Omega 3 taukskābes – vitāla nepieciešamība zīdīšanas laikā
Foto: Shutterstock

Zīdīšanas laikā mazuļa vienīgais uztura avots ir mātes piens. Tas sastāv no dažādām mazuļa attīstībai nepieciešamām vielām, kuru skaitā ir arī omega 3 taukskābes. To, kāpēc omega 3 taukskābes ir vitāli nepieciešamas māmiņām, kuras baro bērniņu ar krūti, un kā šīs taukskābes ietekmē mazuļa attīstību, "Gaidību ceturtdienā" skaidroja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) doktorantūras studente, viena no autorēm pētījumam par mātes piena saturu un māmiņas ēšanas paradumu ietekmi uz piena sastāvu Līva Aumeistere.

Līva stāsta, ka reiz dzirdējusi tādu pieņēmumu, ka, iespējams, viņas kaulos vēl aizvien ir atrodams kalcijs no brokastu siermaizītēm, kuras viņas mamma ēda gaidībās. LLU doktorante atzīst, ka tas liek apjaust, cik patiesībā liela nozīme ir mūsu uzturam, un, ka būtu cītīgi jāpiedomā pie tā, ko mēs ēdam. Sevišķi svarīgs sabalansēts uzturs ir jaunajām māmiņām bērna gaidīšanas un zīdīšanas laikā.

Bērniņš strauji attīstās ne tikai mātes vēderā, bet arī pirmajā savas dzīves gadā. "Ja bērniņam piedzimstot, viņa smadzeņu apjoms ir aptuveni 75 procenti no pieauguša cilvēka smadzeņu apjoma, tad pirmā dzīves gada laikā šis apjoms pieaug vēl par aptuveni 15 procentiem," skaidro Aumeistere.

Smadzenes ir viens no svarīgākajiem cilvēka orgāniem. To pilnvērtīgai attīstībai bērniņam ir nepieciešamas omega 3 taukskābes, no kurām svarīgākā ir Dokozaheksaēnskābe (DHS). Tā ir mūsu smadzenēs dominējošā taukskābe. Aumeistere atklāj, ka tieši mammas piens ir labākais omega 3 taukskābju, līdz ar to arī DHS, avots, tāpēc māmiņai ir jādomā, kā viņa var uzņemt šīs mazuļa smadzenēm tik nepieciešamās taukskābes.

Omega 3 taukskābes var uzņemt divējādi – uzturā lietojot pārtikas produktus, kas satur nepieciešamās taukskābes, vai uztura bagātinātājus.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!