Pieci aplami mīti par rotavīrusu; tas uzglūn arī vasarā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Latvijā kopš šā gada 1.janvāra ir uzsākta valsts apmaksāta jaundzimušo vakcinācija pret rotavīrusu. Taču, kamēr vakcinācija nav aptvērusi lielāko daļu mazuļu, saslimstība joprojām saglabājas augsta – gada pirmajos trīs mēnešos saslimuši vairāk kā 1200 cilvēku, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Kādi ir biežāk sastopamie mīti un neskaidrības par šo lipīgo un īpaši zīdaiņiem bīstamo saslimšanu? To atklāj projekta "Pazīsto rotavīrusu" organizētāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1. Ar rotavīrusu slimo pārsvarā ziemā, vasarā nav jāuztraucas. Nepareizi

Mitrs un vēss laiks tiešām ir labvēlīgs dažādu baktēriju un vīrusu izplatībai, un arī rotavīruss aukstajos mēnešos - no novembra līdz aprīlim cirkulē aktīvāk. Taču saslimšanas risks gana augsts saglabājas arī vasarā. Īpaši labvēlīga vide infekcijas uzliesmojumam veidojas vietās ar lielu cilvēku koncentrāciju, piemēram, mazuļu skoliņu pasākumos, kino vai teātra izrādēs, bērnu jubilejās vai nometnēs.

2. No rotavīrusa var izvairīties, mazgājot rokas. Nepareizi

Personīgās higiēnas ievērošana, protams, ir ļoti svarīga, jo pamatā rotavīruss, tāpat kā jebkura zarnu infekcija, izplatās fekāli orālā ceļā. Taču jāatceras, ka rotavīruss ir ļoti dzīvelīgs apkārtējā vidē, un tas ir viens no retajiem zarnu vīrusiem, kas spēj lidot arī pa gaisu. Ar to var inficēties no cita bērna mantiņām, durvju roktura, to gaisa pilienu ceļā ar šķaudīšanu var izplatīt inficēts cilvēks tramvajā, to var ieelpot no ielas putekļiem u.c. Interesanti, ka ar rotavīrusu inficētas personas izkārnījumos atrodami vairāk nekā 10 triljoni infekcijas daļiņu uz vienu gramu. Lai nodotu infekciju veselam cilvēkam, nepieciešamas vien mazāk par 100 šādām daļiņām.

3. Rotavīruss neapdraud mazus bērnus, kuri dzīvo tikai mājās. Nepareizi

Mūsdienās vecāki ir daudz aktīvāki nekā agrāk. Jau zīdaiņa pirmajās dzīves nedēļās bieži tiek apmeklēti veikali, izklaides pasākumi, mazuļu skoliņas, uzņemti ciemiņi un braukts ceļojumos. Diemžēl visas šīs aktivitātes pavada risks saslimt ar rotavīrusu. Ar rotavīrusu inficēta persona vīrusu turpina izdalīt 10 - 14 dienas kopš slimības sākuma, tātad – cilvēks šķietami jūtas vesels, bet vecāki nemaz nenojauš, ka mazulim šāds kontakts var beigties ar smagu slimību. Tāpat ģimenē rotavīrusu var „ienest” kāds no vecākiem, gatavojot ēdienu.

4. Ja bērnam ir laba imunitāte, viņš veselīgi ēd, rotavīruss nav drauds. Nepareizi

Ar rotavīrusu var saslimt ikviens mazulis, neatkarīgi no sociālā stāvokļa, diētas vai dzīvesveida. Tas ir neparedzams un ar to var saslimt atkārtoti arī tad, ja vienreiz infekcija jau ir izslimota. Tāpēc labākais profilakses veids, lai izvairītos no saslimšanas un bērnam nebūtu jāārstējas slimnīcā, ir vakcinācija. Ieviešot to savā imunizācijas kalendārā, Latvija, tāpat kā daudzas citas Eiropas un pasaules valstis, ir sekojusi Pasaules Veselība organizācijas (PVO) rekomendācijām.

5. Ar krūti baroti bērni ar rotavīrusu praktiski neslimo. Nepareizi

Kaut gan mātes pienā esošās antivielas bērna pirmajos dzīves mēnešos tiešām darbojas kā vairogs pret dažādām infekcijām un bērni līdz trīs mēnešu vecumam ar rotavīrusu slimo retāk, pilnīga aizsardzība pret rotavīrusu tikai ar mātes pienu nav iespējama. Tāpēc par vienīgo efektīvo profilakses līdzekli ir uzskatāma agrīna un savlaicīga zīdaiņu vakcinācija līdz sešu mēnešu vecumam. Tas ir svarīgi, jo pēc sešu mēnešu vecuma mātes pienā esošais antivielu līmenis strauji sarūk un bērni sāk slimot daudz biežāk. Ja mazulis būs vakcinēts divu un četru mēnešu vecumā, kā to paredz Latvijas Imunizācijas valsts programma atbilstoši PVO vadlīnijām, bērns no slimības sešu mēnešu vecumā jau būs pasargāts.

Tags

Rotavīruss Slimību profilakses un kontroles centrs Vakcinācija pret rotavīrusa infekciju Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Mazuļa veselība Mazulis Zīdaiņa veselība un barošana Zīdainis
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form