Sešas pazīmes, kas liecina – bērnam skolā ir radusies pārslodze
Foto: Shutterstock

Daudziem bērniem, ne tikai pirmklasniekiem, ir visai grūti iedzīvoties skolas dzīvē, ieurbties mācībās, izveidot labas attiecības ar skolotājiem un vienaudžiem, pielāgoties strauji pieaugošajai slodzei. Pediatre Natālija Suvorova "DetiMail" stāsta, kādas pazīmes liecina par to, ka bērns ir pārslogots, un viņam nepieciešams samazināt tempu, savukārt psiholoģe Linda Trofimova spriež par iespējamām sekām bērnu nelabvēlīgai attīstībai, ja bērnu palaidīsi skolā, kad viņš tam vēl nav gatavs.

Miega traucējumi

Visbiežāk pārslodze bērnam izpaužas kā miega traucējumi un bezmiegs. Saskaņā ar statistikas datiem, aptuveni 25 procenti skolas vecuma bērnu cieš no miega traucējumiem, kuriem var būt arī tādas izpausmes, kā piemēram, zobu griešana miegā, grūtības iemigt, bieža pamošanās. Aptuveni 8-10 procentiem skolēnu var parādīties arī tādi nopietni simptomi kā enurēze, apnoja un mēnessērdzība.

Ja bērnu vakarā ir grūtības nolikt gulēt, bet no rīta – pamodināt, tas ir trauksmes zvans vecākiem. Pamēģiniet atteikties no kāda pulciņa apmeklēšanas, iesaka speciāliste.

Apetītes traucējumi

Apetītes zudums pārslodzes gadījumā biežāk var parādīties bērniem, kuriem jau ir kādi nervu sistēmas traucējumi, pārmērīgi centīgiem un atbildīgiem bērniem, kā arī tiem, kuri pārāk stipri pārdzīvo par to, kā paies diena skolā. Vissmagākajos gadījumos var attīstīties anoreksija. Savukārt apetītes pieaugums var izraisīt nogurumu, bet tā var būt arī sākuma pazīme cukura diabētam, īpaši, ja to pavada arī nemitīgas slāpes un bieža čurāšana. Tādēļ krasas izmaiņas bērna ēšanas ieradumos – iemesls ieplānot vizīti pie pediatra.

Imunitātes pazemināšanās un biežāka slimošana

Ļoti svarīga pārslodzes pazīme ir bieža slimošana, īpaši ar saaukstēšanās pazīmēm. Normāli skaitās, ka bērns bez īpaša kaitējuma gada laikā var saaukstēties četras, līdz sešas reizes. Bez tam pārslodze var ietekmēt arī visai regulāru un bez iemesla – ķermeņa temperatūras paaugstināšanos no plus 37 līdz 37,2 grādiem pēc Celsija.

"Manā praksē ir bijuši vairāki gadījumi, kad skolēniem ilgstoši bijusi paaugstināta temperatūra. Mācību nedēļas laikā bērnam tika novērota temperatūra aptuveni 37,2 – 37,4 grādu amplitūdā, bet brīvdienās un skolas brīvlaikā tā atkal atgriezās normas robežās, un šādas pārmaiņas turpinājās ilgstoši. Tā kā šiem bērniem nebija citu pazīmju saslimšanai, viņiem tika diagnosticēta tā sauktā termoneiroze – kā veģetatīvās distonijas izpausme. Vairumā gadījumu termoneirozi skolas vecuma bērniem rada tieši pārslodze," stāsta pediatre.

Pastāvīgs nogurums

Pie hroniskas pārslodzes bērnam ir visai nelielas enerģijas rezerves: tās trūkums var tikt novērots pēc pamošanās vai tieši pretēji – dienas beigās, bet arī dienas laikā bērna spēki ātri izsīkst pat no visvienkāršākajām nodarbēm, kas nebūt neprasa lielu sasprindzinājumu.

Koncentrēšanās spēju samazināšanās, aizmāršība

Bērnam, kurš cieš no pārslodzes, ir ļoti grūti koncentrēt savu uzmanību jebkurai nodarbei kaut kādā konkrētā laika posmā. Tieši tāpat pārslodze pasliktina atmiņu. Bērna uzvedība var kļūt apātiska, pazūd interese pret visu jauno un var tikt novērots tāds kā apjukums un pat letarģija.

Raudulība, agresijas uzplaiksnījumi, pārmēru aizvainojuma sajūta

Ja bērna psihe nemanot ir kļuvusi nestabila, ja viņš satraucas par niekiem, bieži raud, apvainojas uz tevi un citiem cilvēkiem, agresīvi reaģē uz tavu rīcību, tev noteikti nekavējoties atvase jāparāda bērnu psihologam, kurš palīdzēs izprast šādas uzvedības iemeslus.

Ja esi pamanījis vienu vai vairākas pazīmes no minētā saraksta, iespējami ātrāk jāvēršas pie ārsta. Pediatrs nozīmēs kopīgās un bioķīmiskās asins un urīna analīzes, kā arī ieteiks veikt atsevišķu orgānu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, lai izslēgtu tādas iespējamās slimības kā anēmiju, sirds nepietiekamību, zemu cukura līmeni asinīs, aknu slimības, kā arī dažādas infekcijas. Pēc šo izmeklējumu rezultātu saņemšanas, izslēdzot minētās slimības, ārsts var nozīmēt vitamīnus, masāžu, atslābinošas zāļu vannas un kontrastdušu, bet atsevišķos gadījumos – fizioterapiju un imūnmodulatorus.

Sešas pazīmes, kas liecina – bērnam skolā ir radusies pārslodze
Foto: Shutterstock

"Pirmkārt, nekavējoties ir jāsamazina slodze. Iespējams, uz kādu laiku ir vērts atteikties no pulciņu apmeklēšanas, fakultatīvajām nodarbībām, ieviest bērna režīmā dienas miegu. Seko tam, lai bērns miegs diennaktī kopumā būtu ne mazāks par deviņām, desmit stundām. Ir vērts pievērst pastiprinātu uzmanību arī ēdienam: sekojot rekomendācijām par pareizi sabalansētu bērna ēdienkarti, ņemot vērā viņa svaru un augumu, bet vislabāk šajos jautājumos vērsties pie pediatra vai bērnu dietologa," rekomendē ārste.

Piedāvā bērnam palīdzību mājasdarbu pildīšanā, īpaši tajos mācību priekšmetos, kuri viņam padodas visgrūtāk. Un, protams, biežāk esi kopā ar bērnu dabā. Fiziska aktivitāte svaigā gaisā uzlabos apetīti, palīdzēs normalizēt miegu, palīdzēs stiprināt bērna imunitāti, bet vienlaikus arī labvēlīgi ietekmēs pašus vecākus.

Source

Cālis.lv

Tags

Bezmiegs Miegs Sarakstu karuselis Stress Miega traucējumi Sākumskola Skolēna aktivitātes brīvajā laikā Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form