'Vēlā mamma': varoņdarbs vai egoisms?
Foto: Justin Wallace / CC

Vēl 80.gadu beigās par "vēlajām" dzemdētājām sauca sievietes, kuras dzemdēja pēc 28 gadu vecuma. 90.gados tā sāka saukt tās, kuru vecuma slieksnis grūtniecības laikā bija ap 35. Tagad arvien biežāk pie "vēlajām" mammām tiek pieskaitītas sievietes, kuras dzemdē pēc 37 gadu vecuma. Kādēļ tā notiek un kādi ir vēlo dzemdību riski? Tēmu aplūko portāls deti.mail.ru

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izskaidrojums ir vienkāršs: sievietes sākumā cenšas iegūt labu izglītību, "ielikt" stabilus finansiālos pamatus (pirms tam vēl atrisinot mājokļa jautājumu), realizēt sevi karjerā un, protams, atrast atbildīgu un gādīgu dzīves ceļabiedru. Tāpat daudzas uzskata, ka dzīves pieredzējusi mamma psihoemocionālā ziņā bērnam var sniegt daudz vairāk. Taču jautājums paliek par to, vai personīgie ilgtermiņa plāni sader ar "mātes dabas" plāniem?

Viennozīmīga vērtējuma jeb viedokļa par to, labi vai slikti ir būt "vēlajai" mammai, līdz šim brīdim nepastāv. Arī zinātnieki un praktizējoši mediķi, kā arī sabiedrība pret šo jautājumu attiecas dažādi, tostarp nereti pielāgojoties vienam vai otram viedoklim.

Vēlo dzemdību pretinieki: jo vecāks cilvēks kļūst, jo lielāka varbūtība, ka viņam būs kādas saslimšanas. Tuvojoties 40 gadu slieksnim, daudzām sievietēm parādās hroniskas slimības, tostarp diabēts, paaugstināts arteriālais asinsspiediens utt. Tas viss nevar neietekmēt gaidāmā bērna veselību. Sievietēm pēc 35 gadu vecuma ievērojami palielinās risks dzemdēt bērnu ar ģenētiskām pataloģijām ( Dauna sindromu, Edvardsa sindromu, Patau sindromu utt). Tas saistīts ar ne līdz galam izpētītiem iemesliem: dzimumšūnu novecošanos, ilgdarbīgu dažādu patogēnu faktoru un toksisku lietu ietekmi uz organismu.

Tāpat tiek norādīts uz augsto spontāno abortu skaitu (salīdzinājumā ar gados jaunām grūtniecēm, "vēlajām" – spontāno abortu skaits ir aptuveni 50% gadījumu), nepieciešamību veikt ķeizargrieziena operāciju (ja sievietēm pirms 30 gadu sasniegšanas ķeizars nepieciešams 14% gadījumu, tad sievietēm vecumā no 35 līdz 40 gadiem tie jau ir 40%). Vēl tiek atzīmēts, ka pietiekami bieži "vēlās" mammas bērnu nav spējušas ieņemt dabiskā ceļā.

Atbalstītāji: nobriedušas sievietes pret sevi attiecas daudz saudzīgāk, regulāri veic pārbaudes un apmeklē speciālistus. Vispārzināms, ka cilvēki pēc 30 gadu sasniegšanas sāk atbrīvoties no kaitīgajiem ieradumiem un biežāk piekopj pareizu un veselīgu dzīvesveidu. Turklāt "vēlās" mammas ļoti nopietni plāno grūtniecību un gatavojas tai kā nozīmīgākajam dzīves projektam. 

Mūsdienās medicīna ir tā attīstījusies, ka jau agrīnā grūtniecības laikā var noteikt iespējamās gaidāmā mazuļa veselības problēmas. Jau 11.-12.grūtniecības nedēļā ultrasonogrāfijā var aplūkot augļa attīstību, bet ir taču vēl citi daudz sarežģītāki izmeklējumi. Risks ieņemt bērnu ar pataloģijām pastāv vienmēr, ne tikai "vecajām" mammām.

Tāpat "vēlo" grūtnieču atbalstītāji norāda uz to, ka nepieciešams vērtēt katras sievietes slimības vēsturi. Piemēram, 40 gadus veca sieviete, kurai nav bijis neviena spontānā aborta, riskē daudz mazāk, nekā gados jauna mamma, kura tādus jau piedzīvojusi. Tāpat attiecībā par biežāku ķeizargrieziena nepieciešamību – ārstiem, protams, ir labāk nodrošināties ar šādu iespēju, taču arvien biežāk mediķi mēģina izbēgt no šīs operācijas veikšanas. Savukārt runājot par bērna ieņemšanu, jā, patiesi – pēc 30 gadu vecuma iespējamība dabiskā ceļā apaugļoties sarūk par 20%, pēc 35 gadu vecuma – par 45-50%. Taču tas arī nenozīmē, ka bērns nobriedušā vecumā ir nepiepildāms sapnis.

