Aicina bērnudārzus un skolas pieteikties nodarbībām par bērnu zobu kopšanu
Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai mudinātu bērnus regulāri tīrīt un rūpēties par savu zobu veselību, arī šogad Veselības ministrija un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) turpinās īstenot 2014.gada nogalē aizsākto informatīvi – izglītojošo nodarbību ciklu pirmsskolas un sākumskolas (1.-2.klases) audzēkņiem. Šogad nodarbības tiks uzsāktas maija beigās un norisināsies līdz novembrim. Nodarbībās kopumā tiks iesaistīti vairāk kā 7000 bērni no visas Latvijas, katrā reģionā plānots izglītot gandrīz pusotru tūkstoti bērnu.

Interesenti aicināti pieteikties, sūtot dalības apstiprinājumu uz e-pastu: projekts@tirizobi.lv līdz 4.septembrim, norādot iestādes nosaukumu, kontaktpersonu, plānoto bērnu skaitu nodarbībās un vecumu (ne jaunākus par četriem gadiem), kā arī vēlamo nodarbību laiku. Jau 2014.gadā, kampaņas "Man ir tīri zobi!" īstenošanas laikā notika aptuveni 100 nodarbības, kuras apmeklēja gandrīz divi tūkstoši bērnu.

Nodarbību laikā bērniem tiks demonstrēta pareiza zobu tīrīšanas tehnika un piemēroti atraktīvi uzdevumi, piemēram, dažādas spēles un demonstrēta animācijas filma "Man ir tīri zobi!". Ikviens bērns pēc nodarbības apmeklējuma saņems komiksu, uzlīmi ar pareizu zobu tīrīšanas algoritmu un zobu suku. Savukārt ikvienam pedagogam pēc nodarbībām būs pieejams metodiskais materiāls par mutes dobuma un zobu veselību. Tā kā zobu kopšanas paradumi ģimenēs visbiežāk tiek pārmantoti, nodarbību ietvaros tiek plānots iesaistīt ne vien bērnus, bet arī bērnu vecākus, liekot rīkoties atbildīgi pret savu bērnu un arī vecāku zobu veselību, informē SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

SPKC atgādina, ka bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecības pakalpojumus apmaksā valsts, kā arī reizi gadā pienākas bezmaksas zobu higiēnista apmeklējums, bet 7,11 un 12 gados - divreiz gadā.

2014.gadā zobārstu līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot) pavisam apmeklējuši 516 069 bērni un apmeklējumu skaits, salīdzinot ar 2013.gadu, sarucis par 3%. Savukārt pirmreizējo apmeklējumu skaits šajā vecuma grupā 2014.gadā pieaudzis par aptuveni 5% no 142 023 apmeklējumiem 2013.gadā uz 148 538 2014.gadā. Pērn mutes veselību raksturojošos rādītājos būtiskas izmaiņas nav vērojamas, bet skatoties ilgākā laika periodā (pēdējā desmitgadē), KPE indeksā (kariozo, plombēto un ekstahēto zobu vidējais skaits uz vienu pacientu) vērojams neliels uzlabojums – 12 gadīgajiem bērniem pastāvīgajiem zobiem tas samazinājies no 3,5 (2005.gads) uz 2,8 (2014.gads) un 6 gadīgajiem – no 0,7 uz 0,5.

Tags

Bērnudārzi Slimību profilakses un kontroles centrs Tīri zobi Bērnu veselība

Comment Form