Seši toksiski vecāku ieradumi, kas jāizslēdz bērnu audzināšanā
Foto: Shutterstock

Centienos izaudzināt paklausīgus un veiksmīgus bērnus mammas un tēti, pašiem nemaz to negribot, var nodarīt atvasēm psiholoģisku kaitējumu. Vecāku postošie ieradumi visizteiktāk izpaužas skolas gados, jo bērnudārzā bērns vēl nav pietiekami socializēts.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Neviens nav ideāls. Un vecāki arī ir tikai cilvēki, kā visi pārējie, Tāpēc viņi nav apdrošināti pret kļūdām un maldiem. Lūk, portālā "Vospitaj" jomas speciālisti piedāvā iepazīties ar vecāku izplatītākajām toksiskām kļūdām bērnu audzināšanā, lai iespējami no tām izvairītos!

Vecāku kļūdas bērnu audzināšanā

Audzināšanā vecāki var neviļus izmantot modeļus, kas ir visai izplatīti, bet diemžēl – kļūdaini. Piemēram, attieksmi pret mācībām skolā viņi var nosaukt šādā formā: "Tas ir tavs darbs – tev tas ir jādara". Bet var taču radīt daudz pozitīvāku tēlu izglītības apzīmēšanai. Piemēram: "Skolā ir tik interesanti, jautri un izglītojoši!"

Pirmā kļūda. Bērnam uzlikt sava veida "zīmogus". "Tu esi stulbs", "Tu neko par to nesaproti" utt. Labāk piefiksēt pozitīvos brīžus: "Tev ir laba atmiņa". "Uzlikt zīmogu" jeb marķēt bērnu nozīmē koncentrēt uzmanību uz neveiksmēm un viņa vājajām vietām. Labāk centies formulēt frāzes tā, lai nesamazinātu bērna pašvērtību.

Otrā kļūda. Neuzticēties savam bērnam. Tas darās aptuveni šādi: "Dod, es pats to izdarīšu!" Darot kaut ko bērna vietā, tu viņam izdari lāča pakalpojumu. Lai viņš pats nes savu mugursomu! Bezgalīgi palīdzot bērnam, vecāki viņos ieaudzina bezpalīdzības sajūtu. Lai viņš ir viltīgs un elastīgs – šīs īpašības noderēs un nāks par labu. Uzticies savam bērnam, un viņam viss izdosies.

Trešā kļūda. Uzdot bērnam paaugstinātas sarežģītības pakāpes uzdevumus. "Tā, izlasi visu šo", "Noskaiti dzejoli". Tas rada nevajadzīgu spriedzi ar minimālu mācīšanās efektivitāti.

Ceturtā kļūda. Radīt nekontrolētu stresa situāciju. Izplatīta (un nesaprotama) situācija ir tad, kad pedagogs ieliek nesekmīgu vērtējumu, ja skolēns mācību stundas laikā sarunājas. To var dēvēt par nekontrolētu stresu. Gadās, ka mamma kaut ko atļauj vai neatļauj, balstoties uz mirkļa noskaņojumu. Vēlāk tas tiek izmantots pieaugušo dzīvē. Piemēram, priekšnieks uzvedas tā, ka visi padotie piedzīvo bailes, spriedzi un stresu.

Piektā kļūda. Pārmērīgs spiediens uz bērnu. Kad vecāki nostāda bērnu zaudētāja lomā. Ja bērns pastāvīgi tiek likts kaut kādos rāmjos, viņam tiek liegta iniciatīvas un zinātkāres izrādīšana.

Sestā kļūda. Vecāki neatzīmē bērna panākumus un uzmanību akcentē vien uz neveiksmēm. Taču ļoti svarīgi ir norādīt uz panākumiem, paslavēt, nevis nenovērtēt bērna ieguldīto darbu. Šis ieradums var radīt neveiksminieka kompleksu. Noteikti uzsver panākumus! Daudzi vecāki baidās no galējībām: viņi vai nu pastāvīgi slavē bērnu, vai rāj to. Svarīgi ir atrast zelta vidusceļu.

Ja gadījumā esi rīkojies pret bērnu ne īpaši pareizi, būtu vēlams atzīt to un atvainoties.

Turpinājumā – vairāki raksti par to, kādas kļūdas vecāki pieļauj bērnu audzināšanā un kā no tām izvairīties.

Tags

Bērnu audzināšana Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form