Ticējumi, mīklas un pantiņi par pavasari bērniem
Foto: Shutterstock

20. marta agrā rītā visā Latvijā iestājās astronomiskais pavasaris – laiks, kad sākam vērot pārmaiņas dabā, lai beidzot atraisītos no ziemas valgiem un priecātos par to, ka diena kļuvusi garāka par nakti. Vēl jo vairāk par pavasari priecājas bērni, kuri ārā var pavadīt vairāk laika, medīt pirmos taureņus, skatīties, kā plaukst puķes un pumpuri. Lai radoši pieietu pavasara gaidīšanai, portāls "Cālis" aplūkoja, kādas mīklas minēt, ticējumus piesaukt un pantiņus skaitīt kopā ar bērniem!

Ko runāt ar bērniem par pavasari? Kopā apspriediet, kas pavasarī mostas un rosās – saulīte sāk spīdēt daudz biežāk un ilgāk, čalo putni, gājputni atgriežas no siltajām zemēm, no zemes spraucas asni, koku zaros briest pumpuri. Tāpat arī pavasarī upes plūst straujāk, bet vēji ir spēcīgāki. Ar bērnu izrunājiet, kuri zvēriņi, abinieki un kukaiņi mostas – kurmji, peles, vardes, skudras, zirnekļi un daudzi citi.

Lasot ticējumus, izrunājiet dabas parādības, ierosiniet kopā ar bērnu vērot, kādas ir pirmās pavasara dienas, lai pēc tam salīdzinātu ar uzzināto. Tautasdziesmas var kā raisīt bērna valodu, tā trenēt atmiņu. Bet mīklas asinās prātu. Lai priecīgs pavasaris!

Rakstā izmantota informācija no grāmatām "Latviešu tautas ticējumi" (Pēteris Šmits), "Latviešu tautas mīklas" (Zvaigzne ABC) un vietnes www.dainuskapis.lv.

Ticējumi par pavasari


Ja grib pavasarī raibus jēriņus, tad rudenī, kad aitas iet ar bukiem, jāieber melnā cimdā balti zirņi.

Kad vīri pavasarī sēj laukus, tad nedrīkst aitas cirpt, lai neapcērp īsas vārpas.

Ja dzeguze vai kāds cits putns pavasari aizdzied pirmo reizi un ja nav ēdis vai nav naudas kabatā, tad to gadu esot nabags.

Ja pavasarī alkšņiem daudz ziedu, sagaidāma laba miežu raža.

Ja pavasarī alkšņi zied galotnēs, tad zirņi jāsēj kalnā, ja zaru vidū – tad lejās.

Ja pavasarī alkšņi plaukst agrāk nekā bērzi, tad tas norāda uz slapju vasaru.

Kad alksnim lapas lielas pavasaros, tad vasara būs sausa.

Pavasarī, pirmo reizi govis ganos dzenot, kūts griesti jāizper ar rīkstēm, lai mušas govis neēd.

Ja pavasara pirmā puse ir slapja, tad otra puse ir sausa, un arī otrādi.

Pavasarī, pirmo reizi pērkoni dzirdot, galva jādauza ar akmeni, tad nekad neuznāks galvas sāpes.

Ja pavasarī plūdu laikā nav plūdu, tad tie būs visu nākošu vasaru.

Kad pirmā pavasara diena nejauka, tad viss pavasaris nejauks.

Tags

Paliec mājās Ticējumi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form