Un vēl tagad tik daudz raksta par to, cik labvēlīgi grūtniecība un dzemdības ietekmē sievietes organismu pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas! Hormonālās izmaiņas paildzina jaunību, novērš pūtīšu parādīšanos un attālina klimaksa iestāšanos. Tiesa, ir arī citas domas: ja nobriedusi sieviete ir spējīga iznēsāt un dzemdēt mazuli, tātad, viņas organisms ir pietiekami jauns un veselīgs, tad kāpēc gan viņai neizskatīties un nejusties labi? 

Zināms tikai tas: ja tu "vairs neesi jauna meitene", tad grūtniecībai jākļūst priekš tevis par tādu kā atskaites punktu. Tev jāņem vērā viss (tostarp iespējamie riski) un mierīgi, atbildīgi un ar optimismu jāgatavojas gaidāmajam notikumam

Viņas nenobijās kļūt par "vēlajām" mammām"

  • Džīna Deivisa – slavena amerikāņu aktrise, producente, scenāriste un fotomodele. Meitu dzemdēja 46 gadu vecumā. Bet vēl pēc diviem gadiem ģimenē "parādījās" arī dvīņi.
  • Amerikāņu aktrise Kima Besindžere – meitu dzemdēja 42 gadu vecumā. 
  • Dziedātāja Madonna (Luīze Čikone) – pirmo bērnu dzemdēja 40 gadu vecumā, bet pēc diviem gadiem piedzīvoja vēl vienas dzemdības.

Daži viedokļi no portāla "Delfi" foruma:

"Domāju, ka labi ir dzemdēt tad, kad bērniņš pieteicies, vienalga vai 16 vai 40 ar astīti. Galvenais, lai veselība būtu iespējami laba."

"Man viena paziņa dzemdēja pirmo bērnu 41 gada vecumā, ilgi gaidīts bērniņš. Ar ķeizaru gan, jo pirmo dzemdēt tādā vecumā dabiski, laikam ir bīstami. Bet ja ļoti gribas, tad domāju – ir pēdējais brīdis, kad to darīt."

"Visādi jau dzīvē gadās, domāju, ka dzemdēt var, bet no otras puses man kaut kā žēl to bērnu, kuriem tik veci vecāki, jo ir gadījies satikt tādus, kuri pusaudžu gados kaunas no saviem vecākiem."

"Man ir 35 gadi un sāku domāt par pirmo bērnu, veselība laba, sportiskā forma labāka par vienu otru 20gadnieci, materiālo dzīvi sev esmu nodrošinājusi, sevi kopju. Runāt par veciem vecākiem man liekas, ka ir muļķīgi, parasti tā domā jaunās sievietes, kas agri dzemdējušas bērnus. Man nekad nav bijuši aizspriedumi, cik maniem vecākiem gadi, tieši otrādi, man ir superīgākā mamma ar jaunu garu un domāšanā ir priekšā vienai otrai jaunai, neizglītotai, bez dzīves pieredzes sievietei, kas to tik ir pratusi kā piedzemdēt bērnu. Un starp citu, es to sapratu, kad man bija 14-15 gadi."

"Mana draudzene savai mātei piedzima 46 gadu vecumā. Kā viņa sevi sauc – brīnumbērns. Un ziniet, skaistāku un dzīvespriecīgāku meiteni savā mūžā neesmu satikusi. Vecumā dzimst skaisti un laimīgi bērni." 

"Ja izdodas palikt stāvoklī un veiksmīgi iznēsāt bērnu, tad vecumam nav nekādas vainas. Taču, ne visām izdodas un ar to jārēķinās. Diemžēl, tas nav iepriekš paredzams."

"Man 46, esmu laimīga, man būs bērniņš - ķeizariņš! Grūtniecība 14-15.nedēļa, izbaudu katru dienu ar dzīvībiņu savā ķermenī! Žēl, ka mana bērniņa tēvs - manas dzīves mīlestība -to negribēja piedzīvot ar mani, bet nekas, esmu stipra. Jā, risks ir ļoti liels, visi to saka. Piekrītu - ar to jārēķinās. Ceru, ka man izdosies..."

"Es nesaku neko sliktu par bērniņa nākšanu pasaulē pēc 40 gadiem, bet liek aizdomāties par to, kā būs bērniņam. Viņam būs 10 gadi, vecākiem pāri 50 un uzskati atšķirsies daudz krasāk nekā tad, ja bērniņš būtu pieteicies ātrāk. Bail, ka vecāki ar bērnu nespēs rast kopīgu valodu."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Grūtniece
43475391
Dzemdības
0
Gatavojoties grūtniecībai
0
Grūtniecība
43475391
Veselība un sports grūtniecības laikā
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form