Vai šis ir piemērots laiks, lai plānotu grūtniecību? Atbild ginekoloģe-dzemdību speciāliste
Foto: Shutterstock

Lēmums par labu bērniņa ieņemšanai ir viens no skaistākajiem mirkļiem ģimenes dzīvē, taču koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 šo lēmumu pieņemšanu ir padarījusi daudz sarežģītāku. Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Vija Veisa dalās viedoklī par to, vai šis ir piemērots laiks, lai plānotu grūtniecību, un ar ko šajā laikā jārēķinās topošajām māmiņām.

Šobrīd Latvijā ar jauno koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 ir saslimuši vairāk nekā 400 cilvēku. Lai mazinātu slimības izplatību – Latvijā ir slēgtas skolas, liela daļa cilvēku strādā no mājām, tiek slēgti arī restorāni un aizliegta jebkāda veida pulcēšanās.

Lielais saslimušo un arī mirušo cilvēku skaits var ģimenēm likt vēlreiz pārdomāt, vai šis ir piemērots laiks bērniņa ieņemšanai, baidoties pakļaut riskam topošo māmiņu uz gaidāmo mazuli. Veisa uzsver, ka nav veikti plaši pētījumi, kas liecinātu, ka Covid-19 īpaši ietekmē grūtnieces. "Patreizējie novērojumi liecina, ka sievietes, kas ir stāvoklī, neslimo smagāk kā citi pieaugušie," viņa uzsver. Taču ginekoloģe-dzemdību speciāliste piebilst, ka būtu jāņem vērā arī tas, ka šī slimība ir pavisam jauna un arī kvalitatīvu pētījumu skaits par to ir ļoti ierobežots.

Sievietēm gan būtu jāņem vērā, ka grūtniecības laikā tiek ietekmēta viņu imunitāte, kā rezultātā ir lielāks risks saslimt un piedzīvot smagāku slimības norisi, līdzīgi kā tas ir gripas gadījumā. "Tas teorētiski un praktiski vienmēr ir jāņem vērā," piebilst ginekoloģe.

Grūtniecības laikā auglis nevar inficēties


Šobrīd nav nav arī datu, kas liecinātu, ka auglis caur placentu un asinsriti grūtniecības laikā vai dzemdībās varētu inficēties ar Covid-19. Tāpat patreiz pieejamā informācija neliecina, ka grūtniece, kas slimo ar Covid-19, var izraisīt sarežģījumus bērnam vai nodot slimību mazulim caur krūts pienu. Taču tas nenozīmē, ka jaundzimušais uzreiz pēc dzemdībām nevar inficēties no mammas.

Lielbritānijā kādam jaundzimušajam dažas minūtes pēc dzimšanas tika apstiprināta inficēšanās ar Covid-19, ziņo "The Guardian". Bērns, visticamāk, inficējies no mātes, kura tika nogādāta slimnīcā ar aizdomu par pneimoniju. Arī mātei pēcāk apstiprināta inficēšanās ar slimību.

Veisa skaidro, ka jaundzimušais, visticamāk, inficējies ar gaisa pilieniem no inficētas mātes elpceļu sekrēta, kas ir galvenais inficēšanās ceļš.

Visu augstāk minēto iemeslu dēļ ginekoloģe-dzemdību speciāliste skaidro, ka viņa nevar strikti norādīt, vai šis ir piemērotākais laiks bērniņa plānošanai. "Man šobrīd nav objektīvu pamatojumu apgalvojumam, ka sievietēm nevajadzētu plānot grūtniecību," viņa atklāj.

Taču īpaši piesardzīgām ar grūtniecības plānošanu šajā laikā vajadzētu būt sievietēm, kas slimo ar hroniskām slimībām, piemēram, cukura diabētu, iedzimtām sirds kaitēm vai nieru mazspēju. Arī tām sievietēm, kuras ir onkoloģiskās pacientes vai saņem imūnsupresiju, pandēmijas laikā vajadzētu ievērot īpašu piesardzību. "Visām sievietēm, kam ir hroniskas saslimšanas, pastāv lielāks risks, ka Covid-19 var noritēt ar sarežģījumiem un smagākā formā," skaidro Veisa.

Tags

Bērni Ģimene Grūtniecība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form