Otrā mazuļa gaidībās: vai abus bērnus spēšu mīlēt vienādi?
Foto: Shutterstock

Kad ģimenē ienāk pirmdzimtais, šķietami viss ir skaidrs – vecāki ik dienas visus savus spēkus velta mazuļa aprūpei, visa uzmanība un mīlestība tiek vienam mazulītim, bet, kas notiek, kad ģimenē gaidāms otrs bērniņš? Jo īpaši tad, ja arī pirmdzimtais vēl pavisam maziņš un tik ļoti alkst vecāku uzmanības?

"Labdien. Pirmajam bērnam ir trīs gadi, ar otro esmu gaidībās. Brīžiem uznāk bažas par to, ka nespēšu par abiem parūpēties vienādi un nespēšu mīlēt vienādi. Kā man uzvesties?" pēc psiholoģes padoma taujā kāda mamma.

Atbild ģimenes psiholoģijas centra "Līna" psiholoģe Ilze Novikova:

"Labdien. Paldies par jautājumu! Ja pareizi saprotu, tad pašreiz jūs gaidāt otrā bērniņa ienākšanu ģimenē un jūtaties satraukta, vai spēsiet rūpēties un mīlēt abus bērnus vienādi.

Jūsu jautājums no vienas puses ir īss, bet tomēr tā ir ļoti plaša tēma. Īsumā aprakstīšu svarīgākas nianses. Otra bērna ienākšana ģimenē izmaina ģimenes sistēmu, mainās ierastā ģimenes dzīve, vecākiem rodas jauni pienākumi, viņi kļūst par vecākiem vēl vienam bērnam un emocionāli jāadaptējas jaunajai dzīvei, tāpat arī brāļiem vai māsām šis ir pārmaiņu periods un viņiem nepieciešams laiks, lai emocionāli pierastu pie mazā brāļa/māsas. Katrā ģimenē šis periods, cik ilgi nepieciešams laiks adaptācijai, var būt atšķirīgs. Kā arī, protams, ir normāli, ka daudzi vecāki satraucas, vai spēs jauno bērniņu mīlēt tāpat kā tos bērniņus, kas jau ir ģimenē.

Daba ir parūpējusies, ka ģimenei ir doti deviņi mēneši – gaidību periods, lai ģimene varētu lēnām pierast, pārdomāt un sagatavoties bērniņa ienākšanai ģimenē.

Svarīgi šajā gaidību periodā sagatavot bērnu, ka viņam būs māsiņa/brālītis, lai tas nav negaidīts pārsteigums. Kopīgi ar bērnu var runāt par mazo, kas dzīvo puncī, kopīgi iet uz sonogrāfiju, iesaistīt bērnu pūriņa sarūpēšanā (piemēram, ļaut izvēlēties, kādu rāpulīti pirkt veikalā, kādā krāsā paladziņus u.tml.). Kopā ar mazo var braukt ciemos pie radiem vai draugiem, kuriem mājās ir mazs bērniņš, lai jūsu bērns saprot, ka jaundzimušais nespēs uzreiz spēlēties un skriet ar viņu rotaļās.

Mīlestību nevar izmērīt, un vecāki katru savu bērnu mīl, bet mīlestības formas var būt atšķirīgas, jo atšķiras katra bērna vajadzības dažādos viņu vecumposmos. Ilze Novikova

Jūs jautājat, kā jums uzvesties. Svarīgi, lai jūs spētu atrast resursus (vīrs, omīte, auklīte), kas jums varēs palīdzēt pirmajā pusgadā/gadā ar bērniem, lai jums būtu iespēja vecākajam bērnam dot nedalītu uzmanību, lai viņam nerastos sajūta, ka māsa/brālis ir "atņēmis" mammu.

Svarīgi arī parūpēties par sevi, jo mazi bērni no vecākiem prasa daudz spēka un enerģijas, tāpēc ir vērts padomāt, kur jums regulāri "uzpildīt" sevi ar pozitīvam emocijām (sarunas ar draudzeni, pastaiga vienai, bez bērniem, sports, joga, ci gun, u.tml.). Kad jūs būsiet sevi "uzpildījusi", jums būs resursi, lai sniegtu emocionālu uzmanību, mīlestību abiem bērniem. Mīlestību nevar izmērīt, un vecāki katru savu bērnu mīl, bet mīlestības formas var būt atšķirīgas, jo atšķiras katra bērna vajadzības dažādos viņu vecumposmos.

Jaundzimušajam tās atšķiras no trīsgadnieka, tomēr arī vecākais bērns vēlas būt kopā ar vecākiem, jo viņš arī ir bērns, tāpēc ir svarīgi vecākiem regulāri atrast laiku, lai būtu kopā ar vecāko bērnu un sniegt viņam nedalītu uzmanību, piemēram, kamēr omīte pastaigājas ar mazulīti laikā, kad viņš guļ ratos.

Novēlu jums skaistu gaidīšanas laiku, mierīgu satikšanos ar mazulīti un daudz resursus jaunajā dzīves posmā.

Lai vairāk uzzinātu par šo tēmu, rekomendētu apmeklēt semināru "Otra bērna ienākšana ģimenē", kur var klātienē speciālistam uzdod dažādus specifiskus jautājumus un uzzināt daudz dažādas nianses, piemēram, par bērna greizsirdību utt."

Source

Cālis.lv

Tags

Psiholoģe Bērndārznieka audzināšana Grūtniecība Jaundzimušais (0-1 mēnesis) Mazuļa audzināšana
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form