Vecāki – 'kērlingisti' jeb Neapzinātais drauds bērnu audzināšanā
Foto: Shutterstock

Šis savā ziņā nenopietnais virsraksts radies, iedvesmojoties no sporta veida – kērlinga. Tā ir spēle uz ledus, kurā tiek izmantoti lieli, smagi "akmeņi". Lai tie izspēlējot saglabātu vēlamo ātrumu un virzienu, divi spēlētāji tam skrien līdzi un aizslauka visus šķēršļus, kas varētu palēnināt slīdēšanas ātrumu ceļā uz mērķi vai novirzīt akmeni nepareizā virzienā. Šajā metaforā ar akmeni domāts bērns, un vecāki viņa priekšā notīra ceļu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā savā grāmatā "Būt vadošajiem vilkiem. Mīlestības pilna vadība ģimenē" raksta tās autors, lektors, ģimenes terapeits un pedagogs Jespers Jūls, vecākus–kērlingistus var iedalīt trijās grupās, un katru no tām iedvesmo atšķirīga pārliecība vai pieredze.

Viena grupa patiesi tic, ka no ģimenes ir vēlams un iespējams izveidot harmonijas un pozitīvas enerģijas mākoni – bez jebkādas iesaistes ar ārpasauli, tādā veidā sagatavojot bērniem vislabāko iespējamo startu dzīvē. To varētu nodēvēt par ģimeni kā mātes klēpja turpinājumu.

Otras grupas vecāku motivācija ir šāda: viņi auguši ģimenēs, kur vardarbība, pastāvīga kliegšana un neatrisināti konflikti bija parasta parādība, un negrib, lai viņu ģimenē kaut kas tāds iezīmētos kaut vai tikai aizmetnī. Šie vecāki vēlas, lai viņu bērni justos mīlēti un pasargāti, nevis piedzīvotu bailes, sāpes un vientulību.

Trešās grupas vecāki ir līdzīgi otrās grupas vecākiem, taču auguši ģimenēs, kurās daudzie slēptie un vārdos neizteiktie konflikti radījuši nospiedošu un drūmu atmosfēru.

Visiem šiem vecākiem ir kopīgs tas, ka viņi auguši ģimenēs, kurās tiem nebija iespējams iemācīties jēgpilnā un konstruktīvā veidā risināt savstarpējos konfliktus. Tādēļ viņi ir nolēmuši neizraisīt nevienu konfliktu, kā arī vispār nepieļaut tā iespējamību.

  • Viņi pieliek maksimālas pūles, lai izvairītos no konfliktiem, bēdām, sāpēm, vilšanās un agresijas;
  • Viņi domā, ka konfliktēšana ar bērnu ir tas pats, kas būt sliktiem vai nepietiekami labiem vecākiem;
  • Viņiem bērns atrodas uzmanības centrā. Šie vecāki uzskata, ka viņiem viss jādara pēc bērna prāta un jāsniedz bērnam tas, ko viņš grib. Cita veida izturēšanās, viņuprāt, ir uzskatāma par nevērīgu;
  • Lai to realizētu, vecākiem pilnībā jāziedojas bērniem un jāaizmirst par personiskajām vajadzībām, vēlmēm un robežām.

Tags

Bērna audzināšana Bērnu audzināšana Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form