Seši fakti par bērnu neparastāku audzināšanu Dānijā
Foto: PantherMedia/Scanpix

Kembridžas universitātes zinātnieki dāņus nodēvējuši par mierīgākajiem un pašpārliecinātākajiem Eiropas iedzīvotājiem. Izskaidrojums tam ir meklējams tajā, ka nepieciešamās īpašības skandināviem raksturīgajam mieram mazajiem dāņiem tiek "ieliktas" jau kopš mazotnes, jo vecāki pret saviem bērniem attiecas kā pret līdzvērtīgu sabiedrības locekli, vēstī portāls interesnooo.com

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

1.Bērnus kopš dzimšanas iepazīstina ar sabiedrību, nevis slēpj no tās

Dānijā ir pieņemts bērnu tūliņ pēc dzimšanas atnest uz vecāku darba vietu, saņemt apsveikumus no kolēģiem un ļaut viņiem paturēt jaundzimušo. Dāņi tic, - jo vairāk cilvēku paturēs mazuli, jo priecīgāka būs bērna turpmākā dzīve. Parasti bērna kopšanas atvaļinājumā iet tas vecāks, kura atalgojums ir zemāks. Dāņu ģimenēs visbiežāk ir vairāki bērni.

2. Bērnudārzos par audzinātājiem strādā vīrieši

Dānijā bērniem ir iespēja saņemt "vīrieša" audzināšanu – bērnudārzos strādā diezgan daudz audzinātāju – vīriešu. Vīrieši šo profesiju izvēlas ne tikai tādēļ, ka ļoti mīl bērnus, bet arī augstā atalgojuma dēļ – tas ir pietiekami augsts eiropiešu vispārējam algu līmenim.

3. Audzināšana ar spēlēm

Audzinātāji bērnu apmācīšanai izvēlas spēlēšanās metodiku, tādēļ arī šajā valstī nemitīgi tiek izstrādātas jaunas spēļu programmas, kas paredzētas bērnudārza vecuma bērniem. Dānijas bērnudārzos grupiņās ir dažādu vecumu bērni, mazie netiek dalīti pa vecumiem, tādēļ bērniem ir lieliska iespēja spēlēties un komunicēt gan ar daudz vecākiem, gan mazākiem bērniem.

4. Bērnus audzina izglītības sistēma

Eiropas valstu vecākiem bieži nav pietiekami daudz laika, lai nodarbotos ar bērniem un pārrunātu audzinoša rakstura jautājumus. Šo funkciju pilda skolēnu izglītošanas sistēma – skolēniem jau no mazākajām klasēm sāk stāstīt par alkohola un smēķēšanas kaitīgumu. Parasti pēc kāda laika skolotāji pārbauda apgūto vielu, cik labi bērni spējuši uztvert stāstīto informāciju.

5. Dāņu skolās praktiski nemaz netiek uzdoti mājas darbi

Mājas darbu dāņu skolēniem praktiski nav jāpilda – mācību process noorganizēts tā, lai bērni visus uzdevumus varētu izpildīt klasē. Akcents dalās uz skolēnu sportisko attīstību – mazākajās klasēs divas no piecām mācību stundām ir veltītas fizkultūrai, bet pēc stundām lielākā daļa bērnu dotas uz sporta pulciņiem. Varbūt tieši tādēļ dāņu skolēniem rotas daudz problēmu ar matemātiku un literatūru. Piemēram, vecāko klašu skolēni spēj skaitīt tikai ar kalkulatora palīdzību un viņiem vispār nav nojausmas par daudziem pasaulslaveniem literatūras darbiem. 

6. Skolotāji mācību procesam "pieiet" ļoti demokrātiski 

Šajā valstī ir stingri aizliegts paaugstināt balsi pret skolēnu, tādēļ bērna sodīšanas veids ir palikšana pēc mācību stundām vai arī nosūtīšana "labošanas darbos" uz kādu no skolām draudzīgām organizācijām. Tur skolēns "atstrādās" savu nepaklausību, palīdzot mazos darbiņos.

Ja esi ISIC vai ITIC kartes īpašnieks, iegādājies "Delfi Abonementu" par īpašu cenu – 1 eiro uz 4 nedēļām. Vairāk par piedāvājumu uzzini šeit.

Tags

Bērna audzināšana Izglītība Skola
43475707
Bērndārznieka audzināšana
0
Bērndārznieks
43475719
Sākumskola
0
Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form