Sievietes ķermenis pēc dzemdībām: ieteikumi formas atgūšanai
Foto: Shutterstock

Grūtniecības laikā ikvienas sievietes ķermenis izmainās līdz nepazīšanai. Nereti pēc dzemdībām neizdodas atgūt iepriekšējo formu, kas bijusi pirms bērniņa gaidībām. Dažas nepatīkamas ķermeņa izmaiņas ir īslaicīgas un pēc kāda laika pazūd, tomēr daļa no tām paliek uz visu mūžu. Kā mainās sievietes ķermenis pēc dzemdībām un ko var darīt, lai atgūtu formu un parūpētos par sava ķermeņa labsajūtu un estētiku?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pēc dzemdībām radošākās sievietes apgūst dažādus praktiskus ķermeņa maskēšanas veidus – no viengabala peldkostīmiem līdz maisveida kleitām, dažas samierinās ar trūkumiem un aizmirst par tiem, kā arī akcentē savu sievišķību. Un tomēr – teju visas sievietes, kuras ir dzemdējušas, vieno kopīgās – psiholoģiskā diskomforta – izjūtas, kuras galvenokārt rodas izmainītā ķermeņa dēļ.

Speciālisti neslēpj, ka jaunās māmiņas dzīve, kas sagādā lielu prieku, no katras sievietes pieprasa lielu fizisko un psihisko spēku. Ko darīt, lai pēc dzemdībām izzustu ķermeņa izmaiņas, kas rada diskomfortu? To pastāsta Lietuvas SV Plastiskās ķirurģijas centra plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas ārsts un eksperts dr. Sauļus Vikšraitis.

Kādā veidā un kāpēc mainās sievietes ķermenis

Sievietes ķermenis mainās tajā brīdī, kad viņa dzemdē un nāk pasaulē jauna dzīvībiņa. Taču hormonālo izmaiņu un lielā prieka dēļ, kas piedzīvots dzemdību un pēcdzemdību perioda laikā, jaunās māmiņas mēdz piemirst, ka grūtniecības laikā vēdera muskuļi, āda un audi izstiepjas, lai ķermenis droši apņemtu augošo bērnu. Bet patiesībā, vēderam augot, pārmaiņas notiek ne tikai ārēji, bet arī iekšēji: palielinoties vidukļa apmēram lielas koncentrētas slodzes dēļ, taisnie vēdera muskuļi zaudē savu balansu, svara pieauguma dēļ izstiepjas āda, rodas strijas, reizēm – nabas trūce utt.

Grūtniecības un zīdīšanas laikā sievietes krūtis ievērojami mainās – tās palielinās, bet vēlāk bieži vien neatgriežas agrākajā apjomā un formā. Tas tāpēc, ka sieviešu krūtīs esošie dziedzeru audi ir ārkārtīgi jutīgi pret notiekošajām hormonālajām izmaiņām organismā – tie paplašinās vai saraujas, jo mainās to forma. Šī iemesla dēļ bieži notiek arī krūšu asimetrija.

Bieži sieviete piedzīvo arī tādas ķermeņa izmaiņas, par ko publiski runāt joprojām ir kauns. Tas ir – dzemdību laikā plīsusi vai sagriezta starpene, kas sportojot, braucot ar velosipēdu, valkājot konkrētu apģērbu utt. var izraisīt ne tikai estētisko, bet arī fizisko diskomfortu.

Pēc ekspertu domām, ķermeņa izmaiņas piemeklē visas sievietes bez izņēmuma. Taču izmaiņas var mazināt, ja pat salīdzinoši nesen pirms bērna piedzimšanas, sieviete vingrojusi, veselīgi ēdusi un rūpējusies par savu veselību.

Kā laikus risināt ķermeņa izmaiņas

Lai ātrāk atrisinātu radušās ķermeņa izmaiņas pēc dzemdībām, kā arī lai samazinātu atlikušās parādības līdz minimumam, par to obligāti ir jāparūpējas jau pēcdzemdību perioda pirmajās dienās. Pirmajās dienās pēc dzemdībām ieteicams valkāt īpašu, vēdera daļu saturošu ortopēdisko jostu, bet vēlāk konsultēties ar fizioterapeitu par vajadzīgajiem vingrinājumiem, kuri ir nepieciešami vēdera muskuļu vingrumam. Vērts padomāt arī par mazā iegurņa pamatnes muskuļu stiprināšanas vingrinājumiem, kuri palīdzēs novērst urīna nesaturēšanu.

Pēc dzemdībām arī ir svarīgi parūpēties par lieko svaru, kas nācis klāt grūtniecības laikā. Pēcdzemdību periodā tas jādara nevis ar badošanās vai diētu palīdzību, bet gan ar sabalansētu un veselīgu uzturu.

Ķermeņa izskats ir atkarīgs arī no ādas stāvokļa, tādēļ sievietēm, kuras ir dzemdējušas, ieteicams lietot ne tikai īpašu kosmētiku, lai tonizētu ādu un izmantot kontrastdušu, bet arī parūpēties par ķermeni ar efektīvu masāžu.

Estētikas speciālisti novērojuši, ka bieži sievietes ādas kopšanas līdzekļus nelieto, un tas ir saprotams, jo jaunais dienas ritms izvirza citas prioritātes. Izplatīti ir tas, ka liela daļa uzmanības veltīta sportam, taču ķermeņa kopšanas līdzekļi un veselīga uztura ievērošana paliek otrajā plānā, kas neveicina ķermeņa atgriešanos pirmsdzemdību stāvoklī – bieži vien uzlabojas tikai atsevišķu ķermeņa daļu izskats. Šī iemesla dēļ mūsdienu māmiņas bieži meklē palīdzību pie plastikas ķirurgiem.

