Reanimatologs Kļava: par drošības un audzināšanas lietām vecāki jāizglīto pirms bērna dzimšanas
Foto: Shutterstock

Pat ja iespējamie riski bērna drošībai ir apzināti un samazināti līdz minimumam, rodas situācijas, kurās mazs bērns var gūt traumu. Latvijā bērnu no gada līdz piecu gadu vecumam traumatisma rādītāji ir ļoti augsti, tāpēc ir svarīgi būt informētiem par to, kā rīkoties gadījumā, ja bērns traumu ir guvis, un neapjukt emociju iespaidā.

Uz šo un citiem jautājumiem par bērnu drošību atbildes sniedz pieredzējis bērnu ārsts, reanimatologs Pēteris Kļava. Vaicāts, kādi būtu profilakses pasākumi vecākiem, lai līdz minimumam samazinātu traumas iespējamību bērnam, ārsts atbild: "Sāksim ar vēl nedzimušā bērna vecāku izglītošanos. Mūsdienās ir pieejamas neskaitāmas grāmatas par bērnu audzināšanu, kas būtu jāizmanto visiem vecākiem".

Kādas traumas mazi bērni gūst visbiežāk

"Es teiktu, ka smagākā trauma ir politrauma, kurā smagi bojātas ir vairākas ķermeņa daļas un orgāni, piemēram, galva, kakls, iekšējie orgāni. Šādas traumas visbiežāk tiek iegūtas auto avārijas rezultātā, kad bērns nav bijis piesprādzēts un burtiski "lidojis" pa automobili.

Ļoti izplatītas ir arī ķīmiskās traumas, kas tiek iegūtas ķīmisku sārmu vai skābju šķidruma iedarbības rezultātā uz bērna ķermeni un iekšējiem orgāniem (barības vadu, kuņģi, zarnām un citiem orgāniem).

Izplatīti ir arī ķermeņa termiskie apdegumi, kurus bērni iegūst, saskaroties ar karstu ūdeni vai karstiem šķidrumiem, apdedzinoties ar liesmu vai oglēm un saules iedarbības rezultātā.

Jebkura galvas trauma ir bīstama, jo var nopietni apdraudēt bērna veselību un pat dzīvību. Pēteris Kļava

Mazākiem bērniem izplatīta ir arī svešķermeņu nonākšana organismā, kas var izraisīt aizrīšanos, nonākot gremošanas sistēmā vai elpceļos (ir aprēķināts, ka aptuveni puse no šiem gadījumiem rezultējas bērna nāvē). Norītu bateriju, magnētu vai stiklu iedarbība uz bērna organismu, palēnām izraisot dažādas ķīmiskās reakcijas ar orgāniem, var beigties arī letāli. Kodumu traumas kādreiz bija pat vairāki tūkstoši gadā. Visbiežāk tās izraisa mājdzīvnieki – suņi, kas bērnus sakož vai nokož, noskalpē galvas. Arī no kukaiņu kodumiem bērnam var rasties anafilaktiskās (alerģiskās) reakcijas.

Tags

Bērna veselība Slimību profilakses un kontroles centrs Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieka veselība Bērndārznieks Mazuļa aprūpe Mazuļa audzināšana Mazuļa veselība Mazulis Traumas

Comment Form