grūtniece
Foto: PantherMedia/Scanpix

Nereti topošie un jau esošie vecāki nezina, kādus medicīnas pakalpojumus viņi var saņemt bez maksas jeb par valsts budžeta līdzekļiem. Nacionālais veselības dienests ir aktualizējis jaunāko informāciju un lūdz to atgādināt potenciālajiem šo pakalpojumu saņēmējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Zobārstniecības palīdzība

Zobārstniecības pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāti bērniem līdz 18 gadu vecumam. Pacientiem līdz 22 gadiem un bērniem līdz 18 gadu vecumam iedzimtu sejas-žokļu šķeltņu gadījumos tiek apmaksāta pirmreizēja ortodontiskā konsultācija.

Bērniem tiek apmaksāta arī zobu higiēna:

 • Divu līdz sešu gadu vecumā – vienu reizi gadā;
 • No septiņiem līdz 18 gadiem – vienu reizi gadā (izņemot 7, 11 un 12 gadu vecumā – tad divas reizes gadā).

Zobārstniecības pakalpojumus par valsts budžeta līdzekļiem sniedz zobārstniecības iestādes, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Šo ārstniecības iestāžu saraksts pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā "Zobārstniecības palīdzība".

NVD aktualizē un atgādina, kādus pakalpojumus medicīnā bez maksas var saņemt bērni un grūtnieces
Foto: Shutterstock

Valsts kompensējamās zāles

Zāļu iegādes kompensācijas sistēma nodrošina pacientiem iespēju saņemt noteiktu slimību ārstēšanai nepieciešamos medikamentus, kurus pilnībā vai daļēji apmaksā valsts un kuri ir iekļauti Kompensējamo zāļu sarakstā. Zāles valsts kompensē 100, 75 un 50 procentu apmērā atkarībā no diagnozes. Valsts vienmēr kompensē lētākās no zālēm ar vienādu iedarbību.

Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, pacientam pašam jāsedz starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm. Tāpēc vienmēr jāpārrunā ar ārstu un farmaceitu iespējas lietot lētākās vienādas iedarbības zāles.

Ir arī M saraksts, no kura ārsts var izvēlēties zāles grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām (ar kompensācijas apmēru 25 procenti) un bērniem līdz 24 mēnešu vecumam (ar kompensācijas apmēru 50 procenti). Ar Kompensējamo zāļu un M sarakstu iespējams iepazīties Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā "Kompensējamie medikamenti".

Valsts apmaksāta grūtnieču novērošana un dzemdības

Grūtnieču novērošana

Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, jāvēršas pie ginekologa, kas ir līgumattiecībās ar valsti. Grūtniecēm no valsts budžeta līdzekļiem noteiktās grūtniecības nedēļās tiek apmaksātas:

 • konsultācijas pie ginekologa (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
 • laboratorijas izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
 • augļa ultrasonogrāfija;
 • ķermeņa masas indeksa noteikšana;
 • augļa sirdsdarbības izklausīšana;
 • citi pakalpojumi.

  NVD aktualizē un atgādina, kādus pakalpojumus medicīnā bez maksas var saņemt bērni un grūtnieces
  Foto: Shutterstock

Ārsts, ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, var izvērtēt arī papildu medicīnisku konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai.

Dzemdības

Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kas ir līgumattiecībās ar valsti. No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas arī ģimenes dzemdības (kad grūtnieces vīrs vai kāds tuvinieks dzemdībās var piedalīties bez maksas).

Svarīgi:

Ja grūtniece papildus izvēlas saņemt ārstniecības iestādes piedāvātos maksas pakalpojumus (piemēram, izvēlas paaugstināta komforta palātu, konkrētu ārstu, kas sniegs dzemdību palīdzību), par tiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Ārstniecības iestādes piedāvātie grūtnieces, viņas vīra vai cita cilvēka psiholoģiskās sagatavošanas kursi pirms dzemdībām netiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem. Informāciju par sagatavošanos dzemdībām – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām un partnera atbalstu – 29.-30. grūtniecības nedēļā sniedz ārsts, kas īsteno grūtniecības novērošanu.

Valsts apmaksātu dzemdību tarifā, ar kuru saskaņā Nacionālais veselības dienests veic samaksu par pakalpojumu, ir paredzēti izdevumi par ārstniecības līdzekļiem. Izdevumi paredzēti, lai ārstniecības iestāde varētu nodrošināt pacienti ar dzemdību laikā nepieciešamajiem medikamentiem un materiāliem – tajā skaitā dzemdību komplektu. Papildus ārstniecības iestāde var piedāvāt saņemt arī maksas pakalpojumus, bet šo pakalpojumu neizmantošana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas dzemdības.

Tags

Bērna veselība Grūtniece Nacionālais Veselības dienests Bērndārznieka veselība Dzemdības Grūtniecība Mazuļa veselība Veselība un sports grūtniecības laikā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form