Riteņbraukšana un sporta spēles: hokejista Jāņa Sprukta idejas aktīvai vasarai ar bērniem
Foto: Privātā arhīva foto

"Visvērtīgākais laiks ir tas, ko pavadām kopā ar ģimeni," saka Latvijas čempionāta komandas HK "Kurbads" hokejists Jānis Sprukts. Viņš stāsta, ka pats bērnībā vasaras pavadījis svaigā gaisā un nepārtrauktā kustībā, tāpēc to ir iemācījis arī saviem bērniem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jānis Sprukts dalās idejās, kā aktīvi pavadīt laiku kopā ar ģimeni. Savukārt "Apotheka" farmaceite Beāte Kaminska skaidro, cik daudz kustību vajadzīgas dažāda vecuma bērniem.

"Pietiekamas fiziskās aktivitātes ir pirmais nosacījums stiprai veselībai, labai pašsajūtai un ne tikai. Ja ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas kopā ar vienaudžiem, tās palīdz attīstīt pašapziņu un sociālās prasmes. Kustībām ir būtiska nozīme bērna augšanā un attīstībā, tāpēc atvases jau no mazām dienām jāradinās pie aktīva dzīvesveida – tas palīdzēs ne tikai bērnībā, bet arī pieaugušā vecumā," uzsver Kaminska.

Minimālais kustību daudzums, veids un slodze bērniem ir atšķirīga dažādos vecuma posmos. Maziem bērniem vecumā no vienam līdz pieciem gadiem minimālais kustību daudzums ir trīs stundas dienā, piemēram, skrienot, spēlējot paslēpes, lēkājot, dejojot u.tml. Bērniem vecumā no pieciem līdz 12 gadiem nepieciešamas vidējas vai augstas intensitātes aktivitātes vismaz stundu dienā, piemēram, peldēšana, skrituļslidošana, riteņbraukšana, kā arī aktivitātes muskuļu un kaulu stiprināšanai, piemēram, basketbols, futbols, teniss, spēka un pretestības vingrinājumu veikšana. Tāpat arī pusaudžiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem nepieciešamas vidējas vai augstas intensitātes kustības vismaz stundu dienā, bet kaulus un muskuļus stiprinošas aktivitātes vismaz trīs reizes nedēļā.

Tālāk iedvesmojies no hokejista Jāņa Sprukta ģimenes. Iespējams, kādu no viņu ikdienas aktivitātēm vari ieviest arī savā ģimenē, lai kopīgo vasaru padarītu vēl aizraujošāku.

Riteņbraukšana

Riteņbraukšana ir viens no pieejamākajiem aktīvās atpūtas veidiem, turklāt tā lieliski piemērota kā atpūtai laukos, tā arī pilsētā. "Mūsu ģimene ar riteņbraukšanu ir uz tu, tāpēc ne tikai dodamies dažādos izbraucienos tuvākā un tālākā apkārtnē, bet arī piedalāmies velobraucienos ģimenes distancēs," stāsta hokejists.

"Ar velosipēdu vajadzētu braukt ikvienam bērnam – riteņbraukšana nodarbina, bet svarīgākais, ka nepārslogo dažādus ķermeņa muskuļus, nostiprina sirds un asinsvadu sistēmu. Riteņbraukšana ir jautra un sagādā daudz prieka bērniem, kas ir ne mazāk svarīgi bērna veselībai un labsajūtai," papildina farmaceite.

Pastaigas

Vasaras brīvlaika neiztrūkstoša sastāvdaļa ir pastaigas. "Gaišajos vakaros bērni nelabprāt dodas laicīgi gulēt, tāpēc vakarus izmantojam, lai dotos pastaigās, piemēram, pa parku. Pastaigāties bieži sanāk arī brīvdienās, apceļojot Latviju," stāsta Sprukts.

Riteņbraukšana un sporta spēles: hokejista Jāņa Sprukta idejas aktīvai vasarai ar bērniem
Foto: Privātā arhīva foto

Orientēšanās

"Jau vairākas sezonas startēju orientēšanās sacensībās "Magnēts" – tas ir lielisks veids, kā uzturēt fizisko sagatavotību un koncentrēšanās spējas. Turklāt orientēšanās sports ir pieejams ikvienam – nav nepieciešams iegādāties inventāru, lai piedalītos orientēšanās sacensībās, pietiek vien ar sporta tērpu un sporta apaviem. Uz orientēšanās sacensībām vienmēr braucu kopā ar ģimeni – bērni pavada laiku mazajā trasē, dodas pastaigās pa mežu," stāsta hokejists.

Peldēšana

"Savu bērnību pavadīju pie Daugavas, un līdz ar to arī tagad peldēšana mūsu ģimenē ir ļoti iecienīta. Mēdzam gan vienkārši aizbraukt nopeldēties, gan pāris reizes mēnesī pavadīt brīvdienas pie upes, jūras vai ezera, dzīvojoties pa ūdeni un sauļojoties," pieredzē dalās Sprukts.

"Peldēšana piemērota dažādu vecuma bērniem. Ūdens labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka ķermeni un līdz ar to arī veselību. Tas gan attīsta, gan atslogo mugurkaulu un locītavas, palīdz atbrīvoties no saspringuma, uzlabo stāju, kā arī stiprina imunitāti, jo īpaši, ja laiks pavadīts, atpūšoties svaigā gaisā pie ūdeņiem," atklāj Kaminska.

Sporta spēles

Sporta spēles, piemēram, tautas bumba, basketbols, ir viens no aizraujošākajiem veidiem, kā izkustēties un gūt pozitīvas emocijas. "Vecākais dēls aizraujas ar vieglatlētiku, bet uz stadionu dodamies visi kopā – kamēr vecākais brālis trenējas, ar jaunāko paskraidām pa stadionu, pavingrojam, un pēc tam visi uzspēlējam futbolu," atminas hokejists.

Dārza darbi un batuts

"Fiziskajām aktivitātēm ne vienmēr jābūt apzinātām un plānotām, svarīgi, lai dzīvesveids būtu aktīvs, kustībām bagāts. Piemēram, mēs brīvdienas bieži pavadām pie manas mammas un arī tur laiku veltām aktīvām nodarbēm. Dēliem patīk darboties – viņi aplaista dārzu, nopļauj zāli, bet pēc tam ēd pašu audzētas zemenes tieši no dobes. Un, protams, batuts – tas viennozīmīgi izkonkurē dārza darbus!" viņš smejas.

Tags

Bērni Dārza darbi Jānis Sprukts Orientēšanās Riteņbraukšana Vasara
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form