Trīs problemātisku bērnu piemēri skolas dzīvē; ieteicamā rīcība vecākiem
Foto: Shutterstock

Katrs bērns ir citādāks, pat augot vienā ģimenē, viens var būt skolā teicamnieks, bet otrs – malsies kā pa pakulām, vecākus dzenot arvien lielākā izmisumā. Pirms bērnu trenkāt un saukt par sliņķi, ir vērts izpētīt, kādi varētu būt iemesli, kāpēc bērnam skolā ir problēmas – mācīšanās grūtības, sliktas attiecības ar vienaudžiem. Bet vēl kāds bērns, nespējot intergrēties skolas dzīvē, sāk čurāt gultā vai pēc vecāku šķiršanās visu laiž gar ausīm…

Piedāvājam ieskatu trīs "problēmu" bērnu skolas dzīvē un Labklājības ministrijas speciālistu sagatavotus padomus, kas apkopoti īpašā materiālā "Vēstules vecākiem". No tiem izriet, ka galvenais, lai bērnam palīdzētu tikt galā ar problēmām, nebaidīties un lūgt palīdzību pie speciālistiem, pašiem nebūt vienaldzīgiem.

Ievas stāsts

Patiesībā Ieva labprāt iet uz skolu, taču jau no paša sākuma viņai viss padodas smagi. Stundām ilgi viņa sēž pie mājas darbiem un viņas domas, šķiet, ir visur kur citur, tikai ne burtnīcā. Tā vietā, lai uzrakstītu desmit teikumus par pavasari, viņa sāk stāstīt par rotaļām ar draugiem.

  • Kāpēc vienam bērnam ir "grūta", bet citam – "viegla" galva, lasi šeit.

Pēc tam katrā teikumā vārdu "pavasaris" viņa uzraksta atšķirīgi – taču diemžēl vienmēr nepareizi. Un ar dzejoļu mācīšanos no galvas Ievu var mocīt pat pusi dienas, taču atsevišķas rindiņas galvā vienmēr kaut kur pazudīs. Aizvien biežāk Ieva zaudē drosmi iet uz skolu. Ievas vecākajai māsai nekad nav bijis šādu problēmu skolā, arī viņas vecāki sākumā nezina, ko lai dara. No draugiem viņi uzzina, ka ir iespēja meiteni bez maksas ļaut notestēt ekspertei, kas specializējas jautājumos par problēmām skolā. Un lūk, patiesībā Ievai tiek konstatēta legastēnija jeb disleksija un vāja uzmanība. Turklāt dzirdēto viņa spēj sliktāk iegaumēt nekā citi bērni.

Visa ģimene uzelpo. Tagad ir skaidrs, ka Ieva nav ne dumja, ne slinka. Dažās jomās viņas smadzenes vienkārši nestrādā tik labi kā citiem bērniem. Tagad vairāk nekā gadu viņai mērķtiecīgi notiek īpaši treniņi speciālista vadībā, un viņa aizvien labāk mācās tikt galā ar savām nepilnībām.

Trīs problemātisku bērnu piemēri skolas dzīvē; ieteicamā rīcība vecākiem
Foto: Shutterstock

Nepilnības rakstīšanā viņa drīz iemācās kompensēt ar labu mutvārdu darbu un mutvārdu pārbaudījumiem. Pildot uzdevumu, viņai ir nepieciešams vairāk laika, un pareizi izpildīti mājas darbi, izlīdzina dažu sliktāku atzīmi klases darbos.

Arī Ievas vecāki no labiem konsultantiem ir daudz iemācījušies un savu meitu mājās var atbalstīt aizvien labāk. Ar labu vecāku un skolotājas sadarbību meitenes attīstība tiek veicināta maksimāli labi.

Ja bērniem ir problēmas ar mācībām vai skolā, to iemesli var būt visdažādākie. Kā vecākiem jums jāuztver šīs problēmas nopietni un jāatrod ceļš, kā tās pārvarēt. Nevilcinies lūgt arī eksperta palīdzību. Medicīnā, smadzeņu pētījumos un psiholoģijā ir daudz jaunu atklājumu, kas var palīdzēt tavam bērnam.

Vēl par disleksiju un mācīšanās traucējumiem vari lasīt šeit.

Comment Form