bērni
Foto: PantherMedia/Scanpix

Daži padomi no vecākiem, kuriem bērni jau izauguši tiem, kuriem bērni vēl atrodas audzināšanas procesā. Par to savā blogā portālā huffingtonpost.com raksta trīs bērnu mamma Šellija Amlinga.

"Patlaban esmu mamma 20 gadus vecam jaunietim. Nupat viņš devās uz Amsterdamu, kur nolēmis iestāties nelielā universitātē. Pēc viena gada mācībām lielajā Bostonas universitātē, viņš nolēma, ka teatralizētā stilā veidotās lekciju telpas, kas stāvgrūdām pilnas ar simtiem studentu, nav priekš viņa. Tāpat kā toreiz, kad viņš pirmo reizi devās uz koledžu, es mēģināju atmiņā atsaukt viņa pirmos soļus, viņa pirmos vārdus, to, kā viņš skaļi smējās, kad es izkritu no laivas, to, kā viņš nekad neaizmirsa man pavaicāt, kā pagājusi mana diena, kad es atgriezos no darba.

Bēdīgi ir tas, ka visas šīs atmiņas jau ir visai neskaidras. Kā es bieži teicu, tu domā, ka atcerēsies katru sava bērna dzīves situāciju, taču tu to neatcerēsies. Lai cik tas nebūtu dīvaini, es nevaru atcerēties bērna pirmo braucienu ar velosipēdu. Vai tad viņam negaršoja olas? Es nezinu. Es tiešām, nevaru atcerēties.

Tāpēc es nolēmu sniegt dažus padomus no tiem vecākiem, kuri bērni jau izauguši lieli, tiem, kas vēl audzina savus mazuļus. Pirmais padoms ir mans ( man ir trīs bērni), pārējie ir manu labu draugu, kuri arī jau paguvuši izaudzināt savus bērnus."

1.Tāpat kā tu pieraksti savu bērnu pirmos vārdiņus, pieraksti arī jūsu pirmās sarunas par to, vai Ziemassvētkus vecītis eksistē vai nē, vai Dievs pastāv vai nē.

"Citādāk mēs parasti esam tik aizrāvušies, lai pierakstītu bērna pirmos attīstības sasniegumus, bet pavisam piemirstam uzņemt video par visparastāko ģimenes pusdienošanu, kad visi kopā smejamies vai strīdamies. Domājat, ka jūs atcerēsieties, kā izskatījās tava bērna istaba, kad viņam bija septiņi gadi? Varbūt. Bet es neatceros. Ticiet man: ikdienas situācijas – tas ir tieši tas, ko vēlēsies atcerēties tad, kad tavs bērns būs pametis mājas un aizgājis savā dzīvē."

2. Jo vecāki bērni kļūst, jo vairāk novērtējat laika vērtību.

"Kad viņi ir maziņi – jums liekas, ka tādi viņi būs mūžam. Tāpēc sarīko iespējami vairāk ģimenes brīvdienu. No tām ilgi paliks atmiņā kopā pavadītais laiks. Kad bērni sāks mācīties augstskolā – kopā sanākt kļūst arvien sarežģītāk".

3. Centies iepazīt savu bērnu draugus.

"Iedrošini bērnus viņu draugus atvest pie jums mājās. Kad tu zināsi, ar ko draudzējas tavi bērni, tu par viņiem uzzināsi vairāk, nekā no jebkura cita avota. Esi "atvērts" komunicēšanai ar bērnu draugiem, lai viņi justu, ka vienmēr var vērsties pie jums, lai apspriestu kādas bērniem svarīgas lietas.

4. Kopīga vakariņošana – svēta ģimenes lieta.

"Vakariņu galds ir vieta, kur valda savstarpējas mīlestības un cieņas pilna atmosfēra, kur var atklāti apspriest kādas idejas. Veicini, lai šī ir absolūti droša vieta, kur ikviens ģimenes loceklis tiks uzklausīts un nesodīts".

5. Katra gada noslēgumā kopā ar bērniem pārrunā un pieraksti viņu spilgtākos dzīves notikumus 12 mēnešu garumā.

"Kad viņiem paliks 18 gadu, apkopo šos ierakstus un atskatieties kopā uz šiem notikumiem".

6. Apmeklē katru sporta vai cita veida pasākumu, kurā piedalās tavi bērni.

"Tici, ka tev nekad negribēsies būt par vecāku – darbalkoholiķi, kuram nekad nav laika, lai to veltītu savu bērnu interesēm".

7. Sēžot priekšējā krēslā, klausies, par ko bērni runā, sēžot tev aizmugurē.

"Nekomentē. Tu vairāk uzzināsi par viņu dzīvi, ja ne tikai virzīsi viņus kaut kur, bet arī uzmanīgi ieklausīsies".

8. Ja bērni tev uztic savus noslēpumu un lūdz nevienam to neatklāt – tā arī dari.

"Ja tu par to izstāstīsi savām draudzenēm, informācija aizies tālāk."

9. Kad tu runā ar bērniem, nenovērsies.

"Kad bērni runā ar tevi, lūdzu, izslēdz mobilo tālruni un datoru. Epastu varēsi pārbaudīt pēc tam, kad bērni būs devušies pie naktsmiera."

10. Palīdzi bērniem atklāt savu potenciālu.

"Mēģini palīdzēt bērnam iepazīt lietas, kas viņu patiesi interesē, un motivē viņus tālākai attīstībai."

11. Esi mīloša – vienmēr.

"Kad bērni tevi apskauj – nekad neatlaid no apskāvieniem bērnus vaļā pirmā, sagaidi, kad bērni paši tam būs gatavi."

Source

Cālis.lv

Tags

Bērna audzināšana Bērndārznieka audzināšana Mazuļa audzināšana Sākumskola
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form