Zvārtes iezis, Gaujas nacionālais parks
Foto: Valda Indrēvica

Dabas aizsardzības pārvalde aicina ģimenes ar bērniem, skolēnus un citus interesentus dabas norises pavasarī iepazīt, apmeklējot izglītības centrus, kas izveidoti īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Latvijas reģionos. Radošas, izzinošas un interaktīvas nodarbības telpās vai brīvā dabā būs labs veids, kā pavadīt laiku un iegūt noderīgas zināšanas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vidzemes reģions

Vidzemes reģionā darbojas trīs Dabas aizsardzības pārvaldes izveidotie dabas izglītības centri.

Dabas izglītības centrs "Pauguri" atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā Līgatnes dabas takās, Līgatnes novadā. Ņemot vērā tā novietojumu, centrs interesentus iepazīstina ar Latvijas faunu. Dabas izziņas nodarbības notiek gan telpās, gan brīvā dabā. Tajās tiek izmantots dabas izzināšanai un pētīšanai paredzēts aprīkojums, darba lapas, spēlētas dažādas vides izziņas spēles. Piesakot apmeklējumu, dabas izglītības centrā iespējams apskatīt interaktīvu izstādi "Paslēpes" par meža dzīvniekiem un to paradumiem. Maija vidū centrā tiks izstādīta vēl kāda Līgatnē nebijusi interaktīva ekspozīcija "Dziļāk mežā" par Eiropas nozīmes aizsargājamiem biotopiem – nogāžu – platlapju mežiem un boreālajiem mežiem, kas atceļos no Latvijas Dabas muzeja.

Dabas izglītības centrs "Vecupītes" atrodas Gaujas nacionālā parka ziemeļu galā, Kocēnu novadā senā mežziņa mājā, un piedāvā apmeklētājiem iepazīt šīs īpaši aizsargājamās dabas teritorijas dabas daudzveidību. Te iespējams apskatīt izstādi par mežu un bioloģisko daudzveidību, piedalīties dabas pētniecības nodarbībās, spēlēt vides spēles, organizēt seminārus un lekcijas. Pieejama arī literatūra un dažādi materiāli par dabu, kā arī darba lapas un izglītības programmas par dabas tēmām. "Vecupīšu" tuvumā sākas 2,8 kilometrus gara dabas taka, kurā redzamas dažādas ekosistēmas. Dodoties pastaigā, iespējams redzēt daudzas no Latvijā esošām koku sugām, Gauju un tās piekrastes mežu tipus, dzīvniekus vai vismaz to darbības pēdas. Pie takas izvietotie stendi palīdz uzzināt vairāk par dabas vērtībām šajā apkārtnē.

Dabas izglītības centrs "Ziemeļvidzeme" atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijā, un tā darbība orientēta, lai iepazītu piekrastes dabu dažādos gadalaikos. Ņemot vērā centra novietojumu, tajā pieejama plaša informācija arī par Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu. Lai labāk izprastu vides un cilvēku darbības mijiedarbību, jebkura vecuma interesenti, interaktīvās nodarbībās, izspēlējot dažādas vides spēles, var iepazīt Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas (ĪADT), Baltijas jūru un tajā mītošās zivis, piekrastes dabas daudzveidību - putnu sugas, aļģes, gliemenes, kāpu joslā augošos kokus, sameklēt dzīvnieku atstātās pēdas dabā, noteikt gaisa un ūdens kvalitāti, veikt foto orientēšanās maršrutu. Tuvumā atrodas 1,2 kilimetrus gara Randu pļavu taka, kur dabā iespējams iepazīt teritorijā augošos augus un mītošos putnus, jo tā līkumo caur melnalkšņu dumbrāju un pļavām.

Latgales reģions

Dabas izglītības centrs "Rāzna" mājvietu radis Rēzeknes novada Mākoņkalna pagasta pārvaldes ēkā Rāznas ezera krastā, Rāznas nacionālā parka teritorijā. Pastāvīgi tur skatāma ekspozīcija par Rāznas nacionālā parka dabas bagātībām. Iepriekš piesakoties, ir iespēja darboties radošās un interaktīvās nodarbībās par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām Latvijā, izzināt ezera un tā piekrastes iemītniekus, iepazīt nogāžu un gravu mežus. Pāris kilometru attālumā atrodas Mākoņkalns ar Volkenbergas pilsdrupām un taku. Pavasara norises dabā var vērot gan Mākoņkalnā, gan arī Akmeņu takā, kas ierīkota Jaunstašulos nepilnu trīs kilometru attālumā no Lipuškiem.

Līdz 15.maijam dabas izglītības centrā apskatāma pensionēta skolotāja Nikolaja Gorkina (Balvu novads) fotogrāfiju izstāde "Mūsu spārnotie draugi". Šopavasar Dabas izglītības centrs rīkos arī Eiropas dabas un nacionālo parku dienai veltītus pasākumus. Savukārt 24.maijā būs Atvērto durvju diena. Bet 22.maijā norisināsies Bioloģiskās daudzveidības diena Rāznas nacionālajā parkā.

Pierīgas reģions

Dabas izglītības centrs "Meža māja" atrodas mitro mežu ieskautajos Vēršupītes krastos Ķemeru nacionālajā parkā. Skolēniem nodarbības dabā piedāvā Dabas skola. Bērni, izmantojot dažādus pētniecības instrumentus, var iepazīt purvus, mežus, jūras piekrasti un noslēpumaino ūdens pasauli. Nodarbībās iekļauts arī interaktīvās izstādes "Ieraugi to, ko citi neredz!" apmeklējums". Meža mājas" tuvumā sākas 0,7 kilometrus gara dabas taka "Meža aplis", kurā redzams dabisks mežs. Patīkama pastaiga būs arī vēstures cienītājiem, iepazīstot Ķemeru kūrorta vēsturisko centru. Dabas izglītības centrs "Meža māja" rīko arī dažādus vides izziņas pasākumus – jau 9.maijā ikviens ir aicināts iegriezties "Meža mājā" Ceļotāju dienas ietvaros, savukārt 23.maijā centrā būs atvērto durvju diena par godu Eiropas dabas un nacionālo parku un Bioloģiskās daudzveidības dienai.

Ja vēlaties apmeklēt šos centrus, piedaloties nodarbības, tad iepriekš jāpiesakās. Plašāka informācija atrodama šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Gaujas nacionālais parks
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form