Psiholoģe skaidro, kā emocionāli palīdzēt bērnam sagatavoties bērnudārza un skolas gaitu uzsākšanai
Foto: Shutterstock

Neskatoties uz joprojām plaukstošo vasaru, augusta beigas ir satraukumiem pilns laiks daudzās ģimenēs. Jau tūlīt gaida pirmā skolas diena, kurai jāsagatavojas ne tikai praktiski, sagādājot apģērbu, somas, burtnīcas un daudz ko citu, bet arī emocionāli. Taču kā palīdzēt pašam bērnam emocionāli sagatavoties lielajam notikumam un pārmaiņām ikdienas dzīvē?

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Psiholoģe un "Rimi Bērniem" eksperte Iveta Aunīte skaidro, ka pirms bērnudārza un skolas gaitu uzsākšanas vēlams nebiedēt bērnu un censties radīt maksimāli pozitīvu priekšstatu par gaidāmajām pārmaiņām. Tomēr arī ar pārlieku optimismu pārspīlēt nevajag. Gan bērnudārza audzēkņa, gan mazā skolēna jaunajā dzīves posmā būs dažādas emocijas, arī bailes, satraukums un vilšanās. Kā ar tām tikt galā? Psiholoģe iesaka ņemt vērā, ka liela nozīme, gatavojoties pirmajai bērnudārza vai skolas dienai, ir bērna gaidām. Bērniem, kuri uzsāk skolas gaitas, parasti gaidas ir pozitīvas, ja vien vecāki izglītības iestādē vai mājās nelieto tādas frāzes kā "skolotāja tādu darbiņu nepieņems", "redzēs, redzēs, kā tev tai skolā ies", "skolotāja dusmosies, ja tu tik lēni lasīsi" un citas. Vecākiem jābūt uzmanīgiem ar frāzēm, kuras mazais varētu pārprast, piemēram, ka viņa vainas dēļ ģimene šovasar nevarēja doties ceļojumā, jo budžetā iecirsts pamatīgs robs, pērkot nepieciešamās skolas lietas.

Ikvienam bērnam vajadzīga mammas un tēta sapratne, atbalsts un iedrošinājums. Vecāku uzdevums ir palīdzēt bērnam apzināties arī negatīvas emocijas. Bērna pārdzīvojumus nekādā gadījumā nedrīkst saukt par sīkumiem. Skumjos brīžos vecākiem jānoslauka atvases sarūgtinājuma asaras un emocijas jāpārdzīvo kopā, esot līdzās. Mazulis, kurš pats vēl nerunā, tomēr saprot, ko saka pieaugušais. Arī pavisam mazus bērnus vēlams informēt, kurp viņi tiek vesti. Jaunajā vietā jāparedz adaptācijas laiks, jāveicina kontakts ar pedagogiem un to palīgiem, jāizturas mierīgi, kā arī noteikti jāpasaka bērnam, ka vecāki viņam būs pakaļ. Pirmās dienas vai pat nedēļas mamma vai tētis var pavadīt laiku kopā ar savu mazuli grupiņā, lai iejušanās noritētu mierīgi.

Lielākiem bērniem no trīs gadu vecuma jau dažas nedēļas pirms bērnudārza pirmā apmeklējuma ieteicams pastaigājoties parādīt, kur būs viņa "dārziņš", uzsverot, cik jauki ir spēlēties rotaļlaukumā ar citiem bērniem, cik daudz neredzētu rotaļlietu viņu gaida grupiņā, cik daudz interesanta viņš uzzinās un iemācīsies. Bērnam uzsākot skolas vai bērnudārza gaitas, ģimenei jārēķinās ar ikdienas režīma maiņu. Vecākiem savām atvasēm draudzīgi un mīļi jāizskaidro dažādi noteikumi, kurus turpmāk būs nepieciešams ievērot.

Lūk, daži piemēri:

  • Vakaros divas stundas pirms gulētiešanas nedrīkst skatīties televizoru un spēlēt datorspēles.
  • Vakariņas ir laiks, kad visa ģimene sapulcējas pie galda, lai dalītos stāstos par notikumiem, kas dienas laikā piedzīvoti.
  • Apģērbs, ko vilkt mugurā nākamajā dienā, ir jāsagatavo iepriekšējā vakarā. Katru rītu ģimene ceļas noteiktā laikā, piemēram, pulksten 7. Tādējādi bērnam ātri vien veidosies konkrēts dienas režīms, pie kura viņš pieradīs.

Vecākiem, pieņemot lēmumus, jābūt ne tikai atbalstošiem, bet arī konsekventiem. Ja bērns no rīta niķojas un nevēlas doties uz bērnudārzu vai skolu, tas nav iemesls palikt mājās. Vecākiem jāpaskaidro, ka viņiem ir savs darbs, bet bērniem – savas dienas gaitas, norāda Aunīte.

Bērni lieliski redz, dzird un jūt savus vecākus. Ja mamma un tētis mājās par savām agrākajām skolas gaitām vai skolotājiem runās ar nepatiku, tāda radīsies arī bērnam. Pirmais iespaids vienmēr ir ļoti būtisks, un vecākiem ir iespēja to radīt pozitīvu, stāstot par brīnišķīgiem piedzīvojumiem, ko paši reiz bērnudārzā un skolā piedzīvojuši, par mīļiem un jaukiem skolotājiem, kuri kļuvuši par uzticamu atbalstu turpmākajā dzīvē. Ja vecāki sabiedriskā vietā redz savu kādreizējo skolotāju, būtu jauki pieiet klāt un sasveicināties, aprunāties. Tā bērni redzēs, ka mamma un tētis pret skolotājiem izturas ar cieņu un cenšas uzturēt labas savstarpējās attiecības. Arī pašiem vecākiem ieteicams noskaņoties uz pārmaiņām ģimenes dzīvē bez bailēm un satraukuma, būt atvērtiem dialogam ar pedagogiem, drosmīgi risināt sarežģītas situācijas, nevis tās ignorēt.

Lai radītu svētku sajūtu, pirmā bērnudārza vai skolas diena noteikti priecīgi jānosvin! Tā var kļūt par ģimenes tradīciju, kuru gaida ikviens ģimenes loceklis. Svinēt pirmo skolas dienu var, apmeklējot leļļu teātri vai kino, sarīkot svinības mājās, pagatavojot kādu īpašu maltīti, dodoties svētku piknikā, pusdienojot bērna mīļākajā kafejnīcā, apmeklējot kādu publisko pasākumu, kas veltīts pirmajai skolas dienai. Tāpat pirmo skolas dienu var nosvinēt, dodoties uz kādu muzeju vai atrakciju parku, vai ļaut bērna iztēlei vaļu un izvēlēties, ko darīt pirmajā skolas dienā, pašam.

Tags

Psiholoģe Bērndārznieks Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form