Rekomendācijas grūtniecēm un jaundzimušajiem, ja aizdomas par saslimšanu ar 'Covid-19'
Foto: Shutterstock

No jaunā koronavīrusa izraisītās slimības "Covid-19" pasargāts nav neviens, arī grūtnieces un viņu jaundzimušie. Šī iemesla dēļ Rīgas Dzemdību nama (RDN) galvenā ārste, prof. Dace Rezeberga sagatavojusi rekomendācijas "Covid-19" infekcijas profilaksei un kontrolei dzemdību palīdzības stacionārā, ja grūtniece ir inficēta ar "Covid-19" vai ir aizdomas par inficēšanos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norādīts RDN sagatavotajā materiālā, rekomendāciju pamatā ir līdz šim pieejamie ierobežotie pierādījumi par "Covid-19" pārnešanu no mātes bērnam un zināšanas par citiem līdzīgiem vīrusiem, kas izraisa smagas elpošanas slimības. Svarīgi saprast, ka turpmāk izklāstītā pieeja ir tiktāl aktuāla, kamēr būs pieejami papildu dati, kas mainītu ieteikumus, kā novērst "Covid-19" izplatīšanos dzemdību stacionārā. Lūk, vispārējās rekomendācijas un ieteikumi grūtnieču un jaundzimušo aprūpei!

Pirmsslimnīcas etaps

 • Grūtniecēm, kurām ir apstiprināta "Covid-19" infekcija vai kuras ir potenciāli inficētas personas, pirms ierašanās slimnīcā par to ir jāinformē uzņemšanas/dzemdību nodaļa, lai iestāde varētu veikt atbilstošus infekcijas kontroles pasākumus (piemēram, novirzīt pacientu pa īsāko ceļu uz izolācijas telpām; personāls varētu sagatavoties pacientes uzņemšanai jau pirms pacienta ierašanās). Ja grūtniece tiek transportēta ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) auto, informācijas apmaiņu ar dzemdību iestādi nodrošina NMPD personāls.
 • Nav pierādījumu par "Covid-19" nelabvēlīgu ietekmi uz grūtniecības gaitu. Ņemot vērā imunoloģiskās pārmaiņas grūtniecības laikā, nevar izslēgt slimības smagāku norisi, līdzīgi kā tas ir gripas gadījumā.
 • Nav pierādījumu par infekcijas pārnesi auglim no inficētas mātes grūtniecības laikā. Jaundzimušā galvenais inficēšanās ceļš ir gaisa pilieni ar inficētas mātes elpceļu sekrētu vai neievērojot pareizus roku mazgāšanas principus.

Hospitalizācijas laikā

 • Veselības aprūpes iestādē tiks nodrošināti rekomendētie infekcijas kontroles pasākumi hospitalizētajām grūtniecēm/nedēļniecēm, kam ir apstiprināta saslimšana vai pastāv aizdomas par "Covid-19" infekciju.
 • Grūtnieces/nedēļnieces, kam pastāv aizdomas par "Covid-19" infekciju, ir uzskatāmas par inficētām, kamēr nav saņemti negatīvi laboratoriskie izmeklējumi.
 • Nodrošinot aprūpi, dzemdību palīdzības iestāde, pēc iespējas samazinās kontaktpersonu skaitu (aprūpē iesaistīsies pēc iespējas mazāks skaits ārstniecības personu, tiks ierobežoti apmeklētāji, pacienta pārvietošanai tiks izmantoti īsākie ceļi ar mazāko saskarsmes iespēju citām grūtniecēm, nedēļniecēm, jaundzimušajiem).

