240 tūkstoši skolēnu sāks dalību iniciatīvā 'Latvijas skolas soma'

240 tūkstoši skolēnu sāks dalību iniciatīvā 'Latvijas skolas soma'
Foto: Shutterstock

No jaunā mācību gada vairāk nekā 240 tūkstoši skolu jauniešu sāks dalību lielākajā Latvijas valsts simtgades programmas iniciatīvā – "Latvijas skolas soma". Iniciatīva nodrošina, ka valsts noteiktā mācību satura un procesa ietvaros katrs 1. – 12. klases skolēns, tai skaitā, profesionālās izglītības iestāžu audzēkņi klātienē izzina un pieredz Latvijas dabas un kultūras vērtības, kā arī iepazīst zinātnes sniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Lai nodrošinātu iniciatīvas darbību, otrdien, 21. augustā, Ministru kabinets (MK) apstiprināja MK noteikumus par iniciatīvas ieviešanu un finansējumu sadalījumu šim gadam.

MK noteikumi paredz, ka no 2018. gada 1. septembra līdz 2018. gada 31. decembrim pieejamā summa veidojas, ņemot vērā skolēnu skaitu un reizinot to ar septiņiem eiro. Kopumā ir paredzēts, ka iniciatīvā piedalīsies vairāk nekā 240 tūkstoši skolēnu, tāpēc tai ir atvēlēti teju 1,7 miljoni eiro. Par iniciatīvas īstenošanu 2019. gadā un turpmāk plānots sagatavot atsevišķus MK noteikumus.

Finanšu līdzekļus proporcionāli skolēnu skaitam, saņems izglītības iestāžu dibinātāji – pašvaldības, ministrijas, biedrības, nodibinājumi un komersanti, kas īsteno pamata un vidējās vispārējas un profesionālās izglītības programmas. Līdzekļi paredzēti, lai skolēniem segtu ieejas biļešu maksu, transporta izmaksas, viesizrāžu un profesionālo radošo projektu un darbnīcu izmaksas. Nākamā gada sākumā finansējuma saņēmēji sniegs detalizētas atskaites par finansējuma izlietojumu atbilstoši noteiktajām saturiskajām jomām.

"Latvijas skolas soma" ietvaros tiek atbalstītas tādas metodes un formas kā profesionālo kultūras un mākslas institūciju (teātri, muzeji, bibliotēkas, arhīvi) apmeklējumi, radošo apvienību, kultūras jomas nevalstisko organizāciju kultūras projektu apmeklējumi, kā arī dalība tādos pasākumos, kuri ietver starpdisciplināru pieeju saturiskajos jautājumos un izmantotajos izpausmes līdzekļos.

Īpaša uzmanība veltāma aktīvai iesaistei, piemēram, multimediāli projekti, interaktīvas darbnīcas, performances, kurās skolēni kļūst par aktīviem dalībniekiem, kā arī īstenojot tā saucamās "pirms" un "pēc" darbības, sagatavojot skolēnus gaidāmajam notikumam un pēc tam mācību stundā pārrunājot pieredzēto un to sasaistot ar mācību procesu. Programmas norises var īstenot vietējās pašvaldības teritorijā (skolā, kultūras centrā, muzejā u.tml.) vai arī dodoties izbraucienos uz norises vietu (teātros, koncertzālēs u.tml.).

"Latvijas skolas soma" īstenošanai Kultūras ministrija ir izstrādājusi metodisko materiālu, kā arī apkopojusi un regulāri atjaunina informāciju par norisēm kultūras jomā. Izveidota arī Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma "Latvijas skolas somas" satura radīšanai. Divu gadu garumā īstenotie pilotprojekti Latvijas pašvaldībās apliecina, ka, efektīvi plānojot līdzekļu izlietojumu, iespējams sasniegt labus rezultātus – noorganizēt vērtīgus norises, māksliniekiem atbraucot uz skolu, veicināt izglītības un kultūras jomu sadarbību, ar aizraujošiem un izzinošiem notikumiem radīt skolēnos interesi un vēlmi izzināt vairāk Latviju un mūsdienu pasaules radītās iespējas.

Iniciatīva "Latvijas skolas soma" ir lielākā valsts simtgades dāvana ikvienam Latvijas 1. - 12. klases skolēnam. Iniciatīva veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu un nacionālo identitāti, attīstītu kultūras izpratni, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību. Iniciatīva ieviešanai, tostarp integrētās mācību programmas izveidei, transporta un ieejas biļešu segšanai kopumā paredzēti teju 13 miljoni eiro jeb 40 procenti no simtgades nacionālo pasākumu programmai plānotā valsts finansējuma piecu gadu periodā.

Plašāka informācija par iniciatīvu "Latvijas skolas soma" Latvijas valsts simtgades programmas mājaslapā.

Source info

Calis.lv


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl

Iesaisties sarunā!