close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Augļa attīstība

Branga burkāna garumā – ap 26-28 cm un svarā ap 360 gramiem – lūk, tik liels jau ir tavs bērniņš. Līdzīgs skaistai lellei.

Viņš enerģiski un pārliecinoši kustas, reaģē uz pieskārieniem un skaņām. Mazais dzird ne tikai to, kā pukst mammas sirds, kā viņai plūst asinis un rūc vēders, bet arī balsis, kas skan ap viņu. Ja tuvumā atskan ļoti skaļš troksnis, viņš satrūkstas un sāk spārdīties. Toties mazulis nomierinās, kad mamma vai tētis viņu rāmi un maigi uzrunā un noglāsta. Ir pētījumi, kas liecina – ja gaidīšanas laikā vecāki ar bērnu bieži sarunājušies, mazais jau tūlīt pēc piedzimšanas spēj atšķirt viņu balsis.

Auglim pieaug tauku slānis, sāk pilnveidoties termoregulācija, veidojas uzacis un skropstas, parādās piena zobu aizmetņi, sāk darboties endokrīnie dziedzeri – virsnieres, vairogdziedzers, aizkuņģa dziedzers. Ja māmiņai ir kādas problēmas ar endokrīno sistēmu, pienācis laiks kārtējo reizi pārbaudīt tās darbību. Lielā tempā attīstās zarnas, sāk veidoties garšu sajūta, veidojas arī imūnsistēma.

Kaulu audi un muskuļi kļūst arvien spēcīgāki. Bet caur asinīm bērns saņem īpašas aizsargvielas, kas būs nepieciešamas dzīves pirmajā nedēļās.

Izmaiņas sievietē

Glāstot savu apaļo vēderu, varbūt izdosies sataustīt, kur ir bērna galva, kājas, rokas, dibentiņš, muguriņa. Iespējams, reizēm jutīsi, ka vēderā kaut kas iesāpas. Ja pēc nelielas atpūtas tas pāriet, neuztraucies, tas ir normāli, jo dzemde aug. Ap šo laiku kļūst samanāmākas Brakstona-Hiksa kontrakcijas – dzemde trenējas, vienlaikus masējot mazuli.

Var parādīties pastiprināta svīšana, sākt atdalīties pirmpiens. Var parādīties miega problēmas - rodas problēmas ar iemigšanu, novērojama biežāka mošanās, ir grūtāk gulēt uz muguras. Ja tas patiešām kļūst visai mokoši, ieteicams vērsties pie miega ārsta. Var parādīties problēmas ar smaganām, tās var sākt asiņot, tad jāvēršas pie zobu higiēnista. Var tikt novēroti izdalījumi no maksts, ja tie izmainās, arī jāvēršas pie ginekologa. Ap šo laiku var parādīties arī strijas, tāpēc jāpievērš lielāka uzmanība ādas kopšanai.

Šis ir harmonijas laiks, jo arī nelabumi jau aiz muguras, tāpat kā hormonālās vētras. Iestājusies stabila grūtniecība. Tu jūti pārliecinošas augla kustības, ķermenis ir izmainījies, bet tev tas patīk.

Svars tev varētu būt pieaudzis par 3,5-4,5 kilogramiem, taču šie cipari katrai grūtniecei ir atšķirīgi. Tavs grūtniecības aprūpes speciālists gan jau būs norādījis, ja tev vajadzētu piebremzēt ar ēšanas lietām.

Asinsspiediens tev var likt par sevi manīt – kā nu kurai – citai pazemināts, citai varbūt paaugstināts, bet arī šo lietu tev izskaidros speciālists kādā no vizītēm.

Un, protams, tāpat kā teju visu grūtniecības laiku, esi gatava pārmaiņām ādas izskatā, gan uz ķermeņa, gan sejas. Tev var parādīties pinnes, strijas, brūni pigmentācijas plankumi, tu vari vairāk svīst, un visas šīs lietas, kas tev nepavisam nepatīk, ir normālas un pārejošas. Tikai pacietību, jo tā tev arī būs vajadzīga, turklāt milzu devās, pēc mazuļa piedzimšanas.

Un vēl, ja tu jau zini bērniņa dzimumu un vairs nevari nociesties, vari pamazām domāt par tām lietām, kas būs vajadzīgas mazulim. Lai gan joprojām ir dzīvi vecmāmiņu mīti par to, ka pirms bērna dzimšanas nevajadzētu aizrauties ar viņam nepieciešamo lietu iegādi, un daudzi to arī ievēro, esi pragmatiska – uz dzemdību nodaļu taču nebrauksi tukšām rokām. Tev būs jāsagādā vismaz pats minimums, kas bērniņam būs vajadzīgs pēc nākšanas pasaulē. Turklāt nereti gadās arī priekšlaicīgas dzemdības, tādēļ somai, ar kuru dosies uz slimnīcu, jābūt pa rokai – kaujas gatavībā. Nepieciešamo lietu sarakstu atradīsi šeit.

Starp citu, arī tad, ja esi izdomājusi bērniņu laist pasaulē mājdzemdībās, tev mazulim tāpat vajadzēs gan drēbītes, gan autiņbiksītes, pašai dažādas higiēnas preces, tāpēc neatliec visu uz pēdējo brīdi, jo tu nezini, cik būsi nogurusi grūtniecības beigu periodā.

Vizītes pie ārsta

Šajā laikā tev nekur nav jādodas, ja vien tev nav nozīmēta kāda īpaša vizīte pie sava grūtniecības uzraudzības speciālista. Un atceries, – iespējami drīzāk jāmeklē iespēja nokļūt pie ārsta, ja ilgāku laiku neesi jutusi mazuļa kustības, lai gan pirms tam šajā diennakts laikā viņš aktīvi spārdījies.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form