišanās

Lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās laikā pasažieriem mēdz aizkrist ausis vai pat parādīties sāpes, ko īpaši izjūt tieši bērni. Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem un atvieglotu pacelšanās un nolaišanās brīdi, zīdaiņiem ieteicams iedot māneklīti vai pudelīti, kas novērsīs viņa uzmanību no nepatīkamajām sajūtām. Turpretim bērniem, kas vecāki par trīs gadiem, noderēs ledenes, kas palīdzēs pret ausu aizkrišanu.

Lidmašīnā izvēlētās sēdvietas

Sēdvietas ģimenei lidmašīnā atkarīgas no lidsabiedrības noteiktajiem regulējumiem, taču tiem jāatbilst Civilās Aviācijas aģentūras (CAA) oficiālajiem noteikumiem, kuros norādīts, ka aviokompānijai lidmašīnā bērnu sēdvietas jānodrošina blakus vecākiem. Ja iespējams, pasažieriem ar bērniem vēlams izvēlēties sēdvietas, kas atrodas tālāk no tualetēm un lidmašīnas virtuves jeb kambīzes, jo kafijas gatavošana vai kādi citi papildu trokšņi var traucēt bērna miegam.

  • Bet to, kuri galamērķi ir vispiemērotākie ceļošanai ar bērniem, lasi šeit.

Tags

Eiropas Savienība Lidmašīnas Šengenas zona Bērndārznieks Mazuļa aprūpe Sākumskola Zīdaiņa aprūpe
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form