Sastrēgums vēderā jeb aizcietējumi bērnam: Kā risināt un kam pievērst uzmanību
Foto: PantherMedia/Scanpix

Bērnam sasniedzot divu un trīs gadu vecumu, vecāki sastopas ar izplatītu problēmu – aizcietējumiem. Dārziņā mazulis atsakās iet uz podiņa, jo ir neierasta vide, bet mājās tualetes apmeklējums ir tik sāpīgs, ka drošāk ir pēc iespējas ilgāk izvairīties no nepatīkamā procesā. Knosās, tur punci, dīdās vai lēkā saspiestām kājām, lai tikai nevajadzētu apmeklēt tualeti. Rezultātā veidojas aizcietējumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Normāla vēdera izeja trīs gadus vecumam bērnam ir tad, ja "vajadzība" ir no divām reizēm dienā līdz vienai reizei divās dienās. Zīdainim, kad ēd mammas pienu, puncis var iziet reizi nedēļā, bet maisījuma ēdājiem - divas, trīs reizes dienā. Aizcietējums var būt īslaicīgs un pārejošs. Ja vēdera izeja apgrūtināta vairāk kā divus mēnešus, tad to uzskata par hronisku aizcietējumu.

Iemesli hroniskiem aizcietējumiem bērniem

Nepietiekams augļu, dārzeņu, zaļumu daudzums ēdienkartē. Šķiedrvielas ir obligāts produkts, kas nodrošina zarnu trakta darbību un strādā kā birste, kas iztīra zarnas. Visvairāk šķiedrvielas  ir tieši dārzeņos, ko mazi bērni ne vienmēr labprāt ēd.

Nepietiekams šķidruma daudzums, kas tiek ikdienā uzņemts. Mazam bērnam jāizdzer vismaz pusotrs litrs ūdens, sulu vai citu šķidrumu dienā.

Nepietiekama fiziskā aktivitāti, kas tālāk ietekmē zarnas, tās kļūst kūtras un nevirza uz priekšu apēsto un pārstrādāto masu.

Psiholoģiskie faktori, kas saistās ar nepatīkamām sajūtām, pārdzīvojumiem, notikumu un apstākļu maiņu.

  • Izplatītākais psiholoģisko aizcietējumu iemesls ir podiņmācības uzsākšana . Ja šajā tik atbildīgajā procesā mazuli kaunina un nosoda, vai arī viņš vēl fizioloģiski nav gatavs podiņam, tad tas var izpausties kā aizcietējumi. Tā var būt neapzināta vēlme pretoties vecāku nodomiem uzspiest darīt kaut ko, ko negribas. 
  • Sarežģītas mammas un bērna attiecības arī tiek minētas kā iespējamais aizcietējuma iemesls, norāda psihoterapeite Inta Kalniņa. Īpaši tas attiecas uz mammām, kas cenšas visu izdarīt ļoti pareizi, kas ir pārlieku aprūpējošas, tādējādi radot bērnam sajūtu, ka viņš pats neko savā dzīvē nenosaka.
  • Bērnudārza gaitu uzsākšana ir liels emocionāls stress. Mainās arī vide, kurā bērns nokārto savas vajadzības. Gan pieaugušajiem, gan bērniem nepazīstami ārējie apstākļi šādā intīmā pasākumā var izrādīties izšķiroši. Ja iepriekš bērniņam bija savs pazīstamais podiņš, tad dārziņā viss ir citādāk. Ja iemesls ir dārziņa gaitu uzsākšana, tad vēderu mīkstinošie līdzekļi palīdzēs pārregulēt "vajadzību" laiku tā, lai to var izdarīt no rīta vai vakarā, esot mājās. 

Kā ārstēt, ko ēst

Pirmais un vienkāršākais ir ēdienkartes revīzija, kas vairumā gadījumu ir visefektīvākais un vienkāršākais risinājums. No ēdienkartes jāizmet balto miltu izstrādājumi - baltmaize, makaroni, bulciņas. Arī rīsi, kukurūza, mazāk jālieto kartupeļi. Toties vairāk jāpiedāvā kāposti, āboli, plūmes, bietes, kivi, bumbieri. Izņēmums ir banāni, kas vēderu cietina. Jāgatavo salāti ar eļļu, lieliski palīdz kefīrs, skābpiena produkti.

Ārsti neiesaka dot bērnam caurejas līdzekļus. Tos drīkst nozīmēt ārsts,  katram bērnam individuāli nosaka kā un cik daudz tie būtu lietojami. Nepareizi un pārāk bieži lietot vēderu mīkstinošie līdzekļi vai klizmas var pieradināt organismu nedarboties pašam, tātad problēma kļūs tikai vēl komplicētāka.

Vēl būtu jāņem vērā, ka bērniem ap 2 gadu vecumu aizcietējumi ir diezgan izplatīta parādība un psiholoģiski to skaidro ar nevēlēšanos atdot kaut ko no sevis un šim vecumam raksturīgo spītību. Tādā situācijā vecākiem vienkārši ir jābūt pacietīgiem, jānodrošina pareiza ēdienkarte un jāseko tam, lai mazulim vēders izietu regulāri.

Dažreiz ļoti labi palīdz dažādas netradicionālās metodes - akupunktūra, homeopātija.

Ja aizcietējumi ir regulāri un nelīdz ne ēdienkartes revīzija, ka kustības, noteikti ir jāapmeklē gastroenterologs, iespējams, arī ķirurgs, lai pārliecinātos, vai aizcietējums nav kādas nopietnākas saslimšanas sekas.

Uzdot jautājumu par bērna vēdera problēmām gastroenterologam tagad var arī portāla "Cālis" bērnu veselības forumā.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form