Trīs moderni audzināšanas noteikumi, kuri var kaitēt bērnam
Foto: Shutterstock

Mūsdienās daudzi vecāki pret bērnu audzināšanu attiecas īpaši atbildīgi. Viņi ne tikai ir iesaistīti bērnu dzīvēs, bet burtiski strādā par vecākiem. Šādiem vecākiem ir iepirkta kaudze grāmatu, pieglabāti raksti, lekcijas par jaunākajām metodēm bērnu audzināšanā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Bet vairums tendenču veidotos uz kategorisku pagātnes pieredzes noliegšanu: stingras audzināšanas vietā – absolūta brīvība, pietātes pret vecākiem vietā – draudzība, stingru uzvedības noteikumu vietā – pilnīgs to trūkums. Patiesībā, dažreiz izskatās, ka vecāki no vienas galējības krituši citā, un bieži vien bērniem tas nekādi nenāk par labu, portālā "Detimail" uzsver psiholoģe Marina Melija, kura piedāvā iepazīties ar kļūdām, ko bieži pieļauj mūsdienu vecāki.

Pārmērīga brīvība


Ideju par brīvību audzināšanā nezin kādēļ bieži jauc ar visatļautību, kurā nepastāv nekādu noteikumu un normu. Bērnam atļauj visu, jo vecāki it kā šādā veidā vēlas viņam sniegt pārliecības sajūtu. Bet izrādās, ka notiek tieši pretējais – bērns nervozē.

Kāda ir bīstamība: atbalsta trūkums, nepārliecība. Kādēļ? Jo bērns vēlas, lai viņam būtu skaidri noteiktas robežas, noteikumi un normas. Tieši tās sniedz bērnam drošības un noteiktības sajūtu.

Ja noteikumi nepastāv, bērni nejūtas mierīgi. Un tas nenozīmē, ka bērnam jānosaka stingri rāmji, kā tas bijis pieņemts tālā pagātnē. Nē, ar skaidrām robežām bērnam tiek sniegta sajūta, ka viņš zina, uz ko paļauties.

Kā to izdarīt?

Izvēlies vienu vai divus noteikumus, kurus nedz bērns, nedz tu pats nekādos apstākļos nedrīksti pārkāpt.

Ja mēs runājam, ka bērns ar planšeti var darboties tikai vienu stundu dienā, tad šim noteikumam arī jāseko. Vecāku teiktajam "nē" to arī ir jānozīmē – "nē" neatkarīgi no tā, ko tajā brīdī bērns dara: krīt gar zemi, sit kājas, kliedz vai, tieši pretēji, pieiet tev klāt un saka: "Mammīt, tu man esi vismīļākā, vai tiešām tu man atteiksi...".

Bērni ļoti labi pielāgojas un zina vecāku vājās vietas. Tāpēc, pirms teikt "nē", ir jāsaprot, vai tu šo lietu esi gatavs novest līdz galam. Tikai daži "nē" – un bērns sāk just krastu. Viņam parādās atbalsts. Un brīvība kļūst patiešām par brīvību, nevis visatļautību.

Tags

Bērnu audzināšana Bērndārznieka attīstība Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form