Smēķējot grūtniecības laikā, mazuli ietekmē vairāk nekā 4000 dažādas ķimikālijas, brīdina mediķi
Foto: Publicitātes attēls

Smēķējot grūtniecības laikā, mazuli ietekmē vairāk nekā 4000 dažādas ķimikālijas, ieskaitot īpaši bīstamās – cianīds, nikotīns un oglekļa monooksīds. Vismaz 60 no savienojumiem, kas rodas smēķēšanas rezultātā, tiek uzskatīti par kancerogēniem jeb vēzi izraisošiem, brīdina ārsti.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Esot vienotiem ar Veselības ministrijas jaunāko kampaņu pret pasīvo smēķēšanu, arī Rīgas Dzemdību nams aktualizē smēķējošo grūtnieču un jauno mammu problēmu.

Smēķēšana samazina dzīves kvalitāti un ietekmē ne vien tavu, bet arī tava nedzimušā mazuļa veselību. Kaitīgais ieradums palielina iespēju grūtniecei saskarties ar spontāno abortu, asiņošanu, placentas atslāņošanos un priekšlaicīgām dzemdībām, norāda ārsti.

Smēķējot topošā māte savu mazuli pakļauj šādiem riskiem:

• Intrauterīna nāve;
Smēķēšana vairāk nekā divas reizes paaugstina risku mazulim aiziet bojā vēl nedzimušam;
• Samazināts dzimšanas svars;
• Neiznēsātība un ar to saistītās komplikācijas;
• Jaundzimušo pēkšņās nāves sindroms. Mazuļiem, kuru mammas grūtniecības laikā ir smēķējušas, ir divas, trīs reizes lielāks risks saskarties ar jaundzimušo pēkšņās nāves sindromu nekā bērniem, kuru mammas nav smēķējušas grūtniecības laikā;
• Iedzimtas sirdskaites. Vairākkārtīgi pieaug iedzimtas sirdskaites risks, salīdzinot ar tiem bērniem, kuru māmiņas grūtniecības laikā nesmēķē;
• Mācīšanās un uzvedības traucējumi turpmākās dzīves laikā. Mazuļiem, kuru mātes ir smēķējušas grūtniecības laikā, bieži piemīt mācīšanās un uzvedības traucējumi, kā arī uzmanības deficīts;
• Augšanas un attīstības atpalicība;
• Aptaukošanās bērnībā un 2. tipa cukura diabēts;
• Astma;
• Infekcijas.

Nikotīns kombinācijā ar oglekļa monooksīdu ievērojami samazina skābekļa apgādi auglim. Smēķējot topošā māte liek mazulim elpot kā caur saspiestu salmiņu, uzmanību vērš dzemdību iestādes ārsti.

Tev ir iespēja – pārtraukt smēķēt un dāvināt mazulim iespēju piedzimt veselam. Lai iespējami atgādinātu par smēķēšanas kaitīgumu, ar vides stendu kompānijas "JCDecaux" atbalstu pie Rīgas dzemdību nama galvenās ieejas ir izvietots stends ar plakātu. Tieši šī ir vieta, kur topošās un jaunās mammas, arī tēti ļoti bieži smēķē.

Tags

Grūtniece Grūtniecība Pasīvā smēķēšana Rīgas Dzemdību nams Smēķēšana Veselības ministrija Grūtniecība Veselība un sports grūtniecības laikā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form