Sešas prasmes, ko bērnam var iemācīt tikai tēvs
Foto: Shutterstock

Mammas var visu! Tomēr daba ir gatava ar to pastrīdēties: tētiem ir ekskluzīvie plusi bērnu audzināšanā, par kuriem "Letidor" stāsta psihologs un divu bērnu tēvs Artjoms Drakonovs.

Mūsdienu sabiedrībā ar katru dienu mainās priekšstati par ģimenes institūciju, tomēr ir kaut kādas lietas, kas paliek nemainīgas – tās ir mammas un tēta lomas bērnu audzināšanā. Un šīm lomām ir dažādas funkcijas un savas īpatnības, bez kuru harmoniskas savienības bērnam ir ne tik viegli augt un attīstīties.

Tātad, ko gan tādu dara tēti, ko nespēj mammas? Uz to atbildi meklē psihologs.

Tēti – zīdaiņu agrīnā attīstība

Aktīva tēta līdzdalība zīdaiņa dzīvē veicina daudz ātrāku izpratni par kreiso un labo pusi, kā arī runas prasmju attīstību.

Mamma un zīdainis – tas ir kā viens veselums ar ļoti spēcīgu emocionālo saikni, bet tētis viņiem ir savstarpējās sapratnes un komunikācijas objekts.

Tēvi stimulē jaundzimušā attīstību, tieši tāpēc viņu iesaiste audzināšanā un aprūpē ir tik svarīga praktiski kopš pašas bērna dzimšanas, uzsver psihologs.

Sešas prasmes, ko bērnam var iemācīt tikai tēvs
Foto: Shutterstock

Tētis – tas ir pamatakmens bērna paškontroles spēju attīstībai

Bērns aug un vecākiem parādās jau daudz vairāk funkciju, atbildības un iespēju komunicēt ar mazo. Un ja mamma ir tas cilvēks, kurš māca saprast un izteikt savas emocijas, tad tēta uzdevums ir iemācīt tās kontrolēt. Vīrieši vislabāk ir iederīgi šīs prasmes apguvei. Prasme kontrolēt savas emocijas dažādās situācijās mazulim sniedz to svarīgo pamatu, uz kura nākotnē balstīsies viņa uzvedības modelis.

Tēti – tā ir prasme risināt konfliktus

Mammas no tētiem parasti atšķiras ar daudz maigāku raksturu. Bet tētis ar savu piemēru, bet dažreiz arī ar stingrību un uzvedības rāmju noteikšanu kādās konkrētās situācijās palīdz mazulim saprast un ievērot personiskās robežas.

Šī prasme ir īpaši svarīga bērniem, kuri mācās veidot neatkarīgas attiecības ar citiem cilvēkiem. Parasti tieši tēvi demonstrē, kā adekvāti novērtēt situāciju, pareizi uzvesties strīdos un prast no tiem izvairīties.

Bērns, kurš labi saprot un sargā savas personiskās robežas, jau agri sāk saprast un cienīt citu cilvēku personiskās robežas.

Tētis – tā ir ticība taisnīgumam

Tētis bērna priekšstatos vienmēr būs varonis. Viņš ir pats labākais, visstiprākais un visgudrākais. Proti, tētis ir taisnīguma un drošuma simbols.

Kad tēvs atbildīgi attiecas pret šīs lomas pienākumiem, bērnā veidojas normāla attieksme pret pasauli kā pilnībā drošu vidi, kurā pastāv taisnība, taisnīgums, kurā labais uzvar un kur vienmēr var atrast aizsardzību un pārliecību tēva personā, kā arī vīrieša tēlā kopumā.

Sešas prasmes, ko bērnam var iemācīt tikai tēvs
Foto: Shutterstock

Tētis – tie ir piedzīvojumi un iespēja pajokoties

Ar tēti var jokoties, darīt visādas muļķības, ielaisties avantūriskos piedzīvojumos, pat ja tas ir vien gājiens uz tuvāko parku.

Tieši tēti var iemācīt, kā uzbūvēt cietoksni, iekurt ugunskuru, uzlīst kokā…

Un diezin vai mamma dosies rakt sliekas un vēlāk makšķerētu, bet tētis to darīs ar prieku.

Palaist pūķi, noķert vardīti, mežā meklēt dzīvnieku pēdas, uzmeistarot visādus niekus, nomazgāt automašīnu – to visu var darīt ar tēti. Un nevis vienkārši darīt, bet ar interesi un aizrautību, tāpēc, ka vīrieši sirdī visai ilgi paliek bērni.

Tētis – tās ir pārliecība par sevi un drošība

Kurš gan cits, izņemot tēti, meitu palaižot uz randiņu, liks viņai noprast, ka viņa ir vislabākā un mīļākā meitiņa, apsolot sadot pa kaklu kavalierim, ja nu gadījumā kas… Protams, tā var būt arī mamma, ja viņa, piemēram, ir čempione kikboksā.

Taču jebkurā gadījumā tieši tētim ir jākļūst par to, pie kura bērni var meklēt drošību un atbalstu.

Sešas prasmes, ko bērnam var iemācīt tikai tēvs
Foto: Shutterstock

Tētis plus mamma ir laime

Galvenās tēva priekšrocības – tā ir iespēja bērnam mācīt mijiedarboties ar materiālo pasauli, kā arī fizisko aktivitāti. Bet mammas uzdevums ir iepazīstināt ar jūtu un emociju pasauli. Un tikai savienojot šīs divas, bērnam tik ļoti svarīgos zināšanu avotus, mēs spējam izveidot harmonisku un pilnvērtīgi attīstītu bērna personību.

Source

Cālis.lv

Tags

Ģimene Tēvs Bērndārznieka aktivitātes Bērndārznieks Mazuļa audzināšana
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form