Viens no glābiņiem – plastiskā operācija

Jautājot par to, kā palīdzēt sievietēm, kuras ir dzemdējušas, atgūt formu, SV Plastiskās ķirurģijas centra, kas atrodas Lietuvā, plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas ārsts un eksperts dr. Sauļus Vikšraitis neslēpj, kā arī Lietuvā pēdējā laikā ir jūtama liela interese par tā saucamajām "mommy makeover" (no angļu val. – māmiņu pārvērtības) kompleksa operācijām.

"Sievietes, kuras ir apņēmušās veikt šādas procedūras, ir pieņēmušas drosmīgu lēmumu, kuras principā izlēma izmainīt sava ķermeņa problēmas ne tikai fiziska un psiholoģiska diskomforta dēļ, bet arī salīdzinoši īsā laika un garantēto rezultātu dēļ," teic speciālists, piebilstot, ka termins "mommy makeover" aizgūts no svešvalodas, tomēr diezgan precīzi apraksta ķirurģisko procedūru paketi, kuru mērķis ir atgriezt sievietes ķermeni tādā stāvoklī, kāds tas bija pirms grūtniecības.

"Bet patiesībā – ko tas nozīmē? Krūts plastika vai tauku atsūkšana? Varbūt – vēdera abdominoplastika? Šajā gadījumā ir ļoti svarīgi, lai pacienti un ķirurgi ļoti skaidri saprastu viens otru," pārliecināts dr. Vikšraitis. "Patiesībā, klasiskā šādu operāciju pakete ietver vēdera abdominoplastiku un krūts plastikas kombināciju. Tomēr katrs gadījums joprojām ir individuāls un prasa dažādus risinājumus, piemēram, var būt ir nepieciešama ne tikai tauku atsūkšana, bet arī injekcija sēžamvietā vai krūtīs, maksts atjaunošana, maksts lūpu plastika u. tml.," skaidro estētiskās ķirurģijas speciālists.

Bieži tiek norādīts, ka kompleksās operācijas ir parastas un nesarežģītas, tomēr tās prasa lielu koncentrēšanos, pieredzi un atbildību. Pēc dr. Vikšraita vārdiem, katrā gadījumā tiek veikta ļoti rūpīga pārbaude, analīze un izpēte, kas ir nepieciešams, lai novērtētu sievietes ķermeņa stāvokli. "Pēc tam mēs pacienti informējam par iespējām, ārstēšanas gaitu, aprūpi un citām svarīgām lietām," viņš paskaidroja.

Uzreiz pēc dzemdībām nevajag steigties pie plastiskā ķirurga

Dr. Vikšraitis brīdina – kaut arī plastiskā un rekonstruktīvā ķirurģija atver daudz iespējas mātēm, tas nenozīmē, ka pēc dzemdībām vajag iet uzreiz pie plastiskā ķirurga.

Pēc viņa teiktā, rekomendējams pēc dzemdībām pagaidīt vismaz sešus mēnešus un vēl sešus mēnešus pēc zīdīšanas ar krūti izbeigšanas. "Šajā laikā saraujas dzemdes un krūšu audi. Ķermenis atgūstas pēc grūtniecības un dzemdībās pieredzētā stresa. Tikai pēc tam var apspriest operāciju nepieciešamību vai visa kompleksa, ja ir tāda nepieciešamība," stāsta dr. Vikšraitis.

Lai gan lielākā daļa pacienšu ir atguvušas sava ķermeņa iepriekšējo skaistumu un ir apmierinātas ar rezultātiem, ir jāzina riski un jāsaprot, ka – kaut arī visas operācijas kompleksi veic vienas anestēzijas laikā un ķermenis atveseļojas kompleksveidīgi, pastāv daži drošības ierobežojumi.

Parasti plastiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas jomā par drošām operācijām tiek uzskatītas tādas, kas ilgst līdz sešām stundām, taču SV Plastiskās ķirurģijas centrā šis drošības ierobežojums ir lielāks – līdz četrām stundām. Speciālisti piebilst, ka būtību tas nemaina, taču, lai varētu sasniegt visu vēlamo rezultātu, var būt nepieciešama vēl viena reize.

Vecuma priekšrocības

Jautāts par pašreizējo "mommy makeover" operāciju statistiku, aplūkojot situāciju kopumā un ņemot vērā starptautiskos datus, pieredzējušais ārsts norāda uz 2017. gada Amerikas estētiskās un plastiskās ķirurģijas biedrības statistiku.

Saskaņā ar demogrāfijas pētījumiem, analizējot operāciju statistiku 25–34 gadus vecām sievietēm-mātēm, dati rāda, ka visvairāk ir veiktas krūšu palielināšanas operācijas (47 procenti), maksts lūpu plastikas operācijas vai citādāk – labioplastikas – (55 procenti) un vēdera plastikas (20 procenti) operācijas.

No medicīniskā viedokļa, šādu pacienšu vecums ir viņu priekšrocība. "Jo jaunāka paciente operācijas laikā, jo labāka ir viņas ādas kvalitāte, un jo elastīgāka ir āda, jo labāki ir rezultāti," teic dr. Vikšraitis.

Zemāk atradīsi padomrakstus no portāla "Cālis" arhīviem par to, kā saudzīgi atgūt formu pēc dzemdībām un kāpēc nedrīkst aizmirst arī par iegurņa veselību pēcdzemdību periodā!

Tags

Izmaiņas ķermenī pēc grūtniecības Plastiskās operācijas Pēcdzemdību periods
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form