Sešas aizraujošas nodarbes pareizrakstības attīstīšanai
Foto: Shutterstock

Tavam bērnam bieži iezogas kļūdas, rakstot pat pašus elementārākos vārdus, viņš aizmirst ielikt komatus un citas pieturzīmes? Tad ir laiks tev nodarboties, lai bērnam attīstītu pareizrakstības spējas.

Garlaicīgie diktāti un stingrie gramatikas likumi – lai paliek skolotāju ziņā. Mājās ar bērnu var nodarboties daudz jautrākā atmosfērā un pats galvenais, ne mazāk efektīvi būs gaidāmie rezultāti. Portāls Letidor.ru piedāvā speciālistu ieteiktas sešas gana aizraujošas nodarbes, kas veicinās pareizrakstības attīstību.

1. Teatrāls uzvedums, attīsta iztēli

Bērnam iztēle veidojas, pamatojoties uz informāciju, ko viņš gūst no apkārtējās pasaules. Un šajā gadījumā viena lieta izriet no otras – zinātkāre rada vēlmi papildināt jau iegūto zināšanu bagāžu, kas savukārt palīdz raisīt jaunas fantāzijas. Bērni, kuriem piemīt laba iztēle parasti ir apveltīti ar ievērojamu vārdu rezervi, viņi spēj tos pareizi uzrakstīt un viegli mutiski izteikt savas domas.

Iztēli jāattīsta kreatīvi. Paspēlē ar bērnu teātri. Izveidojiet istabas vidū improvizētu skatuvi un izspēlējiet uz tās kādu mazu ainiņu no mīļākā literatūras darba: pasakas, teikas, lugas. Tu ar vienu šāvienu notversi vairākus zaķus: uzlabosi bērna atmiņu, papildināsi vārdu krājumu, kā arī veicināsi interesi par kādu mākslas veidu, kas prasa radošumu.

2. Tekstu korekcija, attīsta pacietību

Reti kurš bērns atšķiras savā spējā būt pacietīgam, biežāk tieši vecāki žēlojas par to, cik grūti ir piespiest bērnu nodarboties ar kādu lietu ilgāk par pāris minūtēm.

Piedāvājam spēli, lai bērnā attīstītu pacietības spējas. Iedod bērnam spilgtu pildspalvu un papīra lapu ar tekstu no kādas grāmatas. Palūdz bērnam pirmdien atrast un tekstā pasvītrot visus burtus "o", otrdien – visus "a" burtus. Nākamajās dienās mazais korektors pasvītros visus patskaņus, bet vēlāk var pāriet jau uz līdzskaņu meklēšanu.
Meklējot tekstā konkrētos burtus, bērns būs maksimāli koncentrējies, aizņemts domās ar tekstu, un visticamāk, šādā veidā arī iegaumēs jaunus vārdus.

3. Spēlēties ārzemniekos, trenē uzmanību

Nākamais vingrinājums domāts uzmanības trenēšanai. Iedod bērnam kādu grāmatu, bet pats galvenais, lai teksts spētu ieinteresēt mazo lasītāju, un palūdz viņam 10-15 minūtes lasīt, vārdus izrunājot kā ārzemniekam. Lai viņš precīzi izrunātu katru skaņu. Tā bērns iemācīsies burtus un skaņas, kas tiem atbilst.

4. Ieraksts diktofonā, pārtraucam sniegt sliktu piemēru

Bieži vecāki pieprasa bērniem rakstīt un runāt gramatiski pareizi, lai gan paši nebūt neatbilst ideālam. Pavēro sevi, jo bērns taču kopē tavas komunikācijas manieres, ieskaitot visus tevis izteiktos vārdus – parazītus. Kā sevi pārbaudīt? Paņem diktofonu, ieraksti savu runu, bet tad noklausies. Turpini šīs darbības vairākas dienas un tu sapratīsi, kādus vārdus vajadzētu izslēgt no savas leksikas, bet ar kādiem bagātināt savu runas veidu.

5. Vēstule, uzlabo vizuālo uztveri

Daži bērni rakstīšanas laikā jauc burtus. Tas notiek tādēļ, ka pirms rakstīšanas bērns vārdu izrunā mutiski, bet, izrunājot līdzīgus vārdus, bērna mēle mutes dobumā atrodas vienā un tajā pašā vietā. To var labot sekojošā veidā: palūdz bērnam pārrakstīt kādu tekstu, turot "mēli aiz zobiem". Tā rezultātā bērns neizrunās skaļi vārdus, ko plāno rakstīt vēstulē un sāks trenēt vizuālo uztveri.

6. Lasīšana, paplašina redzesloku un iespējas

Pieradini bērnu pie lasīšanas jau agrīnā vecumā. Lasīšana ir unikāls veids, kā attīstīt iztēli un atmiņu, kā arī sniedz iespējas paplašināt vārdu krājumu.

Lasīšana – tas nav ieradums, to var salīdzināt ar braukšanu ar velosipēdu, sacījusi pedagoģisko zinātņu kandidāte Ekaterina Assonovaja. "Bērns aizbrauks, kad sapratīs, ka viņam ir sniegta kustību brīvība. Grāmatas sniedz iespēju sajust sevi brīvam, tādam, kurš apveltīts ar izvēles brīvību, kā arī paplašina pasaules uztveres iespējas. Ko nevajag darīt vecākiem – piespiest lasīt vai sodīt par to, ka bērns negrib ņemt grāmatu rokās," norāda eksperte.

Source

Cālis.lv
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!
Sludinājumi

Comment Form