'Verbālās pļaukas', kas bērnu nevis cels spārnos, bet drīzāk iemīs zemē
Foto: Shutterstock

"Ļauj man to izdarīt, tu vienmēr esi tik neveikls!", "Tu taču esi meitene!", "Īsti vīri neraud!" – šie vārdi bērnam var atstāt traumu uz visu mūžu. Vienalga, cik kompetents viņš būs kā pieaugušais, šie izteicieni viņam vienmēr skanēs galvā kā pareģojums, kurš kavē sasniegt panākumus.

Domā, ko runā, jeb virkni dažādus izteicienus, sakāmvārdus un frāzes, ko vecāki ikdienā bieži lieto, audzinot savas atvases, atspoguļo portāls "Urbia.de", izskaidrojot, kādēļ no savas leksikas šo visu drazu izskaust. Jo šie vārdi bērnu ne tikai neceļ spārnos, bet var pat iemīt zemē.

Vārdi, kas laupa sparu un zinātkāri

Vārdiem piemīt spēks, un tie spēj ievainot. Daži ir tik spēcīgi, ka tie var sekot mums visu mūžu kā maģisks lāsts. Tādus izteikumus kā "Tā neviens nedara!", "Neaiztiec, citādi atkal visu sabojāsi!", "Tev nekas nesanāks!" vai arī "Meitenes tā neuzvedas!" esam dzirdējuši visi. Un šādi apgalvojumi ieperinās galvā un atņem sparu, drosmi un enerģiju. Tie aprok mūsu pašapziņu un paralizē zinātkāri un fantāziju.

Vecāki vienmēr saka patiesību, un viņiem ir taisnība

Tā vismaz domā katrs bērns. Kad bērnam aizvien jāuzklausa tādas frāzes kā "Matemātikā tev nav absolūti nekādu dotību" vai arī "Tu tiešām neko nespēj izdarīt pareizi?", viņš tām notic. Visi šie ziņojumi iespiežas zemapziņā un no turienes darbojas kā panākumu kavētāji.

Bieži vien šī ticība vecāku vārdiem seko visu dzīvi. Pat tad, ja paši pieaugušie vēlāk, objektīvi to visu aplūkojot, secina, ka šie regulārie apgalvojumi ir nepareizi, vairs neko nav iespējams vērst par labu, jo izteikumi turpina savu iedarbību. Pēc tam var cilvēkam tikpat daudz reižu apgalvot, ka viņš ir gudrs un talantīgs – viņš tam vairs neticēs!

Vārda "vienmēr" spēks

Visiem noteikti ir pazīstami arī izteikumi "Tu vienmēr kaut kur pamet savas rotaļlietas," vai arī "Uz tevi nekad nevar paļauties". Tie ir netaisni un – stingri ņemot – pilnīgi pārspīlēti ar saviem "vienmēr" un "nekad". Bez tam šādi teikumi izraisa mazdūšību. Ja vienmēr viss sanāk nepareizi, tad jau nemaz nav vērts pūlēties, vai ne? Pienāk brīdis, kad paļāvība savām spējām zūd pavisam. Arī vēlākajās kļūdās un neveiksmēs bērns vienmēr pastiprināti meklēs vainu sevī, tā vietā, lai kādreiz vainotu arī nelabvēlīgus ārējos apstākļus.

Tags

Bērna audzināšana Bērndārznieka audzināšana Bērndārznieks Mazuļa audzināšana Mazulis Sākumskola Skolēna emocionālā attīstība un mācības

Comment Form