Skolotājiem bail ar bērniem runāt par seksuālās audzināšanas lietām
Foto: Shutterstock

Trūkst politiskās gribas, lai skolās ieviestu seksuālo audzināšanu, skolotāji nav izglītoti, bet tie, kas to varētu darīt, baidās, atzīst biedrības "Papardes zieds" vadītāja Iveta Ķelle.

To, ka skolās ir nepieciešama seksuālā izglītība, atzīst vairums vecāki, kuri šādu viedokli izteikuši tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS" sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniekiem veiktajā pētījumā par vecāku uzskatiem, attieksmi un kompetencēm saistībā ar bērnu seksuālo audzināšanu. Tomēr, kā norāda Ķelle, Latvijā trūkst politiskās gribas izveidot un ieviest skolās programmu seksuālajā audzināšanā.

Pirms neilga laika Valsts izglītības satura centrā notikusi kārtējā sanāksme, kurā speciālisti mēģina izveidot tā sauktās tikumības vadlīnijas, bet viedokļu sadursmes esot visai spēcīgas, tostarp par to, vai skolai vispār būtu jāiesaistās bērnu seksuālajā audzināšanā, vai tomēr šo izglītošanu atstāt tikai ģimenei. Tāpat nav vienota viedokļa par to, ko tad bērniem stāstīt par šīm lietām.

Ķelle atzīst, ka skolotāji nav izglītoti, bet tie, kuri varētu ar bērniem runāt par šiem jautājumiem, baidās, pamatā – no vecāku uzbrukumiem. Ķelle atstāsta gadījumus no skolām, kad organizācija piedāvājusi izdalīt bez maksas prezervatīvus vidusskolas klašu bērniem.

"Jūs ko, mūsu bērni nedzīvo dzimumdzīvi, noteica kādas skolas direktore. Tikmēr, ejot ārā pa skolas durvīm, pretim nāk skolniece – grūtniece. Ir skolas, kas no šiem jautājumiem grib turēties pa gabalu, sak, lai saglabātu savu labo reputāciju. Bet ir taču jāapzinās, ka Latvijā vidēji dzimumdzīvi jaunieši sāk dzīvot tieši vidusskolas laikā. Vai arī – pie mums gatavojas uz lekciju nākt kāda klase, bet zvana skolotāja un saka, lai tik nerunā neko par homoseksualitāti, citādi vecāki viņai pārmetīs," situāciju ieskicē "Papardes zieds" vadītāja.

Tags

Latvijas Universitāte Papardes zieds Rīgas Stradiņa universitāte Seksualitāte Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības Skolēns

Comment Form