Reproduktoloģe: pēdējā laikā īpaši aktualizējusies vīriešu neauglība
Foto: Shutterstock

"Strādājot neauglības ārstēšanas nozarē, regulāri novēroju dažādas likumsakarības. Pamanu, ka pēdējā laikā ir īpaši aktualizējusies vīriešu neauglība – vīriešiem gan Latvijā, gan visā pasaulē krītas spermas kvalitāte," akcentē klīnikas EGV ginekoloģe reproduktoloģe un dzemdību speciāliste Solvita Funka.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Ir noslēdzies neauglības ārstēšanas kampaņas "Labu darot" 2017. gada posms, kura laikā tika saziedoti 23 558,43 eiro – tieši tik daudz, cik nepieciešams, lai samaksātu par medicīniskās apaugļošanas procedūrām septiņām Latvijas ģimenēm. Kopā kampaņa ir ļāvusi piedzimt jau 11 bērniem, un vēl trīs ģimenes ir gaidībās. Solvita Funka nedaudz ielūkojas daudzu jaunu ģimeņu problēmās – nespējot dabiskā ceļā tikt pie mazuļa.

Ārsti – mākslinieki, un pacienti – gleznas

"Reproduktīvās veselības jomā strādāju gandrīz sešus gadus. Ikdienā palīdzu ne tikai pacientiem, kam ir nepieciešama neauglības ārstēšana, bet aprūpēju arī grūtnieces un ārstēju citas ginekoloģiskās pacientes. Galvenokārt ārstēju pārus, kas nespēj ieņemt bērnu pašu spēkiem," stāsta Dr. Funka, uzsverot, ka neauglības jautājumos nav jēdziena "viens pacients", jo neauglība tiek ārstēta pārim.

Pacienti gan ne vienmēr ir pāri – sievietes, kam nav partnera, arī var kļūt par māmiņām, izmantojot spermas donoru programmu. Neauglības ārstēšanā tiek izmantots daudz dažādu metožu: izmeklējumi, dažādu veidu ārstēšana, konkrēta plāna sastādīšana, kā arī operācijas, manipulācijas un medikamenti.

Neizpaliek arī psiholoģiskā palīdzība – tā ir daļa no konsultācijas, kas parasti aizņem pusstundu līdz stundu. Pacienti tiek iztaujāti ne tikai par specifiskiem veselības jautājumiem saistībā ar neauglību, bet dzīves situāciju un emocionālo stāvokli.

"Bieži vien mēs strādājam kā mākslinieki, jo katra pacienta situācija ir atšķirīga un katrā gadījumā ir jāmetas iekšā kā nezināmajā, pieņemot izaicinājumu. Mūsu darbs nav mehāniska konsultācija, analīžu paņemšana un slēdzienu izdarīšana. Kad mākslinieks glezno, viņam ir vīzija par savu garadarbu, taču tā ne vienmēr atbilst iznākumam. Darbs vienmēr tiek veikts pēc labākās sirdsapziņas. Kas man sniedz vislielāko gandarījumu? Process, kad no sākuma redzu bērnu kā caurspīdīgu šūnu sakopojumu, bet pēc deviņiem mēnešiem laimīgie vecāki atsūta smaidīga jaundzimušā foto. Tas ir ļoti emocionāls un skaists brīdis," stāsta reproduktoloģe.

Reproduktoloģe: pēdējā laikā īpaši aktualizējusies vīriešu neauglība
Foto: Shutterstock

Par zemu novērtējam profilaksi

Bez vīriešu neauglības problēmas aktualizēšanas, daktere min vēl vienu novērojumu, – pastāv uzskats, ka parasti pie neauglības noved kāda viena, konkrēta problēma. "Praksē redzu, ka visbiežāk tās ir vairākas problēmas, ko ir nepieciešams uzmanīt un ārstēt, turklāt tās var būt gan sievietēm, gan vīriešiem, jo abi spēlē vienlīdz nozīmīgu lomu bērna ieņemšanas procesā."

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēdējais, bet, iespējams, svarīgākais novērojums: mūsdienās pacienti pievērš pārāk maz uzmanības slimību profilaksei. "Ļaudīm uz savu veselību būtu jāskatās caur ikdienas darbību prizmu: jāēd veselīgi, maksimāli jāierobežo alkohola lietošana, jāatmet smēķēšana un būtu vēlams uzsākt kustēties, jo mūsdienās esam kļuvuši par tādiem kā istabas dzīvniekiem. Daudzi dabū elpot svaigu gaisu vien pāris minūšu dienā, kas ir ļoti, ļoti maz," stāsta ārste, uzsverot, ka ārsts var tikai motivēt, bet nespēj mainīt dzīvesveidu pacientu vietā. Diemžēl pacienti mēdz uzklausīt medicīnisko personālu un piekrītoši pamāt ar galvu, taču praksē neko nemaina. Pārim pašam ir jāiegulda sava enerģija, lai veiksmīgi tiktu pie bērna.

Trīs speciālistes padomi

1. "Vīrieši, neturiet mobilo telefonu priekšējā kabatā!" aicina Dr. Funka. Pētījumi liecina, ka siltums vīriešu reproduktīvo orgānu apvidū var nodarīt kaitējumu – ne velti daba ir paredzējusi, ka tie atrodas zemākā temperatūrā.

2. Uzsāciet fiziskās nodarbības svaigā gaisā! Tiem nav obligāti jābūt smagiem treniņiem: vajag atrast tādu nodarbošanos, kas sniedz pozitīvas emocijas, tā var būt arī pastaiga ar suni.

3. Neaizmirstiet par veselīgu uzturu!

Neauglības ārstēšanas kampaņa ilgst sesto gadu. Piecu gadu laikā neauglības ārstēšanai savākti vairāk nekā 120 000 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form