Jaundzimušais

 • Jaundzimušais tiks izolēts no mātes, kurai ir apstiprināta saslimšana vai pastāv aizdomas par "Covid-19" infekciju.
 • Nav zināms, vai jaundzimušajiem ar "Covid-19" infekciju ir paaugstināts smagu komplikāciju risks. Inficēšanās ceļš jaundzimušajam ir ar slimās mātes elpceļu sekrētu. Nav pierādīti citi inficēšanās ceļi, tajā skaitā ar mātes pienu.
 • Par riskiem un priekšrocībām, ko rada mātes īslaicīga atšķiršana no bērna, veselības aprūpes komandai ir jāapspriežas ar māti.
 • Zīdainis, kas dzimis mātei ar apstiprinātu "Covid-19" infekciju, uzskatāms par potenciāli inficētu. Jaundzimušā aprūpe tiks veikta atsevišķā, izolētā telpā. Jaundzimušā aprūpē var tikt iesaistīts vesels ģimenes loceklis. Arī veselam jaundzimušā aprūpētājām ir jālieto individuālie aizsardzības līdzekļi.
 • Lēmumu pārtraukt mātes pagaidu nošķiršanu no viņas mazuļa pieņems katrā gadījumā atsevišķi, apspriežoties ar klīnicistiem, infekciju profilakses un kontroles speciālistiem un sabiedrības veselības amatpersonām. Pieņemot lēmumu, tiks ņemts vērā mātes slimības smagums, slimības pazīmes un simptomi, kā arī laboratorisko pārbaužu rezultāti attiecībā uz vīrusu.
 • Ja jaundzimušais tomēr kādu apsvērumu dēļ tiks novietots vienā telpā ar māti, kas ir inficēta ar "Covid-19", vai kurai ir aizdomas par inficēšanos, telpās tiks īstenoti infekciju kontroles pasākumi, kas samazina "Covid-19" nonākšanu līdz jaundzimušajam. Iespējams, tiks izmantot fiziski šķēršļi starp māti un jaundzimušo (piemēram, aizkari, norobežojošas barjeras), lai turētu jaundzimušo ≥ 2 m attālumā no slimās mātes.
 • Ja telpā neatradīsies neviens cits vesels pieaugušais, kas varētu rūpēties par jaundzimušo, mātei ir jālieto sejas maska, pirms katras barošanas vai citas ciešas saskares ar savu jaundzimušo rūpīgi jāmazgā rokas.

Krūts zīdīšana

 • Nav pierādījumu, ka "Covid-19" izraisošais vīruss būtu atrasts mātes pienā, tomēr nav arī pierādījumu, ka ar vīrusu inficēta māte nevarētu inficēt savu bērnu krūts zīdīšanas laikā.
 • Krūts piena nodrošināšana jaundzimušajam ir ļoti svarīga, tā kā tas aizsargā no vairāku slimību attīstības, tāpēc kopumā ir retas situācijas, kad krūts piens jaundzimušajam netiek rekomendēts. Šobrīd nav specifisku rekomendāciju gadījumos, ja māte ir saslimusi ar "Covid-19". Izņemot tūlītēju pēcdzemdību periodu, piemēram, gripas gadījumā, tiek rekomendēts turpināt jaundzimušā zīdīšanu vai barošanu ar atslauktu mātes pienu, un šis rekomendācijas varētu attiecināt arī uz "Covid-19" infekciju.
 • Pagaidu nošķiršanas laikā mātēm, kuras plāno zīdīt bērnu, jāturpina atslaukt piens, lai veicinātu laktāciju, ja iespējams, ar individuālu piena sūkni. Pirms krūts atslaukšanas stingri jāievēro roku higiēna. Pēc katras krūts atslaukšanas piena pumpis ir rūpīgi jāmazgā un
 • jādezinficē atbilstoši ierīces instrukcijai. Atslaukto pienu potenciāli drīkst dot jaundzimušajam, bet konkrētā situācija ir jāsaskaņo ar medicīniskās aprūpes sniedzējiem.
 • Ja māte turpina zīdīt bērnu, pirms barošanas ir jāievēro roku higiēna un mātei jālieto sejas maska.

"Covid-19" inficētu grūtnieču/dzemdētāju/jaundzimušo aprūpes kārtība Rīgā

Inficētas grūtnieces neatkarīgi no grūtniecības laika, ja nepieciešama ir stacionēšana "Covid-19" infekcijas ārstēšanai un novērošanai tiek hospitalizētas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas infektoloģijas centrā (RAKUS LIC). Sākoties dzemdību darbībai, atkarībā no infekcijas norises smaguma pakāpes, dzemdētāju nogādā dzemdību nodaļā. Dzemdētājas ar vieglu "Covid-19" infekcijas gaitu dzemdību atrisināšanai pārved uz Rīgas Dzemdību namu. Dzemdētājas ar smagu slimības norisi vai "Covid-19" infekciju vai ekstraģenitalo pataloģiju, piemēram, sirds un asinsvadu slimību, pārved uz P. Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu.

Pēc dzemdībām, tiklīdz stāvoklis ir stabils un nepastāv ar dzemdībām saistītu komplikāciju risks, nedēļnieci plānots pārvest uz RAKUS LIC, savukārt jaundzimušo uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu novērošanai un izmeklēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

NMPD Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca Veselības aprūpe Grūtniece Rīgas Dzemdību nams Koronavīruss Covid-19
43475167
Jaundzimušais (0-1 mēnesis)
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form